REKLAMA

Czerwińska: Widzę potrzebę analizy klina podatkowego

2019-01-25 10:00, akt.2019-01-25 10:40
publikacja
2019-01-25 10:00
aktualizacja
2019-01-25 10:40

Zrobiliśmy wiele dla przedsiębiorców, widzę potrzebę wzmocnienia aktywności zawodowej, analizy klina podatkowego, kosztów pracy - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Minister odnosząc się do przyjętego przez Senat w czwartek budżetu na 2019 r. powiedziała, że to dobry budżet. "Budżet, który z jednej strony ma impulsy prorozwojowe dla gospodarki, ale z drugiej strony (...) pozwala na inkluzywność, czyli uczestnictwo bardzo dużej czy wszystkich grup obywateli we wzroście gospodarczym" - powiedziała.

Czerwińska pytana o perspektywę spowolnienia gospodarczego, zapewniła, że traktuje to poważnie. "Dobry gospodarz powinien na takie spowolnienie się przygotować, więc budżet na 2019 r. zawiera pewne impulsy prorozwojowe, czyli obniżony CIT do 9 proc., mały ZUS - to jest ponad 500 mln zł zabezpieczonych na dotacje dla FUS. Ale również chcemy spojrzeć na pobudzenie gospodarki, czyli utrzymanie właśnie tego wzrostu, pobudzenie aktywności zawodowej Polaków" - powiedziała.

Jej zdaniem dane o rynku pracy pokazują, że pewne dolne granice zostały przełamane - możliwość dalszego spadku bezrobocia jest już niewielka, ono jest już bardzo bliskie bezrobociu naturalnemu. W związku z tym należy się zastanowić, jakie bodźce należy zastosować, aby aktywność zawodowa była jak największa.

"I nad tym się zastanawiam i jestem przekonana, że pan premier również te procesy widzi" - powiedziała szefowa resortu finansów.

Minister mówiąc o tych bodźcach, stwierdziła: "Wiele zrobiliśmy dla przedsiębiorców, (...) ale również widzę tutaj pewną potrzebę, aby wzmacniać też aktywność zawodową, czyli na przykład przeanalizować właśnie taką rzecz, którą nazywamy klinem podatkowym, czyli koszty pracy - wyciągnięcie przedsiębiorstw czy osób z szarej strefy. Szara strefa z roku na rok w Polsce jest istotnie redukowana, mimo to widzę tam jeszcze pewne zasoby, które zaczną pracować na gospodarkę".

Pytana, czy "sytuacja w Narodowym Banku Polskim, zamieszanie wokół prezesa Glapińskiego" nie wpływa na codzienną prace w resorcie finansów, czy w skutek tego polskiej gospodarce "nie obrywa się rykoszetem", mówiła: "Nie powiedziałbym, że w jakiś sposób przeszkadza w pracach we resorcie finansów, bo prace toczą się swoim torem i tak jak powinno to wyglądać. Natomiast z pewnością zamieszanie wokół banku centralnego (...) żadnemu bankowi centralnemu nie służy. Jest to instytucja o poziomie najwyższego zaufania w każdym kraju, w każdym państwie, więc naturalnie nie jest to sytuacja pożądana dla takiej instytucji, jak bank centralny".

"Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych"

Minister wyraziła nadzieję, że ten rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o wypełnianie PIT-ów przez podatników. "Pracujemy nad tym, aby to administracja skarbowa wykorzystując ogrom danych, które zbieramy i posiadamy, wypełniła PIT za podatnika" - powiedziała szefowa MF w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

Zaznaczyła, że nie chodzi o to, aby podatnik wypełniał PIT. "Tutaj podejście jest zupełnie inne. My wypełniamy PIT za podatnika, czyli system elektroniczny w sposób automatyczny uzupełnia dane podatnika, które posiadamy" - powiedziała.

Podkreśliła, że podatnicy, którzy rozliczają PIT -37, czyli uzyskujący dochody z tytułu umowy o pracę, i PIT-38, czyli tzw. dochody kapitałowe, nie muszą się o nic martwić. W takim przypadku deklaracja zostanie automatycznie wygenerowany.

"Nie musi (podatnik - PAP) podejmować aktywności, jeżeli nie korzysta z żadnych preferencji, ulg i odliczeń, jeżeli nie chce się rozliczać z małżonkiem" - mówiła Czerwińska.

Dodała, że podatnik, który będzie chciał się rozliczyć z małżonkiem powinien zalogować się i wybrać taką opcję, natomiast reszta rozliczenia zostanie uzupełniona w sposób automatyczny.

"Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych, administracja PIT-37 i PIT-38 uzupełni je za podatnika" - zaapelowała minister.

Czerwińska uważa, że system podatkowy nie musi być skomplikowany. "Chciałabym, żeby ten system był prostszy, a jego obsługa, czy kontakt z podatnikiem była bardziej intuicyjna" - powiedziała. Zaznaczyła, że to się nie dzieje z dnia na dzień, to pewien proces.

Zgodnie z planami resortu finansów nowa usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla podatników od 15 lutego br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Dzięki temu fiskus będzie mógł rozliczyć PIT za podatnika za ubiegły rok podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jak wyjaśnia MF, jeżeli podatnik zechce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE - uzupełni swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

Według MF usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Podatnik będzie mógł jednak sam zdecydować, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT w formie elektronicznej lub złożyć formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym.

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
silvio_gesell
„Szara strefa z roku na rok w Polsce jest istotnie redukowana, mimo to widzę tam jeszcze pewne zasoby, które zaczną pracować na gospodarkę”

Chyba na budżet. Bo szara strefa to najzdrowsza część gospodarki, niezburzona tzw. zbędną stratą społeczną związaną z opodatkowaniem pracy i wytwarza około 25% PKB.
karbinadel
"Zrobiliśmy wiele dla przedsiębiorców" - faktycznie, to cud, że po tym dobrodziejstwie jeszcze jakoś zipią
jacyna2017
W takim razie 'chorych krajów' jest sporo np. Szwajcaria. Porozglądaj sie zamiast chlapać bez sensu!? Przekazanie 1% to decyzja podatnika i może pójść na rozmaite cele. Nie bój się tak!
bankier1953
Zrobiliście bardzo dużo dla pracodawców. To prawda DUŻO ZŁEGO.
Nasza praca najbardziej opodatkowane dobro, niestety.
madarot
''odliczenia darowizny na cele kultu religijnego'' dlatego będę kontrolował mój wygenerowany PIT, żeby czasami nie przyszło US przeznaczyć mój 1% na kościółek.
trooper
Dopiero doczytałem, cele kultu religijnego pod żadnym pozorem nie powinny być finansowane z naszych podatków, czy to bezpośrednio z budżetu czy z odliczenia 1%.

Chory kraj!!!!
trooper
Brakuje rąk do pracy, a dzisiejsi 60 latkowie i 60 latki to nie są staruszki, jakby to PIS chciał widzieć. Może czas zastanowić się nad podwyższeniem wieku emerytalnego, bo Ukraińcy niebawem też przestaną do nas w takich ilościach zjeżdżać.
madarot
Mało tego nadal funkcjonuje przepis, który ogranicza zarobkowanie jeśli jesteś rencistą lub wcześniejszym emerytem. Rozumię ten przepis wtedy gdy było duże bezrobocie, ale teraz? Efekt jest taki, że ludzie zaraiają oficjalnie tyle ile trzeba a reszta pod stołem i w taki sposób nasze dzielne państwo z chciwości traci Mało tego nadal funkcjonuje przepis, który ogranicza zarobkowanie jeśli jesteś rencistą lub wcześniejszym emerytem. Rozumię ten przepis wtedy gdy było duże bezrobocie, ale teraz? Efekt jest taki, że ludzie zaraiają oficjalnie tyle ile trzeba a reszta pod stołem i w taki sposób nasze dzielne państwo z chciwości traci na podatkach, na składkach ZUS.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki