REKLAMA

Częstochowa wyłącza parkomaty i zawiesza kontrole

2020-03-17 11:43
publikacja
2020-03-17 11:43
Częstochowa wyłącza parkomaty i zawiesza kontrole
Częstochowa wyłącza parkomaty i zawiesza kontrole
fot. Kristina Paukshtite / / Pexels

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie poinformował we wtorek, że czasowo zawiesza kontrole pracowników w strefie płatnego parkowania. Nieczynne mają być miejskie parkomaty. To jedno z pierwszych miast w regionie, po Tychach, które zdecydowało się na takie rozwiązanie.

W poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaapelował do samorządów o rozważenie zawieszenia opłat parkingowych za parkowanie w strefach miejskich. „Niech ci, którzy muszą jechać do pracy, niekoniecznie korzystają z komunikacji publicznej” - zasugerował.

We wtorek do podobnej rekomendacji prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka – zmierzającej do odciążenia komunikacji miejskiej i ułatwienia dojazdu opiekunom osób starszych w centrum miasta - odniósł się tamtejszy Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

„MZDiT czasowo zawiesza kontrole wykonywane osobiście przez pracowników na terenie strefy płatnego parkowania oraz zawiesza działania parkomatów (z oznakowaniem tego faktu)” - przekazał rzecznik tej instytucji Maciej Hasik.

„Koordynacja strefy będzie do odwołania odbywać się w formie zdalnej. W przypadku utrzymania się powszechnego zagrożenia dla zdrowia MZDiT zwróci się do Rady Miasta Częstochowy o prawne usankcjonowanie podjętych działań w celu zminimalizowania zagrożenia częstochowianek i częstochowian” - dodał Hasik.

Podobną decyzję – zawieszającą funkcjonowanie stref płatnego parkowania – podjął już też w woj. śląskim Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach. Jako powód wskazano m.in. brak możliwości stałej dezynfekcji ekranów dotykowych w parkomatach.

Podobne parkomaty – funkcjonujące w ramach systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych – działają w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym w Bytomiu, Chorzowie, oraz Katowicach.

Władze niektórych z tych miast rekomendowały dotąd, by płatności w czasie zagrożenia epidemiologicznego dokonywać za pomocą zbliżeniowej karty ŚKUP. Procedura wymaga jednak wielokrotnego posłużenia się ekranem dotykowym – przy jego użyciu trzeba wprowadzić m.in. numer rejestracyjny pojazdu, a także określić czas parkowania.

Inne zalecenie wydały Śląska Sieć Metropolitalna, a także Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, które obsługują gliwicką, odrębną od systemu ŚKUP sieć parkomatów. Zalecenie to dotyczy korzystania z płatności za parkowanie za pomocą aplikacji mobilnych, jak Mobilet, Pango czy Skycash. Takie rozwiązanie działa też np. w Chorzowie, nie jest jednak dostępne w Katowicach.

Z innych polskich miast od niedzieli do końca marca pobór opłat i kontrole w strefie parkowania zawieszono w Krakowie – w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego i chęcią ułatwienia funkcjonowania mieszkańcom. W sobotę podobną decyzję podjęła Gdynia. Dotąd na zawieszenie opłat za parkowanie nie zdecydowały się m.in. Poznań, Białystok czy Warszawa.

autor: Mateusz Babak

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki