REKLAMA

Opublikowano rozporządzenie wprowadzające czasowe zamknięcie cmentarzy

2020-10-30 22:09
publikacja
2020-10-30 22:09
Opublikowano rozporządzenie wprowadzające czasowe zamknięcie cmentarzy
Opublikowano rozporządzenie wprowadzające czasowe zamknięcie cmentarzy
fot. Wojciech Grabowski / / FORUM

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające kolejne obostrzenia w związku z trwającą pandemią koronawirusa, m.in. dot. zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Decyzja o zamknięciu cmentarzy jest racjonalna, spodziewałem się jej trochę wcześniej – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek wieczorem "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".

Jest w nim zawarty przepis dot. m.in. zamknięcia cmentarzy od 31 października (sobota) do 2 listopada (poniedziałek). W tym okresie wstęp na teren nekropolii został zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych.

Zamknięcie cmentarzy rząd ogłosił w piątek po południu. Wyjaśnił, że z powodu epidemii podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. "Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać.

W rozporządzeniu rządu znalazły się też inne ograniczenia, nakazy i zakazy. Zapisano w nim m.in., że kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialne.

Ustanowiono też czasowe - do odwołania - ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegające na zaprzestaniu: udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, realizowanej w trybie stacjonarnym rehabilitacji leczniczej, turnusów readaptacyjno-kondycyjnych, turnusów antystresowych, turnusów rehabilitacyjnych realizowanych w ramach zamówień udzielanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to też placówek powiązanych z MON i MSWiA.

Wśród wyjątków wymieniono m.in. przypadki, w których zaprzestanie lub nierozpoczęcie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Ograniczenie nie dotyczy też pacjentów przeniesionych bezpośrednio z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby po przebytej chorobie COVID-19.

W rozporządzeniu zapisano również, że "warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym w systemie stacjonarnym w przypadku, w którym zaprzestanie lub nierozpoczęcie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego".

Ponadto jest w nim zapisane, że "zlecenia na wykonanie testu diagnostycznego dokonuje ośrodek rehabilitacyjny będący podmiotem wykonującym działalność leczniczą, do którego pacjent został skierowany na rehabilitację leczniczą". Testy te są finansowane ze środków publicznych.

Dr Sutkowski: decyzja o zamknięciu cmentarzy jest racjonalna

Decyzja o zamknięciu cmentarzy jest racjonalna, a z perspektywy nas wszystkich powinna być rozumiana – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

"Uważam to za dobrą decyzję. Powiem szczerze, że nawet spodziewałem się jej trochę wcześniej, aby trochę więcej osób było się w stanie przygotować" – skomentował w rozmowie z PAP postanowienie rządu o zamknięciu cmentarzy na trzy dni prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dodał, że rozumie, że decyzja musiała zapaść dość późno, choć mogła zapaść na przykład w środę, "bo na pewno zaskoczyła wiele osób". "Mnie specjalnie nie zaskoczyła, spodziewałem się jej jako lekarz i jako osoba zatroskana o zdrowie publiczne" – powiedział dr Sutkowski. Wskazał, że z perspektywy premiera i ministra zdrowia taka decyzja jest racjonalna.

"Ale przede wszystkim z perspektywy nas wszystkich powinna być rozumiana. Można się zastanawiać – dwa dni w prawo, trzy dni w lewo, może można było inaczej, z tym, że są decyzje, które są podejmowane ad hoc i nie jest to tylko polska specyfika" – wskazał lekarz.

"Tradycja jest ważna, ale życie jest ważniejsze, powiedziałbym za premierem, i ja się absolutnie z tą decyzją jako lekarz i jako obywatel zgadzam. Rozumiem ją, szanuję i będę przestrzegał" – podkreślił.

Zapytany o to, czy część społeczeństwa mogła nie dostosować się do próśb o nieodwiedzanie cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych, gdyby decyzja o zamknięciu nekropolii nie zapadła, dr Sutkowski stwierdził, że mogłoby się tak stać.

"Mówimy o grupie społecznie dosyć ekspansywnej, osób, które maszerują i niektórzy mogli sobie pomyśleć: skoro im wolno, to dlaczego mnie nie wolno na cmentarz? (…) Część osób mogłaby być źle zainspirowana tymi protestami i powiedzieć sobie, że skoro udało się przejść przez Warszawę, Kraków, Poznań czy inne miasta, to dlaczego ja mam nie iść na cmentarz? Byłaby jakaś tego legitymizacja" – wskazał dr Sutkowski.

Wskazał też, że najbardziej odpowiedzialna część społeczeństwa, która zrozumiała, że decyzja o zamknięciu cmentarzy może zapaść, odrobiła lekcję i odwiedzała cmentarze przez kilka ostatnich dni.

Lekarz wskazał, że jego zdaniem dobrze się stało, że postanowienie obejmuje trzy dni, a nie np. dwa tygodnie, co dotknęłoby przedsiębiorców handlujących przy cmentarzach.

"Drobni przedsiębiorcy jeszcze przez te trzy dni wytrzymają i będą mogli sprzedawać przez następne dni. Oczywiście, ten handel będzie mniejszy, ludzi będzie mniej na cmentarzach, zapewne nie są oni szczęśliwi z tego powodu, ale też coś zarobią" – wskazał lekarz.

W piątek po południu rząd ogłosił, że z powodu epidemii podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. "Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi – mówił premier Mateusz Morawiecki.(PAP)

Autorzy: Elżbieta Bielecka, Krzysztof Kowalczyk

emb/ joz/ krz/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki