REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Część migrantów wraca do Iraku. Specjalny samolot z ponad 400 imigrantami z Mińska wylądował w Irbilu

2021-11-18 16:53, akt.2021-11-18 19:48
publikacja
2021-11-18 16:53
aktualizacja
2021-11-18 19:48
Część migrantów wraca do Iraku. Specjalny samolot z ponad 400 imigrantami z Mińska wylądował w Irbilu
Część migrantów wraca do Iraku. Specjalny samolot z ponad 400 imigrantami z Mińska wylądował w Irbilu
/ MSWiA

Otrzymałem informację, że pierwsza grupa kilkuset migrantów obywateli Iraku właśnie jest w samolocie, który wyruszył z Mińska do Bagdadu i wracają do miejsca pochodzenia - mówił w czwartek po południu szef MSWiA Mariusz Kamiński. Po 19:00 agencja AFP poinformowała, że ponad 400 migrantów wylądowało w Iraku.

Większość pasażerów, która wysiadła w Irbilu z Boeinga 747, to mieszkańcy regionu. Pozostali mają wkrótce odlecieć do Bagdadu.

Lot był bezpłatny, niektórzy pasażerowie zakrywali twarze, aby nie pojawiać się w transmitowanych na żywo nagraniach lokalnej telewizji. Wielu niosło swoje rzeczy osobiste w plecakach lub plastikowych torbach.

"Wydałem ponad 4 tysiące dolarów, aby przybyć na Białoruś" - ubolewał jeden z pasażerów. Nie chciał podać nazwiska.

"Sytuacja tam była bardzo trudna, musieliśmy jeść trawę i liście drzew, było zimno" - powiedział AFP. Wyjaśnił, że "przemytnicy zmuszają migrantów do przekraczania granicy, domagają się zapłaty od 6000 do 7000 dolarów”, ale "trudno jest przedostać się tym, którzy mają rodziny”.

Mieszkaniec regionu Sindżar na północy Iraku opowiada z kolei, że "sytuacja tam (na Białorusi - PAP) była trudna, ale tu jest gorzej". "Tutaj (w Iraku) są bardzo trudne warunki, to nas popchnęło do emigracji" - dodał.

O organizacji lotu dla migrantów, m.in. tych, którzy wcześniej zgromadzili się na granicy Białorusi z Polską, informowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych Iraku. Podano, że lot jest organizowany we współpracy z władzami białoruskimi.

W związku z napływem dużej liczby nielegalnych migrantów przez lotnisko w Mińsku władze w Bagdadzie poinformowały wcześniej o zawieszeniu lotów na Białoruś.

W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Nie pozwolimy na szlak migracyjny do Unii Europejskiej tworzony przez reżim Łukaszenki

Reżim Łukaszenki ze względów politycznych próbuje stworzyć sztuczny szlak migracyjny do Unii Europejskiej. Polska na to nie pozwoli - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z ministra spraw wewnętrznych, budownictwa i ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec Horsta Seehofera. Po spotkaniu obaj ministrowie wydali wspólne oświadczenie.

Kamiński podkreślił, że reżim Łukaszenki ze względów politycznych próbuje stworzyć sztuczny szlak migracyjny do Unii Europejskiej. "Chcę powiedzieć jasno i powiedziałem to naszym niemieckim partnerom, że Polska nie pozwoli na stworzenie legalnego szlaku migracyjnego, szlaku z Europy Wschodniej" - wskazał szef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA wskazał, że wszelkie działania podejmowane są w sposób "przemyślany, stanowczy, we współpracy z naszymi partnerami i sojusznikami". "Krok po kroku doprowadzimy do deeskalacji sytuacji na granicy wschodniej, na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i osiągniemy sukces w tym zakresie" - zaznaczył.

"Widać wyraźnie efekty naszych wspólnych działań. Działań władz polskich, niemieckich, krajów Unii Europejskich, naszych sojuszników z NATO. Jestem przekonany, że ta deeskalacja jest realna. To jest naszym celem w sposób wspólnie i skoordynowany takie działania będziemy podejmowali" - powiedział Kamiński.

"Nie będzie wschodnioeuropejskiego szlaku dla nielegalnej migracji cynicznie z powodów politycznych tworzonego, żeby zdestabilizować sytuację nie tylko w Polsce i na Litwie, ale na całej Unii Europejskiej" - stwierdził.

Kamiński po spotkaniu z szefem niemieckiego MSW: wdrażamy stały mechanizm wzajemnych konsultacji

Bardzo dobra, bardzo szczera rozmowa; wdrażamy stały mechanizm wzajemnych konsultacji - powiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że konsultowane będą wszystkie ważne działania, które będzie podejmowała strona polska i niemiecka.

MSWiA

W czwartek w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie ministra SWiA Mariusza Kamińskiego z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

"Bardzo dobra, bardzo ważna rozmowa na temat współpracy na temat wspólnych ocen tego, co się dzieje na wschodniej granicy polski, na wschodniej granicy Unii Europejskiej" - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że jest to nasza wspólna walka o to, "żeby ta granica była stabilna, bezpieczna i żeby ta granica służyła interesom Unii Europejskiej i chroniła suwerenność naszego kraju".

Kamiński przekazał, że w spotkaniu - drogą SMS-ową - uczestniczyła kanclerz Angela Merkel, która - jak dodał - przekazała aktualne informacje i opinie. "Bardzo dobra, bardzo szczera rozmowa. Wdrażamy taki stały - on w zasadzie funkcjonuje - mechanizm wzajemnych konsultacji" - powiedział.

Dodał, że jest w bardzo częstym kontakcie z szefem niemieckiego MSW. "Wszystkie ważne działania, które będzie podejmowała strona polska i niemiecka będą konsultowane. Pan premier jest w kontakcie z panią kanclerz Merkel, pan prezydent jest w kontakcie z panem prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. Problem jest wielki, problem, który krok po kroku wspólnie rozwiązujemy, mamy wspólną ocenę tego, co się dzieje na granicy wschodniej UE, czyli na naszej polsko-białoruskiej granicy" - zaznaczył.

Szef niemieckiego MSW: dziękuję polskim władzom za to, że strzegą wschodniej granicy

Minister spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Horst Seehofer podziękował polskim władzom za to, że strzegą wschodniej granicy Unii Europejskiej. Szef niemieckiego MSW spotkał się w czwartek z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim.

Seehofer podkreślił, że przyjechał do Polski, aby zapewnić nasz kraj o solidarności w obliczu kryzysu politycznego i migracyjnego wywołanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki. "Stoimy po stronie Polski" – zapewnił. "To, co robi Polska w czasie tego kryzysu migracyjnego, jest to słuszne" – dodał.

Ocenił, że "działania Białorusi – o których można powiedzieć z pewnym prawdopodobieństwem, że są one również wspierane przez Rosję – są perfidne".

Podkreślił, że Polacy w stosunku do Białorusi działają nie tylko we własnym interesie, ale działają "również w interesie całej Unii Europejskiej". "To, co Polska robi w obronie swojej wschodniej granicy, to leży w interesie Unii Europejskiej, służy to również Niemcom. Dlatego mówię dziękuję panu oraz polskiemu rządowi, za to, że w obliczu takiego wyzwania obraliście tak jasny kurs, ale z wyczuciem. Robicie to w sposób przemyślany, nacie jasny kurs swoich działań i za to można tylko podziękować" – zaznaczył Mehoffer.

Zwrócił uwagę, że jednym z elementów wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś jest upowszechnianie fałszywych informacji. "Taka fałszywą informacją przekazaną dzisiaj było to, że rząd federalny miałby być gotowy do przyjęcia pewnej liczby uchodźców do Niemiec. Mówiono o 2 tys. osób. Od razu nawiązałem kontakt z panią kanclerz (Angelą Merkel – PAP) i otrzymałem jasną odpowiedź, że jest to fałszywa informacja" – powiedział.

"Jest tak, jak to zostało ustalone między panią kanclerz i panem premierem (Mateuszem Morawieckim – PAP). Działamy wspólnie. Konsultujemy nasze działania i nie robimy nic za plecami naszego partnera" – zapewnił. "Nie będziemy robili jakieś dilów, jakiś targów wbrew naszym interesom politycznym" - dodał.

Oznajmił, że zarówno Niemcy, jak i Polska popierają działania humanitarne, które "będą prowadziły na terenie Białorusi do lepszego zaopatrzenia migrantów prze UNHCR, ale również przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Komisję Europejską".

"Ale czego nie zrobimy, to jest to, że będziemy ich przyjmowali w naszych krajach, że ulegniemy presji i powiemy, że przejmiemy tych uchodźców do krajów europejskich, bo to by oznaczało, że sprawdziłaby się kalkulacja Łukaszenki i ta cała jego perfidna strategia" – oświadczył Seehofer.

Zaznaczył, że celem jest odesłanie migrantów do ich krajów pochodzenia. "To jest nasz cel" - stwierdził.

Zapowiedział, że Niemcy nie zamkną granicy z Polską i nie wprowadzą stałych kontroli na granicach. "Problem nie tkwi na granicy polsko-niemieckiej. Dlatego też chcemy zachować otwarte granice. Jesteśmy w tej sprawie jednomyślni. I dopóki będę niemieckim ministrem, to nie będę realizował tego typu stacjonarnych kontroli. Tego nigdy nie zlecę" – podkreślił.(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Sonia Otfinowska, Bartłomiej Figaj, Marta Stańczyk, Wojciech Kamiński

mchom/ sno/ bf/ mas/ sno/ jann/ wnk/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
vonmisses
Ło matko. Dwa telefony Merkelowej do Putina, wstrzymanie certyfikacji NS2 w niemieckich sądach i już po kryzysie na naszej granicy? Nie zdążą wydać okolicznościowego banknotu :)
jacekdr64
Są chętni na niemiecki socjal za nic nie robienie.
Jeżeli Niemcy potrzebują pracowników, to niech na miejscu zrobią rekrutację.
Wiadomo jednak, że Arab do roboty ma dwie lewe..
mnm1
Jest tajemnicą poliszynela, że podczas lotu na pokładzie napoje roznosili Jachira, Tusk, Sterczewski i Ochojska ...
1a2b
Jakiś łobuz narzeka że zapłacił 4k dolarów za wycieczkę na Białoruś. Teraz odwożą go za darmo. A prawda jest taka że oni powinni swoje "występy" odsiedzieć w więzieniach a do tego zapłacić bardzo wysokie grzywny.
darius19
jest "ajwaj_" adwokat wzorcowych demokracji Bialorusi i Rosji. Metody te same. Bolszewicko bandyckie.
ajwaj_
PISia - rózowe szpilki
masz piekniejsze
marekpoznan odpowiada ajwaj_
Chodzisz w różowych szpilkach..?
ajwaj_ odpowiada marekpoznan
Ukrainiec nie do ciebie,
nie wcinaj sie, to nie twoja lepianka
demeryt_69
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował o rozmowie Andrzeja Dudy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Obaj przywódcy omówili różne scenariusze pomocy migrantom, których tysiące znajdują się po stronie Białorusi. Zapowiedzieli też dalsze konsultacje między Polską i Francją w
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował o rozmowie Andrzeja Dudy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Obaj przywódcy omówili różne scenariusze pomocy migrantom, których tysiące znajdują się po stronie Białorusi. Zapowiedzieli też dalsze konsultacje między Polską i Francją w sprawie wywołanego przez Łukaszenkę kryzysu"

_xyz
za 4 tys. USD wybrałbym miesiąc all inclusive na Dominikanie a nie survival w Białowieży

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki