Clinton zdecydowanie wygrała prawybory w Kalifornii

Hillary Clinton, która już wcześniej zapewniła sobie liczbę delegatów dającą nominację na listopadowe wybory prezydenckie z ramienia Partii Demokratycznej, zdecydowanie wygrała prawybory w Kalifornii, najludniejszym stanie USA - podała w środę agencja AP.

We wtorek prawybory Demokratów odbyły się w sześciu amerykańskich stanach: New Jersey, Kalifornii, Montanie, Nowym Meksyku oraz w Dakocie Południowej i Północnej. Clinton wygrała w czterech z nich, a w dwóch - Montanie i Dakocie Północnej - zwycięstwo odniósł jej jedyny rywal, senator ze stanu Vermont Bernie Sanders.

Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania agencja AP informowała, że Clinton przekroczyła już próg 2383 głosów, czyli minimum niezbędnego do uzyskania nominacji wyborczej Demokratów.

Choć przewaga Clinton już wcześniej była znaczna, ewentualna wygrana Sandersa w Kalifornii, gdzie do zdobycia było 546 delegatów, mogłaby jeszcze skłonić wystarczającą liczbę superdelegatów do głosowania na niego. Jednak triumf byłej pierwszej damy w tym stanie zdecydowanie zapewnił jej nominację Demokratów - pisze Associated Press.

Zwycięstwo w prawyborach Republikanów w New Jersey, Nowym Meksyku, Dakocie Południowej, Montanie i Kalifornii odniósł Donald Trump, obecnie jedyny kandydat GOP.

Kalendarz prawyborów przewiduje jeszcze tylko jedno głosowanie - 14 czerwca w stołecznym Dystrykcie Kolumbii, gdzie głosować będą już tylko Demokraci. Sanders oświadczył w środę, że będzie walczył o zwycięstwo w tych prawyborach.

Oficjalnie kandydaci Demokratów i Republikanów otrzymają partyjne nominacje na wybory prezydenckie na krajowych konwencjach swoich ugrupowań w lipcu. Konwencja Partii Republikańskiej odbędzie się w dniach 18-21 lipca w Cleveland, a Partii Demokratycznej w dniach 25-28 lipca w Filadelfii. (PAP)

ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~lolopindolo

Notoryczna kłamczyni, skorumpowana do kości przez Goldmany, Morgany etc. Niebezpieczna psychopatka.

! Odpowiedz
7 2 ~s6

Ona będzie prezydentem. Ciekawe co z Polonią, pewno jak zwykle popierają przegranego republikanina i dlatego nic tam nie znaczą.

! Odpowiedz
8 3 ~wanker

nie płacz za Bernim. On miałby głęboko w d... Twoje marne grosiki. Co najwyżej wymyśliłby kolejny joke. Problemem jest Trump i popierający go naiwniaki zaprzedani amerykańskiemu dream, który jest już tylko iluzją.

! Odpowiedz
3 0 ~wstyd_mi

O Trumpie nic nie dodałem bo ten przygłupek nic nie wymyśli i też będzie hossa za dodruk..

! Odpowiedz
4 2 ~wstyd_mi

Mam mieszane uczucia. Moje sumienie i realizm karze mi żałować Berniego ale, że jestem zalongowany na akcjach to cieszę się z Clintonowej - gwarancji kolejnej hossy za kolejny dodruk...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil