Czego oczekujesz od prezydenta? Ustal priorytety

główny analityk Bankier.pl

Wygrana w wyborach prezydenckich to nie tylko wielki polityczny sukces, ale też i wyzwanie. Polacy mają wobec prezydenta-elekta sporo oczekiwań. Wspólnie z Państwem chcemy przygotować dla Andrzeja Dudy listę priorytetów na następne 5 lat.

Noc wyborcza 24 maja to już przeszłość. Prezydent-elekt oraz jego zaplecze polityczne po 5 latach przerwy znów mają szansę objąć chociaż część sterów władzy i wykazać się w czymś więcej, aniżeli jedynie w opozycyjno-kampanijnym rzemiośle.

Priorytety dla nowego prezydenta:

  • Blokowanie (prawo weta) ustaw podnoszących podatki, ograniczających wolność osobistą i gospodarczą, zwiększających uprawnienia aparatu represji (policja, skarbówka, sanepid itp.). Wetowanie lub odsyłanie do Trybunału Konstytucyjnego szkodliwego prawa. Prezydent pochodzi z wyboru obywateli i to ich powinien reprezentować, a nie partię polityczną, z której się wywodzi.
  • Nominowanie kluczowych urzędników państwowych: prezesa Narodowego Banku Polskiego, członków Rady Polityki Pieniężnej, prezesa i sędziów Trybunały Konstytucyjnego, a także wskazanie nowego premiera po jesiennych wyborach parlamentarnych.
  • Podjęcie debaty o zmianie Konstytucji RP. Po 18 latach od jej uchwalenia sytuacja dojrzała do zmian: czy to w zakresie samej ordynacji wyborczej czy też szerszym zakresie. Rola prezydenta jako strażnika Konstytucji RP jest tu szczególnie odpowiedzialna.
  • Jednoznaczne określenie swojego stosunku względem integracji Polski z Unią Europejską. Jakie są granice tej integracji? Czy Polska powinna zgodzić się na oddanie kolejnych uprawnień na rzecz Brukseli?
  • Jako zwierzchnik sił zbrojnych prezydent ma obowiązek dopilnować, aby pieniądze na zakup uzbrojenia dla wojska zostały należycie wydane. Rolą prezydenta jest też przedstawienie propozycji w kwestii strategii obronnej kraju: wydatków na wojsko, obrony terytorialnej, doktryny wojskowej.
  • Rozliczenie się z najkosztowniejszych obietnic wyborczych: odwrócenia podwyżki wieku emerytalnego i dotacji na dzieci (500 zł /m-c). Prezydent elekt powinien równocześnie wskazać (w drodze inicjatywy ustawodawczej) źródła finansowania tych propozycji.
  • Określenie (przy współpracy z rządem) celów i środków prowadzenia polityki wobec Ukrainy. Na ile Polska powinna się zaangażować w konflikt rosyjsko-ukraiński? Czy powinniśmy wesprzeć Ukrainę, czy pozostać neutralni? Czy ewentualne wsparcie powinno mieć charakter militarny czy tylko ekonomiczny lub polityczny?

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Sam

Co za hipokryzja. Nowi przy wprowadzaniu nowych regulacji muszą wskazać źródła finansowania, a przez poprzednich 8 lat nikt nawet się nie zająknął o źródłach finansowania.
Tak nawiasem mówiąc to główny analityk powinien wyliczyć (pokazać) jakie będą rzeczywiste koszty poszczególnych rozwiązań, bo póki co to padają różne kwoty kosztów (najczęściej od polityków) nie podparte żadnymi obliczeniami. Po takim portalu jak Bankier.pl spodziewałbym się nieco więcej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jarek

Szkoda, ze pytania z polki kielbasy wyborczej pomijajace kluczowe bolaczki, jak monstrualne koszty utrzymania biurokratycznego molocha i "100-tomowe" prawo podatkowe, informatyzacja (wybory moga kosztowac 100tys a nie kilka mln). Krusy, przywileje. W zamian za to "co kraj moze rozdac" ... czyli stan swiadomosci przecietnego wyborcy. Dlatego moi drodzy w Polsce wyglada jak wyglada. Tony kasy leca w proznie..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 ~Darek

Dodajcie: Opublikowanie aneksu do raportu z likwidacji WSI

! Odpowiedz
4 0 ~Ataksobie

A moze wyznaczyc nowe zadania dla seryjnego samobojcy?

! Odpowiedz
3 3 ~kasi

teraz czas na przejecie Sejmu - i dlugie powroty do normalnosci

! Odpowiedz
10 2 ~mary

Prezydent elekt już łamie obietnice.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Skad-wezmiemy-miliardy-zlotych-na-obiecane-przez-Andrzeja-Dude-dodatki-na-dzieci-7260428.html#dod_komentarz

mowa w artykule o dodatkach na drugie i kolejne dziecko dla najbiedniejszych rodzin, a w debacie wyraźnie mi obiecał, że będzie po 500 zł na drugie i kolejne dziecko w każdej rodzinie, a dodatkowo na pierwsze w biedniejszych rodzinach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Duda

Drogi lemingu prezydentem jest wciąż Komorowski.

! Odpowiedz
0 0 ~Robert

Naprawdę ciekawa układanka. Przedstawię swoje typy i komentarze.
1. Blokowanie ustaw podnoszących podatki i ograniczających wolność. To w sumie wbrew pozorom najważniejsza rola prezydenta, chroniąca społeczeństwo przed złymi pomysłami rządu, jakikolwiek by nie był.
2. Dopilnowanie modernizacji armii. Nie wiem jakie tu prezydent dokładnie ma uprawnienia, ale idea wydaje mi się słuszna. Sprawną i silną armię po prostu mieć trzeba.
3. Urzędnicy państwowi. Jeśli prezydent ma na to większy wpływ, to będą bardzo ważne stanowiska i bardzo wiele od nich zależy.
4. Ukraina. Wydaje mi się, że to ważna sprawa, ale trudna. Bardzo trudna...
5. Dalsza integracja z UE. Cóż, Unia płaci, ale i Unia wymaga, trudno mi powiedzieć jak tu może być ważna rola prezydenta, ale twardo negocjować i iść na kompromisy trzeba.
6. Rozliczenie się z obietnic wyborczych. Duda ma na to pięć lat. Jak komuś się wydaje, że prezydent podpisze jakiś dekret i coś się stanie, to pomylił ustroje. Pomijając, że już nie takie tuzy polityki mające o wiele więcej władzy niż prezydent jakże wiele naobiecywały i nic z tego im nie wyszło. Nazwiska pominę, to ma być przekaz, nie prowokacja.
7. Konstytucja RP... Moim zdaniem im mniej politycy będą w niej mieszać, tym lepiej dla nas wszystkich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 6 ~Adam

Polsko drżyj przed decyzjami i powrotem do komuny i średniowiecza

! Odpowiedz
13 14 ~VivaLaRevolution

Obudziliśmy się w nowej Polsce, to radosne zaskoczenie. Człowiekowi znowu chce się żyć

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl