REKLAMA
Tour de spółki

Kogo Duda zrobi prezesem NBP?

2015-05-26 06:00
publikacja
2015-05-26 06:00
fot. KRYSTIAN MAJ/REPORTER / EastNews

Nominowanie kluczowych urzędników państwowych, między innymi nowego prezesa NBP oraz członków RPP, to jedne z głównych prerogatyw prezydenta. Kogo wybierze Duda na następcę Marka Belki?

Kto zastąpi Marka Belkę?

Start odtwarzacza ...

- Dużo szumu zrobiło się wokół kampanii oraz stanowisk, na które mianuje prezydent. Zrobiło się dużo niezdrowego szumu na temat tego, kto zastąpi Marka Belkę. Jego kadencja wygasa dopiero za rok, więc dzisiaj zamieszanie jest całkowicie niepotrzebne. Dzisiaj bardziej racjonalna byłaby dyskusja, jak prezydent ocenia mandat obecnego prezesa. Trudno sobie wyobrazić, by dzisiaj prezydent-elekt wskazywał następcę. W tym momencie Marek Belka byłby ubezwłasnowolniony, bo kto by go słuchał? Wszyscy patrzyliby w przyszłość i oczekiwali tego, co powie prezes-kandydat - komentuje Bartek Godusławski, dziennikarz "Pulsu Biznesu".

Członkowie bardziej pewni niż prezes

Wiemy na pewno, że prezydent najpóźniej do 19 lutego będzie musiał mianować dwóch nowych członków RPP. To jest decyzja tylko w kompetencjach prezydenta. Na razie trudno jest wymienić jakiekolwiek nazwiska, ale patrząc na poprzednie wskazania PiS-u, to w grę może wchodzić nominacja dla prof. Iwanicz-Drozdowskiej. 


W przypadku prezesa NBP ostateczny wybór zatwierdza Sejm

- Wszyscy zapominają chyba, jak wygląda wybór na stanowisko prezesa NBP. Prezydent wskazuje kandydata, ale głosowanie odbywa się w parlamencie i to tam musi on uzyskać odpowiednią większość głosów. Na ten moment nie wiemy, kto będzie rządził po jesiennych wyborach. Jeżeli będzie to PiS, to Kancelaria i Sejm dosyć łatwo się porozumieją. Jeśli jednak przy władzy pozostanie PO, to sytuacja może być trudna i lepiej wtedy skonsultować kandydaturę z rządem - dodaje Godusławski.

Z Bartoszem Godusławskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (86)

dodaj komentarz
~CJacob
Jak postawiłbym na Pana Grzegorza Kołodkę. Człowiek z potężną wiedzą, znany i lubiany na świecie, nie podlizuje się nikomu i chłodno kalkuluje rezultaty.
Ale to tylko moja subiektywna opinia ;)
~Grzechu_comeback
Kelnera od Sowy.... a tak poważnie to...... Staś Kluza. TYLKO jemu udało trzymać się z dala od polityki. Belka ani trochę nie udaje, że nie POtrafi... Człowiek, który przy wódzie robi dile i ustala drukowanie gotówki..... STANDARD PEŁO!
~Max
Gdzie jest Duda???

Gdyby Panu Dudzie zależało na tym kraju szybko przeciąłby takie spekulacje jak ten artykuł konferencją prasową/wywiadem, na której powtórzyłby swoje zamiary względem prezesa NBP - podkreślił że nie dopuści do destabilizacji waluty nadmiernym rozluźnieniem polityki monetarnej. Że będzie
Gdzie jest Duda???

Gdyby Panu Dudzie zależało na tym kraju szybko przeciąłby takie spekulacje jak ten artykuł konferencją prasową/wywiadem, na której powtórzyłby swoje zamiary względem prezesa NBP - podkreślił że nie dopuści do destabilizacji waluty nadmiernym rozluźnieniem polityki monetarnej. Że będzie stał na straży konstytucji i takie tam. Swoimi obietnicami przedwyborczymi dał wodę na młyn spekulacji oraz ..analitykom typu Rysio Pietru etc.etc. Żąglują oni liczbami 200-270-300MLD. A w tym momencie nakręca się jakaś panika na giełdzie oraz przede wszystkim na walucie. Pachnie to spekulacją i destabilizacja - rozchwianiem porządku EKONOMICZNEGO w Polsce. Taka sytuacja zachwieje ekonomika przed jesiennymi wyborami - więć Panie Duda nie czekaj Pan tylko działaj. Na kawę czas później :).

Do wyborów może być już za późno. i CHF po 5 PLN. A może o to chodzi i Pan Duda właśnie wtedy wymieni swoje 54 tys EUR na złote?

Tyle odemnie w temacie.
~True_story_bro
Jeden z czytelników bankiera by się nadawał:

-Skąd wziąć pieniądze na pomysły pt. 500 zł na każde dziecko?
-Ze wzrostu PKB!
~ed
To jest właśnie pisowska ekonomia w stylu Beaty Szydło, z wykształcenia etnograf, specjalność stroje ludowe... Kolego jest jedna zasada nie wydaje się pieniędzy, których jeszcze nie ma... Załóż dzisiaj firmę i spróbuj kupić mercedesa za pieniądze które zamierzasz w przyszłości zarobić... Możliwości są trzy,To jest właśnie pisowska ekonomia w stylu Beaty Szydło, z wykształcenia etnograf, specjalność stroje ludowe... Kolego jest jedna zasada nie wydaje się pieniędzy, których jeszcze nie ma... Załóż dzisiaj firmę i spróbuj kupić mercedesa za pieniądze które zamierzasz w przyszłości zarobić... Możliwości są trzy, albo nigdy ten projekt nie wejdzie w życie, albo będą takie ograniczenia, że prawie nikt się nie załapie, albo po prostu będzie trzeba kasę przesunąć z innego miejsca - np. zabrać chorym, albo ograniczyć wydatki na edukacje czy drogi - proste.
~abb
Białoruś czeka na speców od finansów.
~Flex
Z dzisiejszych notowań EUR/PLN widać że dilerom BGK i NBP zabrakło. NIe wiem tylko czy motywacji czy kasy. Chyba wielki kapitał chce pogrozić obrzezanym paluszkiem żeby Polacy nie podskakiwali i za dużo sobie nie pozwalali bo zamiast frankowych domków i apartamentów pod hipoteki będą kartoniki pod mostami. W sumie Z dzisiejszych notowań EUR/PLN widać że dilerom BGK i NBP zabrakło. NIe wiem tylko czy motywacji czy kasy. Chyba wielki kapitał chce pogrozić obrzezanym paluszkiem żeby Polacy nie podskakiwali i za dużo sobie nie pozwalali bo zamiast frankowych domków i apartamentów pod hipoteki będą kartoniki pod mostami. W sumie szkoda bo kilka dni do wczoraj przed 9 rano brałem osłabionego PLN na długo i przed 11 zamykałem. Dobrze że dzisiaj coś mnie tknęło i zwolnione wczoraj depozyty wróciłem na ror. Futures robią się już gorące jak pieczone kartofle.
~analityk
Czy to ma jakieś znaczenie kto to będzie ? Będzie to na pewno jakiś starozakonny. Tak jest i będzie. De facto rządzi międzynarodowy kapitał.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki