Decyzja MSW o przeniesienie majątku PKL do ponownego rozpatrzenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję MSW z 2015 r. w sprawie wydania pozwolenia na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych do zagranicznej spółki Polskie Koleje Górskie - poinformował we wtorek PAP starosta tatrzański Piotr Bąk, który zaskarżył decyzję MSW.

Resort spraw wewnętrznych (obecnie MSWiA) będzie musiał sprawę rozpatrzyć ponownie. Do Polskich Kolei Linowych (PKL) należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch. Powrót kolejek linowych w polskie ręce zapowiadało PiS podczas kampanii wyborczej. Mówił też o tym prezydent Andrzej Duda.

W styczniu 2015 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) wydało zgodę na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych (PKL) do spółki Polskie Koleje Górskie (PKG). Spółka PKG, która w 2013 r. kupiła PKL za 215 mln zł, jest bezpośrednio kontrolowana przez spółkę Altura z siedzibą w Luksemburgu, dlatego na formalne przejęcie nieruchomości znajdujących się pod infrastrukturą kolejek, wymagana była zgoda MSW.

MSW wówczas odrzuciło wniosek reprezentującego skarb państwa starosty tatrzańskiego o dopuszczenie jego jako strony w postępowaniu. Domagał się również wstrzymania wykonania decyzji i ponownego rozpatrzenie wniosku. Starosta złożył skargę do WSA, który przyznał mu rację.

Przedstawimy całą argumentację, która wskazuje na to, że zgoda na przejęcie gruntów firmie cudzoziemskiej nie powinna zostać udzielona. Mamy argumenty prawne, które mówią, że zgoda MSW została udzielona zbyt pochopnie - powiedział PAP Bąk.

Grunty, na których działa PKL, to w dużej mierze tereny przygraniczne. Zdaniem starosty może mieć to znaczenie w kwestii obronności i bezpieczeństwa państwa. Jak wymienił starosta, na tych terenach znajdują się m.in. ważne dla obronności kraju instalacje. Zdaniem starosty jeżeli sąd uzna, że umowa sprzedaży PKL odbyła się na zasadach niezgodnych z prawem, to tą umowę będzie można rozwiązać.

Pewnie w konsekwencji będą roszczenia odszkodowawcze, ale o tym ewentualnie zdecydują sądy - dodał starosta.

Sprzedaż należących do PKP kolejek linowych budziła wiele kontrowersji. Na sprzedaż PKL wyraził zgodę UOKiK. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Oprócz kolei linowej na Kasprowy Wierch i kolei krzesełkowych w Dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej, do PKL należą kolej na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.

Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza MSWiA w tej sprawie.(PAP)

szb/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ytan

Polska musi stworzyc silna firme, ktora zajelaby sie unowoczesnieniem infrastruktury kolejek gorskich. Bo przeciez to wstyd na tle Europy.

! Odpowiedz
0 2 ~Roger45

Gorale praktycznie w.czynie spolecznym budowali przed wojna kolejke. Zaprojektowali polscy archtekci a teraz ma sie znalezc w rekach spolki z luxemburga czy kajmanow ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil