REKLAMA

Czarnek: Najpierw laptopy dla uczniów, potem dla nauczycieli

2023-01-29 22:44
publikacja
2023-01-29 22:44

Najpierw uczniowie, potem nauczyciele. Gdy zakończy się przetarg na laptopy dla uczniów będą też laptopy dla nauczycieli - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W belfrowskie ręce trafi ponad 400 tys. sztuk sprzętu.

Czarnek: Najpierw laptopy dla uczniów, potem dla nauczycieli
Czarnek: Najpierw laptopy dla uczniów, potem dla nauczycieli
fot. SFIO CRACHO / / Shutterstock

Minister mówił w niedzielnym wywiadzie w Polsat News m.in. o rządowym programie zakupu uczniom IV klas szkół podstawowych laptopów. W tym roku sprzęt otrzyma 370 tys. uczniów.

"To jest projekt, który będzie nam towarzyszył od 1 września 2023 r. przez kolejne lata. Każdorazowo uczniowie, którzy będą przystępowali do nauki w czwartej klasie szkoły podstawowej, będą dostawali laptop na własność, by mogli rozwijać się przy pomocy nowoczesnych urządzeń" – podkreślił Czarnek.

Dodał, że choć wielu uczniów ma laptopy, to nie wszyscy. "Chcemy wyrównywać szanse, by wszyscy mieli dostęp do nowoczesnych technologii" - wskazał.

Poinformował, że po zakończeniu przetargu na laptopy dla uczniów będą też laptopy dla nauczycieli. Jak przekazał, będzie to ponad 400 tys. sztuk i jest to projekt Ministerstwa Cyfryzacji.

Będą laptopy, a co z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli?

Pytany o zapowiedź przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, szef MEiN przekazał, że 1 lutego odbędzie się spotkanie ze związkami zawodowymi w tej sprawie. "Do omówienia jest kilka kwestii: przede wszystkim które roczniki w pierwszej kolejności i od którego roku miałyby przechodzić na taką emeryturę, na jakich zasadach, co ze świadczeniem kompensacyjnym i co z możliwością dodatkowej pracy w szkole będąc już na emeryturze" - powiedział minister edukacji.

Dodał, że na pewno prawo do wcześniejszej emerytury nie będzie przywrócone od 1 września 2023 r., gdyż – jak ocenił - w roku szkolnym 2023-2024 w szkołach będzie jeszcze wystarczająca liczba uczniów. "Natomiast od 2024 r. będziemy notować stopniowe zmniejszanie się ich liczby, nawet o kilkaset tysięcy w perspektywie czterech-pięciu lat, więc to (prawo, PAP) trzeba będzie stopniowo przywracać" - stwierdził.

kmz/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
endes
Oni niczego nie rozumieją! Niczego!… byle partia nie zginęła!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andregru
Pewnie Dell . Budżetówka go promuje w zakupach .
panic
Mam czworo uczących się dzieci. Żadne nie jest w 4 klasie. Czyli dla takich dzieciaków jak moje należy się gó.... Zresztą j...ja ich lapki które pewnie kupią poprzez jakiegoś handlarza bronią.
prawnuk
a masz 500+, czy 2000+? może starczy. Jak jesteś uboga to masz te 500-600 zł rodzinnego na miesiąc, no i cały podatek i składki ZUS z ulgi podatkowej - przy 4 dzieci to z 12.000 zł bedzie - tyle, że rocznie
salad77
jeszcze dajcie talon na k***ę i balon
elon_tusk
Już niedługo Obajtek ogłosi że Orlen wchodzi na rynek elektroniki...
go_ral
oczywiscie laptopy beda zakupione z przetargu ktory przypadkiem wygra ktos powiazany politycznie.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki