Chorwacja: parlament rozwiązany - wkrótce data przedterminowych wyborów

W piątek nastąpiło oficjalne rozwiązanie parlamentu chorwackiego zgodnie z decyzją podjętą przez deputowanych, po przegłosowaniu 16 czerwca wotum nieufności wobec premiera Tihomira Oreszkovicia. Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović rozpisze nowe wybory.

Chorwacja: parlament rozwiązany - wkrótce data przedterminowych wyborów
Chorwacja: parlament rozwiązany - wkrótce data przedterminowych wyborów (YAY Foto)

Wybory parlamentarne w Chorwacji odbędą się 11 września - ogłosiła w oświadczeniu prezydent tego kraju Kolinda Grabar-Kitarović.

Rozwiązanie parlamentu nastąpiło po wewnętrznej debacie w łonie koalicji rządowej złożonej z konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) i centrowej partii Most.

16 czerwca parlament przegłosował wotum nieufności wobec premiera Oreszkovicia (niezależny) i jego rządu. Za wotum nieufności głosowali również posłowie opozycji z socjaldemokratycznej SDP.

Obie partie koalicji - HDZ i Most - nie były w stanie porozumieć się co do zasadniczych reform gospodarczych wymaganych przez UE, której członkiem Chorwacja jest od 2013 roku.

Według mediów do upadku rządu przyczyniło się m.in. ujawnienie działań byłego już pierwszego wicepremiera Tomislava Karamarki sprzecznych z interesami państwa chorwackiego. Politykowi zarzuca się, że jego małżonka współpracowała z lobbystą węgierskiego koncernu paliwowego MOL, podczas gdy Chorwacja jest w sporze prawnym z koncernem.

Wyniki najnowszych sondaży wskazują, że faworytem w przyspieszonych wyborach będą socjaldemokraci. Wchodzili oni w skład rządu do poprzednich wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w listopadzie 2015 roku. (PAP)

ik/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil