REKLAMA

Chiny uderzają w dolara. Euro za juany

2014-09-30 07:56
publikacja
2014-09-30 07:56
fot. Thinkstock / Thinkstock

Chiński bank centralny zezwolił na bezpośrednią wymianę juanów na euro na rynku międzybankowym. To kolejny i być może najmocniejszy cios jaki w ostatnich miesiącach otrzymał amerykański dolar.

Źródło: ThinkstockJuany będzie można wymieniać bezpośrednio na euro

Zdaniem Ludowego Banku Chin, wprowadzenie bezpośredniej wymiany juana na euro „powinno promować inwestycje oraz wesprzeć handel między Chinami a Europą”. Unia Europejska już teraz jest najważniejszym partnerem handlowym Państwa Środka – w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy wartość wymiany wyniosła 404 mld dolarów. Dla porównania handel Chin z USA wart był 354 mld dolarów. Lwia część chińsko-europejskich transakcji zawierana była za pośrednictwem dolara, co dzięki wchodzącemu dziś w życie porozumieniu ma się zmienić.

Euro stanie się ósmą główną walutą, która bezpośrednio jest wymieniana na juana. W gronie tym wcześniej znajdowały się dolary australijski, amerykański i nowozelandzki, brytyjski funt, rosyjski rubel, malezyjski ringgit oraz japoński jen. Handel innymi walutami odbywa się za pośrednictwem dolara amerykańskiego.

Kolejne porozumienia zawierane przez Ludowy Bank Chin ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami stanowiły kolejne kroki na drodze do internacjonalizacji juana. Obecnie juan zajmuje siódme miejsce pod względem użycia w globalnych płatnościach.  Według banku HSBC do 2015 r. juan będzie trzecią walutą świata, a w ciągu najbliższych 5 lat stanie się w pełni wymienialny. Zdaniem części komentatorów w dalszej perspektywie juan rzuci wyzwanie dolarowi i będzie pretendował do miana globalnej waluty rezerwowej.

/mz, Bloomberg

Źródło:
Tematy
Darmowy program do rozliczania PIT 2020

Darmowy program do rozliczania PIT 2020

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~jasnowidz
George Soros – hmm, do całkowitej hegemoni świata pozostały tylko Rosja i Chiny. Działamy zawsze tak samo. Kładziemy u was wasz biznes i gospodarkę, stawiamy nasz, jak to nie pomaga sprzedajemy wam wojne, i wy to kupujecie drogie leszcze. Hehehe.
~Mosze_Zilbersztajn
Aj waj, jaki ty jestes jasny rebe Jasnovitz, i to jasne swiatlo, ono z ciebie bije na oswiecenie ciemnych gojów i chwałę ludu naszego Izraela!
~jasnowidz odpowiada ~Mosze_Zilbersztajn
zapraszam do dyskusji i edukacji na http://www.jasnowidz.e-blogi.pl/
~ser
USA uderzy na chiny jak na Libie i Irak ,,ale na rosje tez - mysla ze to indinaie
~Gjełorgij
Nie może być przypadkiem, że budżet na wojnę USA jest równoważny iluś-tam krajów razem wziętych z czołówki listy.
~Tommy
no bez przesady... euro nie stanie się ósmą walutą wymienianą bezpośrednio na juana ale co najmniej dwudziestą. Do wymienionych w artykule walut należałoby też dodać te z Korei Południowej, Tajlandii, Singapuru, Turcji, Węgier, Szwajcarii, Brazylii, Kazachstanu i paru innych jeszcze krajów. Jednym słowem chiński juan no bez przesady... euro nie stanie się ósmą walutą wymienianą bezpośrednio na juana ale co najmniej dwudziestą. Do wymienionych w artykule walut należałoby też dodać te z Korei Południowej, Tajlandii, Singapuru, Turcji, Węgier, Szwajcarii, Brazylii, Kazachstanu i paru innych jeszcze krajów. Jednym słowem chiński juan ostro wszedł na salony.
~thinktank
Pseudoznawcy nie wiedzą, że największe poluzowanie ilościowe dokonywane jest od paru lat przez Chiński bank centralny (plus ogromny rozrost szarej bankowości).Panie Kolany warto o tym napisać, a nie bajdurzyć o dodruku pieniędzy w USA. Dziwne, że w USA mamy właściwie deflacje, a w Chinach inflacje.Jak to się ma do teorii Pseudoznawcy nie wiedzą, że największe poluzowanie ilościowe dokonywane jest od paru lat przez Chiński bank centralny (plus ogromny rozrost szarej bankowości).Panie Kolany warto o tym napisać, a nie bajdurzyć o dodruku pieniędzy w USA. Dziwne, że w USA mamy właściwie deflacje, a w Chinach inflacje.Jak to się ma do teorii serwowanych przez ostatnie pięć lat przez media (m. in. Pana Kolanego) o dodruku pieniądza w USA. Jedyną inflację jaką mamy - to inflacja aktywów kapitałowych w Stanach (i to jest skutek QE).A i dla znawców, dlaczego w momencie kryzysu wartość dolara rośnie a juana spada?
~hiob
Bo gdyby kasa była przeznaczona bezpośrednio do kieszeni obywateli USA była inflacja. A tak pieniądze drukuje i skupuje aktywa od banków a one pchają kasę w obligacje i giełdę. Taki Enron 2 tylko spółki które chowają długi to teraz Chiny
~shalom
Jak to się kończy wielokrotnie doświadczyliśmy .
~Max
Szansa dla waluty BRICS opartej na realnej gospodarce, a nie na wirtualnych mrzonkach

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki