REKLAMA

Chiny przegoniły USA i są największym odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych

2021-01-25 09:00
publikacja
2021-01-25 09:00
fot. Yan Yan / Zuma Press

W 2020 r. Chiny przegoniły USA i stały się największym odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie - wynika z szacunków Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

W obliczu pandemii koronawirusa napływ BIZ do Stanów Zjednoczonych spadł niemal o połowę, do 134 mld dol., czyli najniższego poziomu od 15 lat. Wieloletniego lidera rankingu przegoniły Chiny - w Państwie Środka ulokowano w tej formie inwestycji 163 mld dol., o 4 proc. więcej niż w 2019 r. - wskazuje UNCTAD.

BIZ są specyficzną formą inwestycji, polegającą na objęciu udziałów w istniejącym przedsiębiorstwie bądź założeniu nowego podmiotu gospodarczego przez zagranicznego inwestora. W odróżnieniu od inwestycji portfelowych efektem BIZ jest w założeniu uzyskanie wpływu na działalność firmy. Zgodnie z międzynarodowymi standardami wyznaczonymi przez MFW przyjmuje się, że inwestycja jest uznawana za bezpośrednią, jeśli udział inwestora wyniesie przynajmniej 10 proc.

Fakt, że pogłębia się deficyt USA na rachunku bieżącym, a w przypadku Chin rośnie analogiczna nadwyżka, oznacza jednak, że to do Stanów Zjednoczonych napływa więcej inwestycji, tyle że innego typu, np. portfelowych - nabywcy na całym świecie kupują mnóstwo amerykańskich obligacji i akcji. Poza tym lata sporych napływów BIZ powodują, że pod względem stanu zobowiązań z tego tytułu USA nadal dominują nad Państwem Środka - na koniec 2019 r. było to prawie 4 razy więcej (7,6 bln dol. vs 2,1 bln dol.). W tym lub przyszłym roku, gdy Wuj Sam upora się z pandemią, sytuacja zapewne wróci do normy i Stany Zjednoczone powrócą na fotel lidera rankingu.

W skali całego globu BIZ spadły o 42 proc., do 859 mld dol. To najniższy wynik od 2004 r. i o 30 proc. mniej niż w 2009 r., gdy światem trząsł globalny kryzys finansowy.

Najmocniej spadki odczuły gospodarki rozwinięte, gdzie napływ BIZ skurczył się aż o 69 proc. Mowa tu nie tylko o USA, ale przede wszystkim Europie. W jej przypadku napływ BIZ był ujemny i wyniósł -4 mld dol. wobec +344 mld dol. rok wcześniej. Jak to możliwe? Dane to uwzględniają dezinwestycje, czyli wycofywanie kapitału przez inwestorów, np. formie pożyczek wewnątrz korporacyjnych czy zbywania udziałów w firmach. I tak w Holandii napływ BIZ wyniósł -150 mld dol., a w Szwajcarii: -88 mld dol. W  Unii Europejskiej był dodatni i sięgnął 110 mld dol. wobec 373 mld dol. w 2019 r.

W tym świetle warto podkreślić, że chińskie dane, na których bazuje UNCTAD, nie uwzględniają dezinwestycji. Więcej o wadach powyższych szacunków w przypadku Państwa Środka oraz powodach skłaniających inwestorów do lokowania kapitału za Murem pisaliśmy w artykule "Chiny znów przegoniły USA. Świat nie może sobie bez nich poradzić".

/ Bankier.pl na podstawie danych UNCTAD

MKa

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (8)

dodaj komentarz
przedsiebiorca30
Mam ciągle wrażenie, że Chiny świetnie dbają o PR, a ludzie jak to zwykle bywa ulegają urokowi rdzy zamalowanej farbą. Oczywiście Chiny uczyniły wielki postęp, ale nie wróżę temu Państwu dominacji na świecie i to z wielu powodów które nie sposób dobrze opisać w krótkim komentarzu. Wymienię krótko kilka. Indoktrynacja Mam ciągle wrażenie, że Chiny świetnie dbają o PR, a ludzie jak to zwykle bywa ulegają urokowi rdzy zamalowanej farbą. Oczywiście Chiny uczyniły wielki postęp, ale nie wróżę temu Państwu dominacji na świecie i to z wielu powodów które nie sposób dobrze opisać w krótkim komentarzu. Wymienię krótko kilka. Indoktrynacja społeczna, nierówności makroekonomiczne, autorytaryzm, agresywna polityka zagraniczna względem sąsiadów. Brak innowacyjności, brak ochrony intelektualnej, brak uwzględniania zasad funkcjonowania innych kultur, walka z mniejszościami narodowymi, dewastacja środowiska itd.
kimdzongtusk
Chińczycy sa pracowici i zdyscyplinowani. Mają najwięcej studentów na kierunkach ścisłych i technicznych. Jankes już umie tylko drukować i pompować indeksy. Trzeba się uczyć chińskiego.
se7en
nie pracowici tylko zniewoleni
macierz
Co tu komentować, zobaczcie jaką siłą roboczą dysponują Chiny.
Chiny okiem rosyjskiego kierowcy tira.
https://www.youtube.com/watch?v=orgU_eNE7PE&t=169s
grab
Szczególnie przymusową i darmową.
talmud
propaganda w "tu spocznij" natychmiast reaguje na sukces chin.....próbuje się go minimalizować & bagatelizować .....za srebrniki można wypisywać bajki o bankrucie który wstanie z popiołów jak feniks.....LMAO
grzegorzkubik
O to chodzi w tym całym Koronawirusie.
masekrut555
Ameryka przegra, bo tego chcą globaliści https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica2/sociopol_americanempire336.htm

Trwa od dekad. Zresztą, WEF już nagrało materiał o tym, że w 2030 Ameryka nie jest hegemonem. Tytanic przyszykowali Amerykanom. Jak zawsze cierpią zwykli ludzie, bo walka odbywa się na poziomie
Ameryka przegra, bo tego chcą globaliści https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica2/sociopol_americanempire336.htm

Trwa od dekad. Zresztą, WEF już nagrało materiał o tym, że w 2030 Ameryka nie jest hegemonem. Tytanic przyszykowali Amerykanom. Jak zawsze cierpią zwykli ludzie, bo walka odbywa się na poziomie obywatel-władza. Niestety ludziom tak sprano mózgi, że biją się między sobą, a ich Masters tylko cieszą że mają tak posłusznych niewolników.

Na kanale neluga znajdziecie analize akcji z Capitolu ale także polskich demon-stracji. Wszędzie byli zatrudniani aktorzy, aż dziw bierze że ludzie wierzą że to wychodzi oddolnie.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki