Coraz mniej chętnych na emigrację

Coraz mniej Polaków pracuje za granicą lub planuje emigrację - wynika z najnowszego raportu firmy Boston Consulting Group. Zdaniem autorów badania jest to spowodowane poprawą warunków ekonomicznych i wzrostem inwestycji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

(fot. Filip Klimaszewski / FORUM)

Trendy migracyjne

BCG opracował badanie, które pokazuje światowe trendy migracyjne oraz przedstawia ranking najbardziej pożądanych państw jako miejsc pracy. Ogólnym wnioskiem płynącym z raportu jest to, że skłonność do emigracji na świecie spada. W 2014 roku 64 proc. respondentów wybrało odpowiedź "przeprowadzam się" na pytanie o plany emigracyjne, w obecnym odsetek ten spadł o 7 punktów procentowych. Na globalną mobilność zdaniem autorów wpłynęły przede wszystkim takie zjawiska, jak kryzys uchodźczy w Europie czy rewitalizacja gospodarcza w Europie Wschodniej. 

– Poprawa warunków ekonomicznych wydaje się również tłumaczyć gwałtowny spadek mobilności w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Respondenci w Polsce, Chorwacji, Słowenii i Rumunii znajdują się poniżej średniej mobilności, po tym, jak znaleźli się nad nią w 2014 r. W tej części świata odnotowano wiele inwestycji, a większość gospodarek rośnie tutaj powyżej globalnej średniej – podają autorzy badania. 

90 proc. Hindusów i 70 proc. Brazylijczyków zadeklarowało chęć przeprowadzki do innego kraju, aby znaleźć właściwą pracę. Skłonność do podjęcia pracy za granicą również znacznie wzrosła w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Liczba brytyjskich pracowników chcących szukać pracy za granicą wzrosła do ponad 60 proc., co jest jednym z najwyższych wyników na świecie.

BCG: Globalne kierunki emigracji 

Jak podaje BCG, nie można nie zauważyć wpływu zaostrzenia polityki handlowej i imigracyjnej na reputację Stanów Zjednoczonych jako miejsca pracy oraz wpływu brexitu na atrakcyjność Wielkiej Brytanii. 

Stany Zjednoczone nadal są w czołówce jeśli chodzi o najchętniej wybierane kraje jako miejsca do pracy. USA to najchętniej wybierany kraj docelowy dla ludzi w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach i w Afryce Subsaharyjskiej; drugi najpopularniejszy cel dla ludzi na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej; drugi najpopularniejszy cel podróży także dla Europejczyków i trzecia najpopularniejsza destynacja dla respondentów w Azji Południowej. Jednak są i państwa, które nie postrzegają już Stanów Zjednoczonych jako atrakcyjnego pracodawcy. Jednym z nich jest Meksyk - w 2014 roku to USA były "kierunkiem marzeń", natomiast w 2018 roku to miejsce zajęła Kanada.

Deklarowane wybierane kierunki emigracji

2014 r. 2018 r.
1. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
2. Wielka Brytania Niemcy
3. Kanada Kanada
4. Niemcy Australia
5. Szwajcaria Wielka Brytania
6. Francja Hiszpania
7. Australia Francja
8. Hiszpania Szwajcaria
9. Włochy Włochy
10. Szwecja Japonia
Źródło: BCG raport "Decoding Global Talent 2018" 

Badanie zostało opracowane przez BCG oraz serwis The Network na podstawie przeprowadzonych ankiet na 366 139 pracownikach i osobach poszukujących pracy w 197 krajach. 

Work Service: Polacy - jak emigracja, to do Niemiec

Również z majowego raportu Work Service wynika, że coraz mniej Polaków rozważa emigrację zarobkową. Jedynie 11,8 proc. aktywnych zawodowo osób planuje przeprowadzkę za pracą do innego kraju. 

– Obecna sytuacja jest dość złożona, bo z jednej strony wyraźnie widzimy, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wyhamowuje plany emigracyjne, czego potwierdzeniem jest wskazanie jedynie 8 proc. badanych mówiących o potrzebie wyjazdu ze względu na brak pracy w kraju. Co więcej, 3/4 Polaków absolutnie odrzuca możliwość poszukiwania zagranicznej pracy, co jest najwyższym wskazaniem w historii naszych badań. Z drugiej strony widzimy, że 56 proc. osób myślących o emigracji to debiutanci, a więc Polacy po raz pierwszy planujący ten krok. Paradoksalnie nie są to jedynie osoby młode  – komentuje Maciej Witucki, prezes Work Service.

Osoby zainteresowane emigracją zarobkową rozważają przede wszystkim wyjazd na kilka lat (19,8 proc.) oraz na stałe (23,7 proc.). – To niepokojący trend, biorąc pod uwagę, że jeszcze w poprzedniej edycji badań takie deklaracje składało 19,9 proc. respondentów – podają autorzy raportu. Co ciekawe, coraz więcej potencjalnych emigrantów zamierza zabrać ze sobą rodzinę. Co trzeci emigrant planuje wyjazd z najbliższymi.

Weronika Szkwarek

A co Twoim zdaniem skłoniłoby Polaków do powrotu z emigracji?

Podziel się z nami opiniami na temat za i przeciw wyjazdów i powrotów. Odpowiedz na kilka pytań poniżej lub kliknij tutaj.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 bentley66

http://przekrojfinansowy.pl/ zapraszamy.

! Odpowiedz
2 1 rekin1986

Napiszę tylko tyle

Przyjdzie taki dzień , że na zachodzie Europy wszystko walnie z jednym wielkim hukiem ale takim że podnoszenie się z ziemi zajmie ze 30 lat jak nie więcej

Nadejdzie to w dniu w którym ktoś powie ;

Mam dosyć wychodzę ze strefy euro i wracam do własnej waluty wtedy wszyscy się ockną jakie to jest bogactwo na kredycie do końca swoich dni

Wyjść ze strefy euro nie jest trudno najgorzej , że wychodząc z niej zostaje się z długiem w Euro a wracając do własnej waluty i ustalać kurs na podstawie rachunku przepływu dewiz przy zadłużeniu zagranicznym na poziomie 100 procent PKB zalicza się zjazd w dół o ponad 75 procent a dług zagraniczny rośnie ze 100 do 400 procent PKB

Dzisiaj gdyby Hiszpania Portugalia oraz Włochy a także Grecja wyszły ze strefy euro to z dnia na dzień mają dług publiczny ze 100 na 400 procent PKB a kurs własnej waluty byłby tańszy od naszej złotówki Nie ma się co czarować Portugalia i Grecja to nie są potęgi przemysłowe podobnie jak Litwa Łotwa czy Estonia Euro jest na mocne gospodarki o dochodzie powyżej 80 procent średniej unijnej to nie jest na kraje o słabym przemyśle

Na samą Grecję poszło 350 mld euro na całą strefę ponad 2 bln euro i końca nie widać niby ma być koniec luzowania na koniec tego roku ale znając życie może być mało jak się okaże , że saldo handlu zagranicznego USA - UE będzie znacznie na minusie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 36 slc350

To nie w Polsce się poprawiło tylko pogorszyło na Zachodzie.....

! Odpowiedz
3 5 hfjdj

To dobrze. Jak na zachodzie się zrobi tak jak w Afryce to nikt na Polske już pluł nie będzie mimo że żarł będzie to samo i pił to samo. Ot taka już retoryka plebsu że tak mu źle jak za płotem dobrze. Jak za płotem źle to jemu dobrze :)

! Odpowiedz
9 33 talmud

nie pisz bzdur slonce:)
1 twoja tzw emerytura nie wystarczy tobie ani w stanach ani w polsce wiec bedziesz pracowal do KONCA ZYCIA
2 nie ma podwojnego opodatkowania
3 nie masz ZADNEGO ubezpieczenia nie stac ciebie na lekarza NIGDZIE
4 drewnianej komorki nie mozna nazywac DOMEM
5 jak nie masz dobrego dochodu to wszedzie wszystko jest ZA DROGIE
summa summarum miejsce wegetacji zalezy od tego ze NIC NIE ZROBILES przez 40 lat zeby sobie zapewnic wygodna emeryture :):)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 8 kaczka-po-smolensku

sorry synu ale ty chyba nigdy nie pracowałeś za granicą
1.Po pierwsze podwójne opodatkowanie zdarza się bardzo często ,bardzo często Zus Brytyjski wyciąga łapę razem z Zusem Polskim po składki jednocześnie , kto pracuje np: na statkach po brytyjską banderą może to potwierdzić.
Banki pobierają z automatu Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od zagranicznych emerytur ,które już zostały opodatkowane dotyczy to min USA,Kanady,Szwajcarii jest to standardem w tym Ubeckim kraju
3.Ubezpieczenie w USA kosztuje więcej niż w Polsce ,bo zalezy od od kwoty na jaką się ubezpieczasz płacą 400$ ubezpieczenie finansuje leczenie do 5k zresztą większość ubezpieczen pokrywa tylko 90% leczenia . Żeby mieć dobre ubezpieczenie odpowiednik tego w Polsce czyli od aspiryny po przeszczep wątroby trzeba płacić 5tysięcy dolarów rocznie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Polacy mają leczenie za dosłownie za darmo kosztem frajerów takich jak lekarze i pielęgniarki i ratownicy medyczni którzy pracują za 2,3 tysie na łapę netto BUAAHAAHHAAHHA i on śmią twierdzić ze młodzi wykształceni Polacy będą za tyle pracować i nie wyemigrują z tego batustanu.Emigracja dopiero nadciąga bo kolejne pokolenie Polaków dorasta i szykuje sie zeby z Polski spi$#@%$ić .Będzie tak ze was Polacy będą leczyć Ukraińscy lekarze Iwany którzy szkoły kończyli za łapówki w stylu sowieckim.Nikt normalny nie będzie robił nostryfikacji dyplomu w Polsce po to zeby pracowac za 3k i byc popychadlem pacjentów .Ukraińcy bez nostryfikacji bez znajomości języka będą was leczyć do tego prowadzi państwowa opieka medyczna przy otwartych granicach. BYE BYE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 niepelnosprawny_org

znaczna zmianan kierunkow imigracji...

! Odpowiedz
31 20 nijakibp

Polska jest krajem mego urodzenia. Przyjeżdżam do Polski na wizyty w czasie lata bardzo często, ale nie zamierzam jako obywatel amerykański zamieszkać w Polsce jako re-emigrant na stałe. A dlaczego?
1. Podatki za zagraniczną emeryturą są za wysokie.
2. Ubezpieczenie wraz z podatkiem tak samo niesprawiedliwe i za wysokie.
3. Prywatny/społeczny system zdrowia
4. Lekarze specjaliści dostępni tylko za stawki większe jak przeciętny dzienny zarobek.
5. Dostęp do lekarzy specjalistów trwa rok i więcej.
6. Koszty budowy domu, czy kupna mieszkania dużo większe jak w USA.
7. Środki higieny osobistej, żywność, benzyna, naprawa i usługi za wysokie.
8. A ponad wszystko starszego drzewa nie przesadza się w nowe miejsce.
9. Przemiany w 1989 roku nie przyniosły lepszej przyszłości narodu.
10. Porobiło się za dużo cwaniaków, którzy bazują na ludzkiej krzywdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 hfjdj

I dobrze.

! Odpowiedz
0 5 search

A kim ty jestes w USA, co robisz i gdzie mieszkasz. Z tego co piszesz to tyrajac w USA nie stac cie na nic w Polsce.
Fakt jest taki ze ci co zapier... w USA xxx lat po przyjezdzie mysla ze sa panami a tu wielkie zdziwienie. to nie lata 80 gdzie zarabialo sie 20 dollar na miesiac.
Dla przecietnego obywatela europa zachodnia i system wiecej daje dla zycia niz USA, gdzie tzreba zapie...lac. System socjalny nie jest idealny ale ogarnia duza grupe spoleczna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.