REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę uszczelniony. Sejm uchwalił ustawę

2021-09-17 19:42
publikacja
2021-09-17 19:42

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki. Ustawa trafi do Senatu.

Zakaz handlu w niedzielę uszczelniony. Sejm uchwalił ustawę
Zakaz handlu w niedzielę uszczelniony. Sejm uchwalił ustawę
fot. Dziurek / / Shutterstock

Chodzi o nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, za którą wraz z poprawkami głosowało 272 posłów, przeciw było 135, wstrzymało się 37.

Uszczelnienie handlu poparło 224 posłów z klubu PiS, nikt nie był przeciw, nie głosowało 3 posłów. Z klubu KO 1 poseł głosował za, a 122 przeciw. Z Lewicy 29 osób było za, nikt nie był przeciw, 17 wstrzymało się od głosowania. Koalicja Polska: 4 posłów głosowało za uszczelnieniem, nikt nie był przeciw, 15 wstrzymało się. Konfederacja: 5 posłów głosowało za, 4 było przeciw. Polska 2050 - 7 posłów - wszyscy głosowali przeciw. Porozumienie; 6 osób za, nikt nie głosował przeciw. Koło Kukiz15: 3 osoby głosowały za ustawą, 1 była przeciw. 4 posłów z koła Polskie Sprawy wstrzymały się.

Nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wśród zgłoszonych przez wnioskodawców i przyjętych większością głosów poprawek, jest rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

Zgodnie z kolejną poprawką ustawa wchodzi w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Zakaz handlu z kolejną "furtką". Ryby nowym sposobem na obejście przepisów

Zakaz handlu w niedziele z kolejną "furtką" dla właścicieli sklepów spożywczych – alarmują legislatorzy z sejmowego Biura Legislacyjnego. Tym razem zamiast inwazji placówek pocztowych na klientów czekać będą świeże ryby w marketach.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
friedens
A gdyby tak każdy hipermarket przerobić na jakąś świątynię? W starożytności, a nawet po części w średniowieczu tak było. Miejsca kultu były skojarzone z miejscami handlu.
luxferre
Do tej pory miejsca kultu (przynajmniej jeśli chodzi o katolicyzm) są miejscami handlu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prawdziwynierobot
i tak na siłę będą udowadniać narodowi, że mają rację i będą z tym walczyć. za pół roku sklepy znajdą sposób na obejście tego, a ci znowu będą uszczelniać. A może zostawić to, żeby sobie sklepy same decydowały. to jest tzw wolność, która próbuje się za wszelką cenę ograniczać i potem dzielnie walczyć z problemami, których w innych i tak na siłę będą udowadniać narodowi, że mają rację i będą z tym walczyć. za pół roku sklepy znajdą sposób na obejście tego, a ci znowu będą uszczelniać. A może zostawić to, żeby sobie sklepy same decydowały. to jest tzw wolność, która próbuje się za wszelką cenę ograniczać i potem dzielnie walczyć z problemami, których w innych systemach nie ma...
itso_cien_na_sciane
''żeby sobie sklepy same decydowały. '' - tam szef decyduje za resztę
tomkooo odpowiada itso_cien_na_sciane
to mamy niewolnictwo ? myslalem, ze umowa o prace wymaga 2 stron do podpisania.
teraz bedzie 1 karakan decydowal, tak jest ok, prawda ?
techs
W Żabce już niedługo do kupienia kanister z paliwem...
grzegorzkubik
Czy naprawdę trzeba przedsiębiorców za gębę brać bo będą szukać luk prawnych by zrobić swoje. nie wygracie z rządem. Jest powiedziane niedziela niepracująca i będzie niedziela niepracująca czy się to wam podoba czy nie. Nie pogrywać sobie bo i tak nie wygracie.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki