REKLAMA

Chróścikowski: Chiński rynek jest szansą dla polskich sadowników

2016-06-16 13:20
publikacja
2016-06-16 13:20

Szef "Solidarności" Rolników Indywidualnych Jerzy Chróścikowski (PiS) liczy, że polscy sadownicy będą mogli skutecznie wysyłać nadwyżki owoców do Chin. Informację o możliwości eksportu owoców do Państwa Środka ma ogłosić podczas wizyty w Polsce przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

/ fot. Filip Klimaszewski / FORUM

Zdaniem Jerzego Chróścikowskiego rynek chiński to dobra możliwość dywersyfikacji miejsc eksportu owoców. Jesteśmy do niej zmuszeni z uwagi na rosyjskie embargo - wskazuje. "Mamy nadzieję, że nowe rynki będą chłonne i będą w stanie kupować nasze owoce po atrakcyjnych cenach. Mamy też świadomość, że to długie embargo spowoduje, że nie będziemy mogli wrócić na rynek rosyjski z takim impetem" - powiedział Jerzy Chróścikowski.

Zdaniem szefa rolniczej "Solidarności" polscy sadownicy są gotowi na zmianę profilu produkcji jabłek uwzględniając preferencje chińskiego konsumenta. "Nasi sadownicy są w stanie szybko przestawić profil swoich sadów. To nie jest już proces kilkunastu lat, dziś korzystamy z nowoczesnych technologii. Jest możliwość przestawienia się, o ile chiński rynek będzie dla nas długoterminowy" - zastrzega Jerzy Chróścikowski.

Chińczycy zamknęli swój rynek na polskie owoce, ponieważ nie uznają naszych przepisów fitosanitarnych. Polska to główny producent i eksporter tych owoców w Europie. Produkujemy ich rocznie około 3 milionów ton.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/moc

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Czytelnik
Ja myślę że największe zapotrzebowanie na chińskim rynku będą miały polskie jjabłka w proszku --spróbujmy a jak nie to spróbujmy plantację śledzi oni to lubią

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki