REKLAMA

Dni wolne i długie weekendy 2015

2014-11-17 06:00
publikacja
2014-11-17 06:00
ingimage

Jak co roku, znajdziemy w kalendarzu kilka okazji do wydłużenia weekendu. Podpowiadamy, jak zaplanować kilka dni urlopu, a w efekcie mieć kilkanaście dni wolnego.

W 2015 roku czekają nas 252 dni robocze i 113 dni wolnych, czyli o dwa mniej niż w 2014. Z 13 dni ustawowo wolnych od pracy, dwa przypadną w soboty, a cztery w niedzielę.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2015 roku

Data (dzień tygodnia)

Nazwa święta

1 stycznia (czwartek)

Nowy Rok

6 stycznia (wtorek)

Święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego)

5 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc

6 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja (piątek)

Święto Pracy

3 maja (niedziela)

Święto Konstytucji 3 Maja

24 maja (niedziela)

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

4 czerwca (czwartek)

Boże Ciało

15 sierpnia (sobota)

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada (niedziela)

Wszystkich Świętych

11 listopada (środa)

Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia (piątek)

pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia (sobota)

drugi dzień Bożego Narodzenia

Źródło: Bankier.pl - opracowanie własne

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku, za święto wypadające w sobotę, pracownikom pracującym od poniedziałku do piątku przysługuje dodatkowy dzień wolnego. Dlatego za sobotę 15 sierpnia 2015 roku (Święto Wniebowzięcie NMP i jednocześnie Święto Wojska Polskiego) oraz za sobotę 26 grudnia 2015 r. (drugi dzień Bożego Narodzenia) spodziewajmy się dwóch dodatkowych dni odpoczynku. Termin ich udzielenia zależy od pracodawcy.

Amatorzy białego szaleństwa skorzystają najbardziej

Podobnie jak w 2014 roku, najlepsza okazja do wydłużenia przerwy w pracy niewielkim kosztem urlopu przypadnie w okresie Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Święta Objawienia Pańskiego. Najbliższa taka okazja już na przełomie 2014/2015 roku. Boże Narodzenie 2014 przypada w czwartek i piątek, więc biorąc zaledwie 5 dni urlopu, możemy przedłużyć świąteczno-noworoczny odpoczynek niemalże do dwóch tygodni (13 dni), wracając do pracy dopiero w środę 7 stycznia 2015 roku.

Harmonogram możliwego długiego (13 dni) wypoczynku na przełomie roku 2014/2015

 • 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
 • 26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie
 • 27 grudnia (sobota)
 • 28 grudnia (niedziela)
 • 29 grudnia (poniedziałek)
 • 30 grudnia (wtorek)
 • 31 grudnia (środa)
 • 1 stycznia (czwartek) - Nowy Rok
 • 2 stycznia (piątek)
 • 3 stycznia (sobota)
 • 4 stycznia (niedziela)
 • 5 stycznia (poniedziałek)
 • 6 stycznia (wtorek) - Święto Trzech Króli

Wersja skrócona wypoczynku to:

 1. wydłużona przerwa świąteczna, czyli 3 dni urlopu (29-31 grudnia 2014) i mamy 8 dni wolnego (od 25 grudnia do 2 stycznia) , albo
 2. długi weekend noworoczny, czyli 2 dni urlopu (2 i 5 stycznia 2015 roku), a w efekcie sześciodniowy odpoczynek od pracy (od 1 do 6 stycznia).

Czytaj dalej: Urlop na Boże Narodzenie 2015

Analogiczna sytuacja powtórzy się pod koniec 2015 roku. Boże Narodzenie 2015 przypadnie w piątek i sobotę. Za sobotę pracodawca zobowiązany jest oddać nam dzień wolnego. Wiele firm najprawdopodobniej udzieli go w Wigilię, 24 grudnia, gdzie i tak dopada pracowników świąteczna atmosfera i najczęściej są zwalniani wcześniej do domu - za zgodą pracodawcy obowiązuje skrócony dzień pracy.

Harmonogram możliwego długiego (14 dni) wypoczynku na przełomie roku 2015/2016

 • 24 grudnia (czwartek) – dodatkowy dzień wolny za święto 26 grudnia wypadające w sobotę
 • 25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie
 • 26 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie
 • 27 grudnia (niedziela)
 • 28 grudnia (poniedziałek)
 • 29 grudnia (wtorek)
 • 30 grudnia (środa)
 • 31 grudnia (czwartek)
 • 1 stycznia (piątek) - Nowy Rok
 • 2 stycznia (sobota)
 • 3 stycznia (niedziela)
 • 4 stycznia (poniedziałek)
 • 5 stycznia (wtorek)
 • 6 stycznia (środa) - Święto Trzech Króli

Biorąc 6 dni urlopu wypoczynkowego, mamy pełne 14 dni odpoczynku na przełomie 2015 i 2016 roku. W sam raz, by spokojnie spędzić święta i wyskoczyć na narty albo poszaleć w sylwestra w górach.

W okrojonej wersji dla oszczędnych, dwa dni urlopu 4 i 5 stycznia 2016 roku dają nam prawie tydzień na wypoczynek po sylwestrowej zabawie i „podładowanie akumulatorów” przed powrotem do pracy w nowym roku.

Weekend majowy już nie taki długi

Niestety w 2015 roku „długi” weekend majowy okazuje się niezwykle krótki, bo tylko 3-dniowy. 1 maja wypada w piątek, a Święto Konstytucji 3 Maja w niedzielę. To druga, po świętach wielkanocnych, niesprzyjająca okazja do wydłużania okresu wolnego od pracy. Kolejny dzień ustawowo wolny przypadający w niedzielę to Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki (24 maja).

Długie weekendy latem

Dopiero na początku czerwca nadarzy się okazja do dłuższego odpoczynku. Boże Ciało tradycyjnie wypadające w czwartek, będzie miało miejsce 4 czerwca 2015 roku. Biorąc 4 dni urlopu (1-3 i 5 czerwca), będziemy mieć 9 dni wolnego.

Jak co roku, warto zaplanować też urlop w okolicy 15 sierpnia. W 2015 roku Święto Wniebowzięcie NMP przypadnie w sobotę, ale z tego powodu otrzymamy od pracodawcy dodatkowy dzień wolnego do wykorzystania.

Niekorzystny układ Wszystkich Świętych

1 listopada 2015 roku to niedziela. Dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w niedzielę nie obniża wymiaru czasu pracy i nie jest podstawą do udzielenia dodatkowego dnia wolnego pracownikom. W tym roku trzy razy wypadnie nam tak niekorzystnie święto ruchome:

 1. Święto Konstytucji 3 Maja – niedziela,
 2. Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki – niedziela, 24 maja i
 3. Wszystkich Świętych 1 listopada.

Walka z jesienną depresją

Osobom zmęczonym jesienną słotą i brakiem słońca, polecam zaplanować krótki urlop w okolicy 11 listopada. W 2015 roku Święto Niepodległości przypada w środę, więc dobierając 2 lub 4 dni urlopu, stwarzamy okazję do 5 lub 9 dniowego wypoczynku. W sam raz na wycieczkę do tropików pełnych słońca.

A później już tylko czekać Bożego Narodzenia i znów cieszyć się z wydłużonego weekendu według recepty podanej na początku artykułu.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Ile Polskę kosztują długie weekendy?

Z analizy Bankier.pl wynika, że jeden dodatkowy dzień wolny, z którego skorzysta ok. 50% wszystkich zatrudnionych kosztuje ok. 0,3% PKB. Oznacza to, że zwiększona liczba urlopów w trakcie długich weekendów powoduje stratę dla gospodarki w wysokości ok. 4,5-5 mld zł.

Przeciętne polskie wynagrodzenie stanowi ok. 40% średniej UE (23% niemieckiej) przy stosunkowo wysokiej wydajności pracy, która stanowi już blisko 70% unijnej przeciętnej. Innymi słowy, pracujemy dużo, zarabiamy mało, więc wolne nam się należy. Nie zmienia to faktu, że każdy długi weekend to spory koszt dla gospodarki. Ma on duży wpływ na dane makroekonomiczne, np. liczba dni pracy ma duży wpływ na wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Czytaj dalej 

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~prl1960
JA JAKO PRACODAWCA PRYWATNY pytam , CZY URLOP JEST W OGIOLE POTRZEBNY ??? PO_ co ? w jakim celu ? TTYLKO "ARBEIT macht FREI " i pamietaj o tym pracowniku :)))- sam chciales kapytalyzm, to teraz za....iwaniaj :)
~patryk9573
1 dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli ten który jest ustawowo wolny od pracy przypada zawsze w niedzielę. Dlaczego nie może być u nas wolny 2 dzień zamiast 1, który zawsze wypada w poniedziałek, tak jak funkcjonuje to w Niemczech?
~patimo
W CO INWESTOWAĆ - tego zabraniają wam oszuściprzez Googl do _P_A_W_E_Ł_ _J_U_Ś_bez '_' po drodze pułapki oszustków.jakby co tel.kom do PJ 791 744 658 warto zapisać, owszem mała rekl,abyście wiedzieli.
~realisti odpowiada ~patimo
to mnie przekonało - cenz_ra
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~muchos
Nigdy tego nie zrozumialem i nigdy nie zrozumiem jak można dostawac dodatkowy dzień wolny od pracy kiedy wypada swieto w sobotę. To jakis absurd i idiotyzm i tylko nasze Polskie...........Bo gdyby dawac pracodawcom którzy placa ZUS i podatek za pracownikow możliwość kazania odrabiania ich pracownikom swieta które wypada od Nigdy tego nie zrozumialem i nigdy nie zrozumiem jak można dostawac dodatkowy dzień wolny od pracy kiedy wypada swieto w sobotę. To jakis absurd i idiotyzm i tylko nasze Polskie...........Bo gdyby dawac pracodawcom którzy placa ZUS i podatek za pracownikow możliwość kazania odrabiania ich pracownikom swieta które wypada od poniedziałku do piątku wladnie w weekend bylby larum nie z tej ziemi...glownie przez szefa solidarnosci (na etacie zakładu pracy) i kukiza który już lepiej by spiewal.......a przecież to tak samo absurdalne tylko jak dodatkowy dzień wolny za swieto które wypada w sobote skoro za swieto wypadające w niedziele już się nie nalezy
~Bolek
Jesteś pracodawcą... i nie rozumiesz. To niedobrze :) Niedziela do dzień wolny od pracy na podstawie kanonów religijnych, natomiast dzień wolny od pracy w sobotę jest regulowany urzędowo i jest przyznawany na podstawie ściśle określonych przepisów. Jeśli zatem święto wypada w sobotę to zachodzi "nałożenie się" Jesteś pracodawcą... i nie rozumiesz. To niedobrze :) Niedziela do dzień wolny od pracy na podstawie kanonów religijnych, natomiast dzień wolny od pracy w sobotę jest regulowany urzędowo i jest przyznawany na podstawie ściśle określonych przepisów. Jeśli zatem święto wypada w sobotę to zachodzi "nałożenie się" tych dwóch różnych rodzajów dni wolnych - religijnego i urzędowego. Dlatego jest możliwość odbioru. przyznanego urzędowo czasu w innym terminie. Oczywiście w demokracji możesz się z tym nie zgadzać, jako pracodawca - przypomnę Tobie tylko iż większość krajów zachodniej Europy ma krótszy tydzień pracy niż Polsce i jakoś sobie dają z tym radę, więc jak to się ma do dwóch czy trzech dodatkowych dni wolnych w roku, jakie występują w Polsce?
~maxi odpowiada (usunięty)
10/10

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki