REKLAMA

2000 zł na rękę - tyle zarabia się w małych firmach w Polsce

2018-10-03 13:30
publikacja
2018-10-03 13:30

Najpopularniejsze wyliczenia dotyczące poziomu płac w Polsce wskazują, że średnia pensja nad Wisłą wynosi blisko 4800 zł brutto. Tymczasem oficjalne wynagrodzenia w niewielkich firmach są wyraźnie niższe - ich pracownicy mogą średnio liczyć na 2800 zł brutto, czyli niewiele ponad 2000 zł na rękę.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

GUS co miesiąc raportuje o wysokości wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób i te liczby są zazwyczaj brane pod uwagę w dyskusjach o poziomie płac w Polsce. W sierpniu przeciętna pensja w tej wielkości przedsiębiorstwach zatrudniających 6,2 mln ludzi (niecałe 40 proc. pracowników nad Wisłą) wyniosła 4798,27 zł brutto, czyli 3409,79 zł netto.

Polscy statystycy rzadziej publikują także inne wyliczenia. W pierwszym półroczu średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej, obejmującej jednostki sektora publicznego oraz przedsiębiorstw zatrudniające powyżej 9 osób, sięgnęło 4572,12 zł brutto, czyli 3252,20 zł netto. Taka przeciętna płaca została wyliczona na próbie wyłonionej spośród 9,43 mln pracowników.

Co dwa lata GUS przedstawia raport, w którym wskazuje nie tylko średnią wynagrodzeń, ale również medianę i dominantę w gospodarce narodowej. W 2016 r. połowa zatrudnionych na umowę o pracę w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób otrzymywała płacę niższą niż 3510,67 zł brutto (2512 zł netto). Najczęstsze wynagrodzenie wynosiło 2074,03 zł brutto, a więc 1511,61 zł netto. Niestety dane te publikowane są bardzo rzadko, co przy obecnym wysokim tempie wzrostu wynagrodzeń powoduje, że nie są zbyt aktualne.

Dziś GUS pokazał wyliczenia dotyczące mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających poniżej 9 pracowników. W 2017 r. przeciętne wynagrodzenie w takich podmiotach wynosiło 2800,50 zł, czyli 2018,16 zł na rękę. Rok wcześniej było to 2577,20 zł brutto, czyli 1861,72 zł netto. 

"W podmiotach osób fizycznych wyniosło 2332,5 zł, a osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej 3838,0 zł. Najwyższe wynagrodzenia odnotowano w mikroprzedsiębiorstwach prowadzących działalność z zakresu informacji i komunikacji - 4573,4 zł oraz obsługi rynku nieruchomości - 3786,2 zł, natomiast najniższe - w jednostkach zajmujących się leśnictwem i rybactwem 2271,4 zł oraz pozostałą działalnością usługową - 2315 zł" - podaje GUS.

Choć liczba mikrofirm przekroczyła 2 miliony, to na podstawie umowy o pracę zatrudnionych było w nich tylko 1,42 mln pracowników.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

Średnia pensja w małych firmach wzrosła w ubiegłym roku o 8,7 proc., czyli o ponad 3 p. proc. szybciej niż w gospodarce narodowej. To w dużej mierze zasługa wzrostu płacy minimalnej z 1850 zł w 2016 r. do 2000 zł w 2017 r., ale również poprawy koniunktury gospodarczej i spadającego bezrobocia, czyli mitycznego "braku rąk do pracy".

Powyższe wyliczenia bazują jednak na oficjalnie raportowanych pensjach. W mniejszych firmach część wynagrodzenia jest jednak częściej wypłacana pracownikom "pod stołem", więc ich faktyczne dochody są wyższe. Wynika to z wysokiego obciążenia pracy składkami i podatkiem dochodowym. Warto też dodać, że wynagrodzenie brutto nie jest całkowitym kosztem podnoszonym przez pracodawcę.

MKa

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
do_niczego
W strefie EURO 2 tyś zarobi się spokojnie,litr benzyny średnio kosztuje 1,50 EURO.W Polsce Zarobki 2 tyś zł, litr benzyny kosztuje średnio 5,30 zł taki przykład,różnicę widać .Dużo towarów Zachodnio-Polskie firmy wywożą na zachód."BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ"
mhm
„Suweren powinien zap......ać za miskę ryżu!” — Mateusz M. (z tzw. „taśm”).
staryznajomy
z całym szacunkiem ale jeśli w dzisiejszych czasach ktoś zarabia na rękę nie więcej niż 2 tyszł czyli te 2800 brutto to albo jest nieudacznikiem, leniem, albo firma po prostu ma na niego dofinansowanie z PEFRONU ! Sorki ale takie jest moje zdanie bo nawet zwykła praca na kasie w biedronce czy lidlu potrafi przynieść dochód z całym szacunkiem ale jeśli w dzisiejszych czasach ktoś zarabia na rękę nie więcej niż 2 tyszł czyli te 2800 brutto to albo jest nieudacznikiem, leniem, albo firma po prostu ma na niego dofinansowanie z PEFRONU ! Sorki ale takie jest moje zdanie bo nawet zwykła praca na kasie w biedronce czy lidlu potrafi przynieść dochód ok 3 tys. na rękę plus dużo benefitów jak prywatna opieka medyczna czy inne socjalne dodatki !
staryznajomy
jeszcze jest jedna opcja, że woli swoją nic nie znaczącą pracę więc jaka praca taka płaca. Oczywiście powyższe przykłady są za pracę czyli cos ktoś coś robi, wytwarza. Nie mówię tu o emerytach siedzących po 8 czy 10 h w przyczepie kempingowej na jakiejś budowie !
grzegorzkubik
Urzędy biblioteki, domy kultury. sklepy, markety i inne miejsca pracy. Tam się zarabia ok 2000 zł. Nie twórz opinii wedle siebie.
jasiek2017
Jesli zlodziejskie opodatkowanie pracy bedzie nizsze to i firmy beda wiecej placic.
Niby proste ale dla tegich glow z nieRzadu zbyt trudne do ogarniecia.
ZUSy to zlodziejstwo wiec chca przymusowo okradac Polakow poprzez PPK
Podatki PIT, CIT, VAT i wiele innych powinny juz dawno byc obnizone.

Wystarczy nie krasc.

Powiedzial
Jesli zlodziejskie opodatkowanie pracy bedzie nizsze to i firmy beda wiecej placic.
Niby proste ale dla tegich glow z nieRzadu zbyt trudne do ogarniecia.
ZUSy to zlodziejstwo wiec chca przymusowo okradac Polakow poprzez PPK
Podatki PIT, CIT, VAT i wiele innych powinny juz dawno byc obnizone.

Wystarczy nie krasc.

Powiedzial PiSowski rzad i lamie swoje postanowienia.
silvio_gesell
Ja nic nie zarabiam, a chodzę wesoły.
pull_up_terrain_ahead
A co to kogo obchodzi.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Nikogo, dlatego właśnie dopisuje mi humor. :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki