REKLAMA

Deregulacja maklerów w trzeciej fali lub wcale

Jarosław Ryba2013-01-21 12:14
publikacja
2013-01-21 12:14
Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że zawody rynku kapitałowego powinny być całkowicie zderegulowane. Innego zdania są przedstawiciele branży. Póki co dyskusja na ten temat została przesunięta w czasie do tzw. trzeciej fali deregulacji.

Ministerstwo próbuje przepchnąć deregulację jedynie z powodów politycznych, wbrew opiniom branży i interesowi inwestorów, a forsowane rozwiązania przyczynią się do destabilizacji rynku kapitałowego – taką opinię przedstawili uczestnicy debaty „Bez deregulacji? Przyszłość zawodów: maklera i doradcy inwestycyjnego” zorganizowanej przez PERK.


Zdaniem Grzegorza Łętochy, prezesa Związku Maklerów i Doradców, do deregulacji zawodów rynku kapitałowego nie dojdzie. Jego zdaniem w świetle kryzysu gospodarczego bezzasadne jest znoszenie systemu licencjonowania maklerów, który od 20 lat zapewnia bezpieczeństwo rynku kapitałowego i spełnia funkcje prewencyjne.

- Nie we wszystkich przypadkach walczymy z patologią. W tym konkretnym wypadku walczymy z niepotrzebnymi regulacjami - tłumaczył Miłosz Rojek, który brał udział w debacie z ramienia Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości. Intencją rządu jest ułatwienie dostępu do zawodu. W przypadku maklera papierów wartościowych zdawalność państwowego egzaminu jest bardzo niska i wynosi niecałe 20 proc. W przypadku doradcy inwestycyjnego jest to jeszcze mniej.

To, co dla jednych jest wadą, dla innych stanowi zaletę. Przedstawiciele branży podkreślają, że egzaminy państwowe są najlepszą obiektywną formą sprawdzenia wiedzy i predyspozycji kandydata oraz pozwalają odsiać ludzi nieprzygotowanych do pracy, w której posiada się wpływ na powierzone środki klientów. - Niska zdawalność wynika z tego, że do egzaminu maklerskiego podchodzą osoby słabo przygotowane. Argument, że w innych krajach zawód maklera jest nieregulowany, nie przemawia do mnie – mówi Sebastian Buczek z Quercus TFI.

- Jeżeli popatrzymy na to, w jakiej sytuacji znalazł się świat, to nie chcemy, żeby nasze banki wyglądały tak jak w Zachodniej Europie, żeby były bankami „zombi” ratowanymi przez państwo. To, co myśmy stworzyli do tej pory i działa przez 20 lat na polskim rynku finansowym, naprawdę jest niezłe. Może nie doskonałe i warto to poprawiać, ale nie warto robić wielkiej rewolucji – dodaje Buczek. W takich nastrojach nie jest odosobniony, ponieważ podziela je większość ankietowanych przedstawicieli branży.

Z przeprowadzonego przez PERK pod koniec listopada badania na osobach związanych z rynkiem kapitałowym wynika, że 79 proc. ankietowanych uważa, że obecnie obowiązujący system dobrze spełnia swoje zadania. 77 proc. zgadza się również, że obowiązujące obecnie regulacje dobrze chronią interesy inwestorów.

Co więcej, zdaniem przeciwników deregulacji, obecny system licencjonowania w wielu przypadkach wejście do zawodu ułatwia, bo umożliwia osobom, które nie mają wykształcenia kierunkowego, zweryfikować wiedzę i wykazać się umiejętnościami przed pracodawcą w branży finansowej.

Jarosław Ryba, Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

Zrzutekranu20130121o12.18.29pngZrzutekranu20130121o12.18.29pngZrzutekranu20130121o12.18.29pngZrzutekranu20130121o12.18.29pngZrzutekranu20130121o12.18.29png
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~PATROWICZ
MARIUSZ PATROWICZ PREZYDENTEM MIASTA PŁOCKA ! Link


http://www.pb.pl/2966906,37591,mariusz-patrowicz-przez-jeden-dzien-bedzie-prezydentem-plocka
~Khh
"bezzasadne jest znoszenie systemu licencjonowania maklerów, który od 20 lat zapewnia bezpieczeństwo rynku kapitałowego i spełnia funkcje prewencyjne." Tak, widzimy, to bezpieczenstwo i profesjonalizm az nadto wyraznie...
~kefan
Za dużo mamy w Polsce zawodów regulowanych. Trzeba deregulować, to spowoduje większą konkurencję i zwiększy jakość usług, jak wszędzie się dzieje.
~myślący
a za co taki makler odpowiada skoro ostateczna decyzję i tak podejmuję inwestor.
~big
jestem za deregulacją tego zawodu.jakość usług i traktowanie potencjalnego inwestora jest ogólnie kiepska.do każdej pracy związanej z finansami trzeba się odpowiednio przygotować. u nas to wygląda to tak, przychodzą do pracy włączają komputery i czekają na potencjalnego klienta, a jak już jest to zaczyna się buszowanie po systemie jestem za deregulacją tego zawodu.jakość usług i traktowanie potencjalnego inwestora jest ogólnie kiepska.do każdej pracy związanej z finansami trzeba się odpowiednio przygotować. u nas to wygląda to tak, przychodzą do pracy włączają komputery i czekają na potencjalnego klienta, a jak już jest to zaczyna się buszowanie po systemie i szukanie odpowiedniej instrukcji.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki