Czy będzie wolny dzień za 3 maja?

W tym roku majówka niestety będzie bardzo krótka – zaledwie trzydniowa. Święta majowe, które pokrywają się z weekendem, nie dają możliwości wydłużenia okresu wolnego od pracy przy niewielkim wykorzystaniu urlopu. Święto Konstytucji 3. Maja przypada w niedzielę, więc nie uprawnia do dodatkowego dnia wolnego.

Pracownicy polubili i poniekąd przyzwyczaili się ostatnimi laty do długich weekendów majowych, gdy biorąc dwa-trzy dni urlopu, mogli mieć ponad tydzień wolnego. Niestety już drugi rok z rzędu układ świąt majowych w kalendarzu jest niezbyt korzystny.

W tym roku Święto Pracy 1 maja przypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. Wolne będą tylko te trzy dni - o ile ktoś nie pracuje w sobotę, bo drugi maja to normalny dzień roboczy. Niestety pracownicy nie otrzymają dodatkowego dnia wolnego za niedzielne święto. W tym roku taki niekorzystny układ wystąpi trzy razy:

  1. Święto Konstytucji 3 Maja – niedziela,
  2. Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki – niedziela, 24 maja i
  3. Wszystkich Świętych 1 listopada – też niedziela.

Dodatkowy dzień wolny tylko za święto w sobotę

Od trzech lat obowiązuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku, w związku z którym powrócono do udzielania dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Dodatkowy dzień wolny jest udzielany tym pracownikom, dla których sobota jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. To pracodawca decyduje, w jakim terminie pracownik będzie mógł taki dzień wykorzystać lub pozostawia swobodę pracownikowi.

Najlepsze okazje do długich weekendów dopiero zimą

Drugi rok z rzędu długie weekendy sprzyjają zimowym szaleństwom. To właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku będzie można najefektywniej wydłużyć czas odpoczynku. Wystarczy tylko 6 dni urlopu, aby zafundować sobie dwutygodniową przerwę od pracy na przełomie 2015 i 2016 roku. Sprawdź, jak korzystnie zaplanować wolne na Boże Narodzenie 2015.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~Karol

Zesłanie Ducha Świętego zawsze wypada w niedzielę, to święto ruchome tak jak Wielkanoc.

! Odpowiedz
2 0 ~kurczak

Bardzo dobrze zadać sobie pytanie czy bank, w którym deponujemy pieniądze jest bezpieczny. Wbrew pozorom nie wszystkie banki mają rewelacyjne wyniki, lepiej byśmy nie musieli przeżywać tego co Cypryjczycy lub Bułgarzy. Raport o stanie polskiego systemu bankowego znajdziecie tutaj: http://independenttrader.pl/268,czy_twoje_pieniadze_sa_bezpieczne_w_bankach_w_polsce.html

! Odpowiedz
2 10 ~dolar

może całego maja wolny zrobić

! Odpowiedz
6 9 ~QQ

A my przedsiębiorcy będziemy pracować na urlopowiczów 24/7 12 miesięcy i w nagrodę dostaniemy emeryturę 450zł za 47 lat pracy... Jest tylko jedno wyjście...

! Odpowiedz
1 5 ~MacGawer

I w to graj wszystkim od "czy się stoi czy się leży miesięczna pensja się nalezy". Ale to wyłącznie budżetówka, bo pensja narmalnego pracownika zalezy od tego ile sprzeda firma. Dla nich nie ma większego znaczenia czy dane świeto przpada w niedzielę i czy zostanie "oddane" - jak nie wypracują to nie zarobią, koniec kropka. Dlatego dziwią mnie komentarze o rzekomych stratach dla gospodarki (dzisiaj słyszałem) - "tracą" jedynie pracownicy i przedsiębiorcy. Dałem cudzysłów, bo jeżeli na produkt jest zbyt, to szybko wyrownają te straty pracując dłużej w innym terminie (ew. wyrówna to ich konkurencja). A jeżeli nie ma zbytu, to firmy robią przestoje bo produkowanie na magazyn z pewnością nie podnosi dobrobytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~nowai odpowiada ~QQ

Nikt ci nie każe być przedsiębiorcą. Idź do roboty do "typowego" polskiego przedsiębiorcy to zaznasz dobrobytu szeregowego pracownika.

! Odpowiedz
1 5 ~MacGawer odpowiada ~nowai

A nie pomyślałeś o tym, że typowy pracownik też utrzymuje "urlopowiczów"? I że podatki w znacznej mierze idą na ich płace? I najważniejsze, że osoby prowadzęce biznesy w Polsce pewnego dnia moga powiedzieć BASTA i pojechać na zmywak. Co wtedy zrobią "typowi pracownicy" oraz utrzymankowie budżetu?

! Odpowiedz
4 14 ~Obywatel

Praca to nie przymus... To wolny wybór każdego człowieka... Bez pracy da się żyć... Ale na o wiele mniejszą "skalę". I o pisaniu głupich komentarzy pod głupimi artami można raczej zapomnieć ;)

! Odpowiedz
2 3 ~spoko

Będzie wolny dzień 8 maja, jako święto Narodowy Dzień Zwycięstwa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne