REKLAMA

Polska czołowym eksporterem czekolady na świecie

2021-09-20 11:00
publikacja
2021-09-20 11:00
Polska czołowym eksporterem czekolady na świecie
Polska czołowym eksporterem czekolady na świecie
fot. Jiri Hera / / Shutterstock

Polska jest w pierwszej czwórce największych eksporterów czekolady na świecie. W ubiegłym roku wartość polskiej sprzedaży za granicę wyniosła blisko 2,1 mld dolarów, co daje 7,3 proc. udziałów w eksporcie na świecie.

Polska jest czwartym krajem na świecie i pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem sprzedaży czekolady za granicę. Na świecie więcej czekoladowych słodyczy eksportują tylko Niemcy, Belgia oraz Włochy. W ubiegłym roku udział Polski w światowym eksporcie wyniósł 7,3 proc. - blisko 2,1 mld dolarów (8,25 mld zł, w przeliczeniu po kursie na 20 września). Łączna wartość rynku słodyczy czekoladowych w 2020 r. była na poziomie około 106 mld dolarów – podaje Business Insider.

190 zł rocznie na czekoladę w Polsce

Polacy wydają średnio 190 zł rocznie na słodycze, w których jednym ze składników jest kakao. Najchętniej wybieranymi łakociami jest czekolada - 28,2 proc. rynku oraz praliny - 27,2 proc. rynku. Mniej popularne są batony, wafle oraz figurki. Natomiast w ciągu roku przeciętnie Polak zjada 5,2 kg czekolady. Jeszcze 13 lat temu konsumpcja czekoladowych słodyczy była o 30 proc. niższa i wynosiła 4 kg rocznie.

W porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami spożywamy mniej czekolady - średnio w ciągu roku mieszkańcy Niemcy i Austrii jedzą jej 8,3 kg. Natomiast mniejszą konsumpcję na osobę można zaobserwować w Rosji czy Stanach Zjednoczonych - 4,4 kg czekolady średnio w ciągu roku.

Czekolada będzie droższa?

Fani czekolady muszą przygotować portfele na podwyżkę. Można powiedzieć, że wzrost cen czekoladowych słodyczy jest nieunikniony. Wśród powodów wymienić można m.in. wprowadzenie nowego podatku w Ghanie - od eksportu kakao, co przełożyło się na jego wyższą cenę. Rosną także koszty pracy czy opakowań.

DF

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kerad_
To jaka polska firma produkuje tą czekoladę ? :-)
itso_cien_na_sciane
dokładnie jaki jest plan przejęć zagranicznych firm w Polsce ? :D
luxferre
Czekolada, tania siła robocza i ziemniaki - Kaczyński zrobił z nas hegemona w tych gałęziach.
mnm1
Tanią siłą roboczą to byliśmy za TUSKA (którego mamusia krzyżyk na chlebie robiła) - od kilku lat Polacy szczęśliwie wracają z Zachodu
pjoz odpowiada mnm1
Tak, dzięki Dżarosławowi mamy teraz drogą siłę roboczą, drogie ziemniaki, drogość na stacji, drogość w gniazdku i nicość w portfelu. Coś jak w neverending story
kimdzonk
każdy ma swoje zasługi, np. dzięki Tuskowi byliśmy najlepsi w całej Europie w zbieraniu niemieckich szparagów i komu to przeszkadzało ????

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki