W tym roku majówka niestety będzie bardzo krótka – zaledwie trzydniowa. Święta majowe, które pokrywają się z weekendem, nie dają możliwości wydłużenia okresu wolnego od pracy przy niewielkim wykorzystaniu urlopu. Święto Konstytucji 3. Maja przypada w niedzielę, więc nie uprawnia do dodatkowego dnia wolnego.
Pracownicy polubili i poniekąd przyzwyczaili się ostatnimi laty do długich weekendów majowych, gdy biorąc dwa-trzy dni urlopu, mogli mieć ponad tydzień wolnego. Niestety już drugi rok z rzędu układ świąt majowych w kalendarzu jest niezbyt korzystny.
W tym roku Święto Pracy 1 maja przypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. Wolne będą tylko te trzy dni - o ile ktoś nie pracuje w sobotę, bo drugi maja to normalny dzień roboczy. Niestety pracownicy nie otrzymają dodatkowego dnia wolnego za niedzielne święto. W tym roku taki niekorzystny układ wystąpi trzy razy:
- Święto Konstytucji 3 Maja – niedziela,
- Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki – niedziela, 24 maja i
- Wszystkich Świętych 1 listopada – też niedziela.
Przeczytaj też: Wykaz dni ustawowo wolnych od pracy
Dodatkowy dzień wolny tylko za święto w sobotę
Od trzech lat obowiązuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku, w związku z którym powrócono do udzielania dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Dodatkowy dzień wolny jest udzielany tym pracownikom, dla których sobota jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. To pracodawca decyduje, w jakim terminie pracownik będzie mógł taki dzień wykorzystać lub pozostawia swobodę pracownikowi.
Najlepsze okazje do długich weekendów dopiero zimą
Drugi rok z rzędu długie weekendy sprzyjają zimowym szaleństwom. To właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku będzie można najefektywniej wydłużyć czas odpoczynku. Wystarczy tylko 6 dni urlopu, aby zafundować sobie dwutygodniową przerwę od pracy na przełomie 2015 i 2016 roku. Sprawdź, jak korzystnie zaplanować wolne na Boże Narodzenie 2015.
