REKLAMA

Część deweloperów planuje podwyżki cen

2014-12-02 10:41
publikacja
2014-12-02 10:41
Część deweloperów planuje podwyżki cen
Część deweloperów planuje podwyżki cen
fot. HH / / Bankier.pl

Co piąty deweloper na rynku zapowiada na przyszły rok nieznaczne (zwykle kilkuprocentowe) podwyżki cen mieszkań. Co czwarta firma podwyżkę rozważa, a ponad połowa deweloperów nie planuje zmiany cen. Brakuje chętnych do obniżek.

Wygląda na to, że deweloperzy ze sporą dozą optymizmu patrzą w przyszłość. Oprócz aktywności na rynku (dane GUS o rosnącej liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń) świadczą o tym zapowiedzi o podwyżkach cen. Home Broker przeprowadził ankietę wśród reprezentatywnej grupy deweloperów i wynika z niej, że na obniżki stawek za mieszkanie możemy liczyć jedynie za sprawą czasowych promocji lub wyprzedaży ostatnich mieszkań w inwestycji. 56 proc. przepytanych przez Home Brokera deweloperów nie planuje w 2015 r. wprowadzić zmian cen w obecnie sprzedawanych inwestycjach lub na kolejnych ich etapach. - Obecna sytuacja rynkowa wydaje się stabilna i nie widzę żadnych czynników, które mogłyby spowodować wzrost lub spadek cen mieszkań - stwierdził Krzysztof Ziajka, prezes zarządu Inkom, który działa na rynku wrocławskim.

Czy w obecnie sprzedawanej inwestycji lub na jej kolejnym etapie planują Państwo zmianę cen?

Źródło: Home Broker na podst. ankiety przeprowadzonej wśród deweloperów

Możliwe lekkie wzrosty cen

Choć większość zmian nie planuje, to wśród deweloperów nie brakuje i poglądów uzasadniających podwyżki cen. - Na przestrzeni dwóch ostatnich kwartałów zainteresowanie zakupem zdecydowanie rosło. Taka sytuacja na rynku pozwala, w ramach nowych etapów realizowanych inwestycji, na podniesienie cen - powiedziała Julia Łaszkiewicz, członek zarządu Ekolanu. Podobnie robi w niektórych projektach Budimex, a na rosnące koszty budowy jako jedną z przyczyn możliwego wzrostu stawek zwraca z kolei uwagę Tomasz Kaleta, dyrektor ds. sprzedaży LC Corp.

Ronson Development nieznacznie podnosi ceny w najpopularniejszych inwestycjach. W Moko na stołecznym Mokotowie stawki wzrosły już dwukrotnie (po 1 proc.), a firma zapowiada, że mieszkania w drugim etapie będą jeszcze o kilka proc. droższe. Powszechną praktyką jest wzrost cen wraz z zaawansowaniem budowy. Tak robią m.in. Inkom i Tree Development Group. Ale Dom Development wyznaje zasadę, że od pojawienia się danej inwestycji lub jej etapu w sprzedaży ceny pozostają niezmienne do końca sprzedaży, podobne podejście reprezentują Atal i PB Start. Oczywiście są tu sytuacje wyjątkowe jak okresowe promocje związane z targami lub wyprzedaż ostatnich lokali na danym osiedlu. - Często na początku i na końcu inwestycji oferujemy lokale w promocjach, obniżki wynoszą wówczas około 5 proc. - mówi Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań Atal.

Wyższy wkład własny, a popyt na mieszkania

Home Broker zapytał też deweloperów o wpływ na rynek zwiększenia obowiązkowego wkładu własnego przy kredytach mieszkaniowych (1 stycznia 2015 r. wzrośnie on z 5 do 10 proc.). Okazuje się, że tylko jedna na siedem firm oczekuje spadku popytu, wg zdecydowanej większości ankietowanych, zmiana zasad udzielania kredytów będzie miała ograniczony lub czasowy wpływ na sytuację rynkową lub w ogóle nie ma dla niej znaczenia.

Jak zwiększenie obowiązkowego wkładu własnego do 10 proc. wpłynie na popyt na mieszkania w 2015 r.?

Źródło: Home Broker na podst. ankiety przeprowadzonej wśród deweloperów

- Zmiana może ograniczyć możliwość zakupu mieszkania osobom bez wkładu własnego oraz skierować ich popyt na inwestycje tańsze. Może tez wpłynąć na zwiększenie zainteresowania programem MDM - zauważa Małgorzata Gryc, dyrektor sprzedaży i marketingu Fadesa Polnord Polska. Obawiający się rekomendacji zwracają uwagę głównie na to, że ograniczy ona dostęp do zakupu mieszkania ludziom młodym, którzy kupują zwykle niewielkie mieszkania w niskich cenach. - Zmniejszenie popytu wpłynie na spadek cen małej i średniej wielkości mieszkań. Nie będzie zaś miało większego wpływu na ceny dużych mieszkań - uważa Bogdan Grzebalski prokurent działającego na poznańskim rynku dewelopera Villa. - Podwyżka uderzy przede wszystkim w segment najbardziej wrażliwych cenowo klientów - osoby z niskimi dochodami nie będą w stanie oszczędzić wymaganej kwoty na pokrycie wkładu, dlatego intensyfikują poszukiwania już teraz - uważa z kolei Magda Deszczyńska, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Nickel Development. Firma koncentruje się jednak na inwestycjach o wysokim standardzie lub w dobrej lokalizacji i spadku popytu się nie obawia.

Możliwy okresowy spadek popytu

- Należy spodziewać się jedynie okresowego negatywnego wpływu na sprzedaż w początku roku 2015 - dodaje Krzysztof Foder, dyrektor sprzedaży i marketingu, Bouygues Immobilier Polska. Także Budimex Nieruchomości i Prestige.pl oczekują spadku popytu tylko na początku roku, wg nich sytuacja powinna potem wrócić do normy.

Niektórzy deweloperzy mają już konkretny plan działań mających zbilansować spadek popytu. - Polnord planuje wprowadzenie specjalnego programu wsparcia, polegającego na pożyczeniu klientowi kwoty w wysokości brakującego wkładu własnego - powiedział Home Brokerowi Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Polnordu.

Z analizy odpowiedzi deweloperów udzielonych Home Brokerowi wynika, że przyszłość widzą oni raczej w optymistycznych barwach. Należy jednak pamiętać, że to tylko oczekiwania firm i w rzeczywistości "niewidzialna ręka rynku" może zweryfikować plany podnoszenia cen.

Marcin Krasoń

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~kasla98
Mam nadzieje ze to tylko taki blef i ceny nie będą rosnąc, bo wlasnie upatrzyliśmy z mezem wlasne mieszkanie tu http://www.gor-pis.pl/oferta.html ale jesli ceny zrosną to niestety nie będzie nas na nie stac.
~dorka23
ja mam nadzieje ze to tylko jakies żarty i tak trudniej będzie od stycznia kupic mieszkanie. Ja wlasnie upolowałam ciekawe mieszkanko pod Poznaniem od developera Pajo. Musze się dowiedziec czy oni tez planują podnieść ceny. Może jak się z nimi dogadam, to po starej cenie mi sprzedadzą mieszkanie.
~Antek
http://www.stockwatch.pl/gpw/openfin,analiza-techniczna,wskazniki.aspx ------------------ Jeżeli jest tak wspaniale w nieruchomościach, to dlaczego OpenFin, największy pośrednik hipoteczno-kredytowy i właściciel potentata rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami - Home Brokera w jednej osobie spada na giełdzie http://www.stockwatch.pl/gpw/openfin,analiza-techniczna,wskazniki.aspx ------------------ Jeżeli jest tak wspaniale w nieruchomościach, to dlaczego OpenFin, największy pośrednik hipoteczno-kredytowy i właściciel potentata rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami - Home Brokera w jednej osobie spada na giełdzie jak kamień w wodę??? Jeszcze rok temu prawie 20 zeta, a dziś nieco ponad 3. Co powoduje, że taki potentat kredytowo-nieruchomościowy traci na giełdzie grunt pod nogami w czasie wielkiego ożywienia rynkowego? Tylko wczorajsza zwałka OF to minus 7,3%. Dziś już "dużo lepiej", tylko minus 1,8%. W 2 dni ponad 10% straty. To dramat akcjonariuszy spółki. Może o taką analizę byśmy poprosili, na pewno byłaby megaciekawa.
~happy_za_freeko
Wszyscy już wiedzą, że będzie coraz taniej. Żadnych szans na wywołanie gorączki "taniej nie będzie", "teraz jest najlepszy moment na kupno". Wszyscy zainteresowani tematem wiedzą, że im później kupią, tym mniej zapłacą. Nie chcesz czekać, masz jakiś normalny wkład własny typu 50% - kupuj, możesz Wszyscy już wiedzą, że będzie coraz taniej. Żadnych szans na wywołanie gorączki "taniej nie będzie", "teraz jest najlepszy moment na kupno". Wszyscy zainteresowani tematem wiedzą, że im później kupią, tym mniej zapłacą. Nie chcesz czekać, masz jakiś normalny wkład własny typu 50% - kupuj, możesz jeszcze poczekać - proszę bardzo. Jest już oczywiste, że w żadnym wypadku nie trzeba się spieszyć. Już nawet żadna kasa zainwestowana w propagandę "taniej nie będzie" się nie zwróci. Wystarczy wam, co zrobiliście z górką demograficzną - macie niewolników do końca życia, oni będą na was całe życie pracować, drugiej takiej górki nie będzie.
~Azor
Ale długi wisi ten artykuł. Home Broker musiał nieźle zapłacić, więc bankier desperacko usiłuje nagonić kogokolwiek na kupno.
~30-latek
Developerzy strzelają sobie w kolano, a niech strzelają to ich kolano :-)Ja poczekam, mieszkania potanieja w ciagu 2-3 lat o ponad 50%. Nie wierzycie? To uwierzycie, cierpliwosci!!! :DDDD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Ernest
kredyt najlepiej wziąć w Getinie, a najprzyjemniej windykuje firma Kruk. Polecam!
~Mikołaj
Proponuje zatem szukać promocji deweloperów na mieszkania i lokale,http://www.promocjedeweloperow.pl/
~FrankWilliams
tego typu promocji i okazji lepiej szukać przez pośredników takich jak chociażby Home Broker - oni jako pierwsi będą o tym wiedzieć

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki