Co piąty Polak przynajmniej raz w miesiącu zastanawia się, czy będzie miał za co opłacić rachunki

Wystarczy pieniędzy na bieżące zobowiązania czy nie? Co piąty Polak zadaje sobie takie pytanie co najmniej raz w - miesiącu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co 25. notorycznie brakuje nawet na najpilniejsze potrzeby.

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

Dla panowania nad domowymi finansami znaczenie ma wiek i miejsce zamieszkania - podkreśla BIG Infomonitor.

Pod ścianą częściej stają mieszkańcy: Podkarpacia, Pomorza, Warmii i Mazur oraz osoby młode (wśród 18-24 latków kłopot z opłaceniem bieżących zobowiązań, co najmniej raz w miesiącu, ma 28 proc. a w grupie 35-44 latków - 23 proc., zaś u 65-74 latków jest to 13 proc.).

Na pytanie "Jak często brakuje Ci pieniędzy na pokrycie bieżących zobowiązań?", 7 proc. ankietowanych odpowiada, że kilka razy w miesiącu - wskazują autorzy badania.

"W praktyce oznacza to, że kłopoty finansowe wpisane są w ich codzienność i właściwie nie są oni w stanie się utrzymać" - powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Dodał, że dwie trzecie badanych z tej grupy podkreśla, że nie wystarcza im pieniędzy nawet na najpilniejsze potrzeby. A budżet domowy kolejnych 14 proc. ankietowanych "balansuje na krawędzi" podkreślił. Badani deklarują - jak powiedział - iż mają kłopoty z bieżącymi płatnościami miesiąc w miesiąc i w dwóch na pięć przypadków przyznają, że aby pieniędzy starczyło na życie muszą odmawiać sobie wielu rzeczy.

Według BIG "tylko niewielka granica" dzieli jedną piątą Polaków od problemów finansowych. Jak zaznaczył Grzelczak, z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej - wynika, że niemal 9 proc. dorosłych Polaków ma na swoim koncie nieuregulowane w terminie m.in. rachunki za media, telefon, czynsz, alimenty czy raty kredytów i pożyczek. Łączne zaległości 2,76 mln osób sięgają 73,4 mld zł. Mowa tu o przeterminowanej o min. 30 dni spłacie kwoty wynoszącej co najmniej 200 zł.

Z kolei jedna czwarta badanych (27 proc.)- jak wynika z danych BIG - ma trudności z bieżącymi płatnościami raz na kilka miesięcy. Nieco więcej niż jedną piątą (22 proc.) takie zmartwienie spotyka najwyżej raz do roku. "Komfort finansowy, który pozwala unikać rozmyślań skąd wziąć pieniądze na rachunki ma jedynie 30 proc. osób" - powiedział Grzelczak.

Sytuacja ta, jak wskazuje badanie, nie jest wyłącznie wynikiem zamożności lecz także odpowiedzialnego zarządzania finansami i dyscypliny.

Na comiesięczny stres wynikający z konieczności opłacenia sterty rachunków wpływa również region, w którym się mieszka. Stosunkowo lepiej statystyki te wyglądają na Opolszczyźnie, gdzie miesiąc w miesiąc problem z opłacaniem rachunków ma 14 proc. badanych, a także na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie, gdzie mówi o tym 16-17 proc. ankietowanych.

Badanie przeprowadziła w październiku 2018 r. firma Quality Watch techniką CAWI na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Polski.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. (PAP)

2000 zł na rękę - tyle zarabia się w małych firmach w Polsce

Najpopularniejsze wyliczenia dotyczące poziomu płac w Polsce wskazują, że średnia pensja nad Wisłą wynosi blisko 4800 zł brutto. Tymczasem oficjalne wynagrodzenia w niewielkich firmach są wyraźnie niższe - ich pracownicy mogą średnio liczyć na 2800 zł brutto, czyli niewiele ponad 2000 zł na rękę.

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 matodelga

Kto jest właścicielem praw autorskich do tego artykułu? Bardzo podobny znalazłem tutaj:

https://tvn24bis.pl/pieniadze,79/domowe-finanse-polakow-raport-big-infomonitor,884922.html

! Odpowiedz
0 7 nostsherlock

Statystyka się zmieni jak stopy procentowe wzrosną

! Odpowiedz
0 15 carlito1

Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?! ....

! Odpowiedz
2 32 marxs

"Drastycznie rośnie w ostatnim kwartale liczba dłużników. W trzecim kwartale tego roku w bazach BIK oraz BIG InfoMonitor przybyło niemal 33,5 tys. niesolidnych dłużników, których zaległości wzrosły o 2,4 mld zł. Ich łączna kwota przekracza już 73 mld zł, a problemy ze spłacaniem w terminie rachunków, alimentów oraz kredytów i pożyczek ma w sumie 2,76 mln Polaków.Przeciętny dług wynosi już 26,55 tys. zł i jest o 500 zł wyższy niż jeszcze trzy miesiące wcześniej."-interia.pl
to chyba jakieś brednie albo prowokacja totalnej opozycji przeciez powszechnie wiadomo że rozwój kraju jest rewelacyjny a świetlana socjalistyczna przyszłość będzie taka sama jak w bratniej Wenezueli


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 23 h-b

Jest to tylko jedna ze smutnych prawd rosnącym od lat ogólnym coraz większym niby dobrobycie.

! Odpowiedz
10 20 samsza

Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą...

! Odpowiedz
6 22 h-b

Muszą jeszcze mieć z czego... Zaoszczędzić.

! Odpowiedz
1 8 zenonn odpowiada h-b

Wielu żyje za "najniższą państwową" mając na utrzymaniu dzieci.
100 lat temu mieli 20 dzieci, jedne buty w rodzinie, mieszkali w lepiance czy suterenie, na przednówku umierali z głodu.

Wielu żyje ponad stan.
Nie każdy musi mieć nowy ubiór codziennie, nowe auto co chwilę, dragi co łikend....

! Odpowiedz
10 29 h-b

A taki jest przecież niby rosnący coraz bardziej Dobrobyt ogółu od lat ! . Żałosna obłuda pseudo rządzicielstawa od lat nic więcej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne