REKLAMA

Credit Suisse uwikłany w pranie brudnych pieniędzy

2017-04-03 09:42
publikacja
2017-04-03 09:42

Samochody, sztabki złota, biżuteria i dzieła sztuki zostały skonfiskowane w śledztwie dotyczącym 55 000 kont założonych w szwajcarskim Credit Suisse. Głównym zarzutem wobec właścicieli kont są oszustwa podatkowe. Bank przyznał, że organy nadzoru podatkowego przeszukały jego biura w europejskich stolicach.

Credit Suisse uwikłany w pranie brudnych pieniędzy / fot. Stefano Rellandini / FORUM

Istnieje podejrzenie, że na 55 000 kontach w Credit Suisse dochodziło do oszustw podatkowych związanych z ukrywaniem majątku. Całemu śledztwu przewodniczy Holandia, która we współpracy z pięcioma organami podatkowymi prowadzi postępowanie, w którym pojawia się zarzut prania brudnych pieniędzy – donosi brytyjski „The Guardian”.

Miliony euro w rajach podatkowych w ramach kont Credit Suisse

Opornie idzie drugiej największej instytucji kredytowej Szwajcarii odzyskiwanie dobrego imienia. Jeszcze niedawno nałożono na nią ogromne kary w Stanach Zjednoczonych, a teraz marka Credit Suisse pojawia się w samym środku burzy dotyczącej śledztwa w sprawie oszustw podatkowych. W Holandii i Francji przeprowadzono przed weekendem obławę na klientów, wskutek której zarekwirowano majątek o znacznej wartości – między innymi drogie samochody i dzieła sztuki, a nawet sztabkę złota. Pod lupę wzięto również podatników i pracowników banków z wyższego szczebla w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Australii.

Holenderska prokuratura wszczęła postępowanie po tym, jak otrzymała poufną informację o ukrywaniu aktywów na wartość liczoną w milionach euro w rajach podatkowych – podano, że chodzi o jeden konkretny bank szwajcarski, ale nie podano jego nazwy. W międzyczasie Credit Suisse potwierdził w piątek, że ich biura w Londynie, Paryżu i Amsterdamie zostały przeszukane w „sprawach podatkowych klientów”.

„My nie mieliśmy z tym nic wspólnego”

Credit Suisse w odpowiedzi na śledztwo wykupił w co najmniej dwóch tytułach prasowych na terenie Wielkiej Brytanii dwie strony na zamieszczenie reklamy, której głównym hasłem było „zero tolerancji” dla unikania płacenia podatku - pisze Bloomberg.

– Credit Suisse stosuje politykę zerowej tolerancji w zakresie uchylania się od płacenia podatków – można było przeczytać w materiale. Samo hasło zostało wsparte siedmioma podpunktami. Komunikat dostępny jest również na stronie banku. Bank zapewnia w nim, że już w 2011 roku została przeprowadzona duża rewizja kont zakładanych przed europejskie podmioty, w ramach której bank zażądał od klientów dowodów w zakresie ewidencji podatkowej. – To doprowadziło do dużego odpływu aktywów, bo nie chcemy prowadzić biznesu z klientami, którzy nie zdecydowali się na dostarczenie nam takich informacji – czytamy w wiadomości.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Wlodek
Zarekwirowano nawet sztabkę złota??? Cóż za "finezyjna" inwestycja.
~trikki44
Szwajcaria to książkowy przykład pralni brudnych pieniędzy, poza tym banksterzy wykreowali franka szwajcarskiego jako bezpieczną przystań na czym wkrótce się przejadą jak na skórce od banana. Kwestia czasu..... a ci co tak pieją na cześć franka i ukrywają tam swoje brudne aktywa, niech zaczną szukać łodzi ratunkowej,Szwajcaria to książkowy przykład pralni brudnych pieniędzy, poza tym banksterzy wykreowali franka szwajcarskiego jako bezpieczną przystań na czym wkrótce się przejadą jak na skórce od banana. Kwestia czasu..... a ci co tak pieją na cześć franka i ukrywają tam swoje brudne aktywa, niech zaczną szukać łodzi ratunkowej, bo pod deklem szwajcarskich sejfów zaczyna bulgotać wrząca woda!
~jozek
Skąd ta pewność ????? Sądzę, że banki już dawno przekroczyły granicę (tego co nie powinno się robić) ... kto może je powstrzymać? Tak więc nic takiego się nie stało ... A ta informacja o CS to może po prostu walka między bankami o prymat na tym brutanym rynku...
~xdxd
Myślenie życzeniowe, trzeba było nie brać tego kredytu ;)
~Pytong
doucz sie ekonomii, systemów pienięznych i zasad funkcjonowanie EEA i umów vide EU EEa CH bo wszystko co piszesz to jeden wielki bull sh....t
a przed objawieniem kursu CHF/PLN - 5.10 kup pieluchę Sani rozmiar XXL albo domestos do klopa i duzo papieru Mola....rozwolnienie potrafi byc meczące
~xyz
Wszystkie banki to psiekrwie.
~JanKS
Nie wiem, czy wszystkie (i nie obrażaj psów), ale zgadzam się, że banki to oszuści i naciągacze. I w tej konkurencji uczciwi (banki i bankowcy) są wypychani z rynku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki