Czechy: demonstracje przeciwko rządowym planom Babisza

W Pradze i innych dużych czeskich miastach odbyły się we wtorek demonstracje przeciwko planom premiera Andreja Babisza, by uzyskać poparcie Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) dla nowego rządu, jaki obecnie stara się utworzyć.

Na placu Wacława w Pradze demonstrowało kilka tysięcy osób. W Ołomuńcu i Pilznie na protestach zgromadziło się po około 500 ludzi, w Jihlawie około 400, a w Ostrawie i Libercu po około 300. Deklarowano sprzeciw wobec udziału komunistów w sprawowaniu władzy, jak również wobec pełnienia funkcji premiera przez Babisza, na którym ciążą podejrzenia o współpracę z komunistycznym Bezpieczeństwem Państwowym (StB) i wyłudzenie środków pomocowych Unii Europejskiej.

Prezydent Milosz Zeman ma w środę ponownie mianować premierem Babisza, którego centroprawicowy ruch ANO zdobył najwięcej głosów w ubiegłorocznych wyborach do Izby Poselskiej. Wcześniej Babisz zdołał utworzyć tylko mniejszościowy rząd własnej partii, który nie uzyskał parlamentarnego wotum zaufania, ale funkcjonuje nadal jako rząd w stanie dymisji.

Nowy rząd Babisza mają współtworzyć ANO i Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) wspierane w głosowaniach parlamentarnych przez Komunistyczną Partię Czech i Moraw (KSCM). O udziale CSSD w koalicji zadecyduje ostatecznie trwające obecnie wewnątrzpartyjne referendum, które zdaniem obserwatorów da wynik pozytywny.

Za taką polityczną konstelacją opowiada się także Zeman. W trakcie wtorkowych demonstracji piętnowano prezydenta jako polityka, który "ciągnie republikę na Wschód". (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil