REKLAMA

Chiński bank centralny ostrzega przed bitcoinem. Kurs ostro w dół

2013-12-05 09:40
publikacja
2013-12-05 09:40

Ludowy Bank Chin wydał oświadczenie, w którym przestrzega chińskie banki komercyjne przed zaangażowaniem w handel bitcoinami. To odpowiedź władz monetarnych na rosnącą popularność wirtualnej waluty w Państwie Środka. W reakcji na oświadczenie LBC, kurs wirtualnej waluty mocno spadł.


Źródło: Thinkstock

Zdaniem LBC bitcoin nie stanowi zagrożenia dla chińskiego systemu finansowego, jednak niesie za sobą pewne ryzyka.

- Ludowy Bank Chin jest mocno zaniepokojony sytuacją na rynku bitcoina i bacznie przygląda się opiniom na jego temat wydawanym przez regulatorów z innych państw świata – czytamy w komunikacie.

W dalszej części dokumentu, LBC przypomina, że instytucje finansowe nie powinny obecnie organizować handlu bitcoinami lub sprzedawać instrumentów finansowych opartych o wirtualną walutę. Inne firmy – np. z sektora telekomunikacyjnego – powinny raportować transakcje bitcoinowe instytucjom kontrolującym dany sektor.

Wymieniając zastrzeżenia dotyczące bitcoina, Ludowy Bank Chin przypomina, że wirtualna waluta nie ma centralnego emitenta ani statusu legalnego środka płatniczego. Wśród ryzyk związanych z bitcoinem, LBC zauważa dużą zmienność na relatywnie małym, otwartym 24 godziny na dobę rynku oraz wykorzystania wirtualnej waluty przez organizacje przestępcze do prania brudnych pieniędzy.

Wsparcie ze Wschodu

Źródeł trwającej już ponad miesiąc hossy na rynku bitcoina szukać należy nie tylko w krajach Zachodu, lecz przede wszystkim w Chinach. Nieoczekiwany wzrost popularności bitcoina wśród internautów zza Wielkiego Muru sprawił, że w listopadzie giełda BTC China przebiła pod względem kapitalizacji dotychczasowego lidera, japońską dolarową giełdę Mt Gox. Ogółem za Wielkim Murem odbywa się obecnie ponad połowa handlu bitcoinami.

Jeszcze w październiku Baidu - największa chińska wyszukiwarka internetowa, zwana potocznie „chińskim Googlem” – ogłosiła, że specjalny dział zajmujący się bezpieczeństwem (Jiasule) rozpoczął akceptowanie płatności w wirtualnej walucie.

Przed wydaniem oświadczenia, bitcoin wyceniany był na 6700 juanów (na BTC China) i 1215 dolarów (na Mt.Gox). Następnie cena wirtualnej waluty raptownie spadła do poziomu 1050 USD.

/mz

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Bitjur
Ma wartość. A tą wartość kreuje użyteczność danej rzeczy. Liczba bitcoinów jest skończona i nie można od tak sobie ich skopiować.
~Adam B
Jesh, dobrze mówisz.

Narodowe banki, emitenci boją się bitcoina.
Przyczyna jest prosta. Nie mogą go kontrolować.
Bitcoina samego w sobie nie można mnożyć/emitować, więc regulatorzy prowadzą nagonkę na tą walutę.

Jeśli, się okaże, że ludzie będą przechodzić na bitcoina, to drukowanie pieniędzy nic rządom nie przyniesie.
Jesh, dobrze mówisz.

Narodowe banki, emitenci boją się bitcoina.
Przyczyna jest prosta. Nie mogą go kontrolować.
Bitcoina samego w sobie nie można mnożyć/emitować, więc regulatorzy prowadzą nagonkę na tą walutę.

Jeśli, się okaże, że ludzie będą przechodzić na bitcoina, to drukowanie pieniędzy nic rządom nie przyniesie.

Piękne jest to, że nikt nie może położyć łapy na bitcoinie. Nikt nie może go też zmienić. Po prostu to działa i już.

Najbliższa przyszłość wygląda wg mnie tak, że rządy zdelegalizują bitcoina, A NAWET, będą sankcje karne za jego używanie.

Bitcoinie, rozwijaj się i popularyzuj, póki jeszcze rządy nie są świadome zagrożenia!
~DD
Bitcoin nie jest pieniadzem i zawsze bedzie bezwartosciwy. Piniedzem moze byc wartosciowy towar materialny, ktory wtornie, ze wzgledy na mala wage lub rozmiar wzgledem wartosci, jest stosowany jako posrednik w wymianie (np. zloto lub kamienie szlachetne). Cala reszta to dlug; czyli pieniadzem staje sie np. banknot, po przeniesieniu Bitcoin nie jest pieniadzem i zawsze bedzie bezwartosciwy. Piniedzem moze byc wartosciowy towar materialny, ktory wtornie, ze wzgledy na mala wage lub rozmiar wzgledem wartosci, jest stosowany jako posrednik w wymianie (np. zloto lub kamienie szlachetne). Cala reszta to dlug; czyli pieniadzem staje sie np. banknot, po przeniesieniu na niego zobowiazania emitenta. To ze nie mozna Bitcoina dodrukowac, to jest tylko kolejny dowod ze jest on bezwartosciowy. Bo kazdy wirtualny pieniadz polega na druku =trzeba wydrukowac kwit "IOU". To rodzaj weksla i zyskuje wartosc tylko wtedy, jest wystawca jest znany i wiarygodny. Na walute trzeba wpierw przeniesc wartosc poprzez powstanie u wystawcy zoobowiazania. Waluta ma wartosc taka jak suma zobowiazania, pod warunkiem utrzymania wiarygodnosci emitenta-dluznika. ...To ze nie mozma Bitcoina dodrukowac nie ma zadnego znaczenia. Jest to po prostu bezwartiosciowy kod, ktorego nie mozna
"dodrukowac"
~DD odpowiada ~DD
p.s.
Bitcoin to rodzaj dziury. Tworcy Bitcoina wymyslili dziure do sejfow naiwniakow i nazwali te dziure "pieniadzem". Gdyby dziure nazwali "odkurzaczem do cudzych pieniedzy"; to by nie bylo na nia nabywcow; wiec nazwali dziure "pieniadzem". Przy pomocy tej dziury rzeczywiscie nastepuje transfer pieniedzy.
p.s.
Bitcoin to rodzaj dziury. Tworcy Bitcoina wymyslili dziure do sejfow naiwniakow i nazwali te dziure "pieniadzem". Gdyby dziure nazwali "odkurzaczem do cudzych pieniedzy"; to by nie bylo na nia nabywcow; wiec nazwali dziure "pieniadzem". Przy pomocy tej dziury rzeczywiscie nastepuje transfer pieniedzy. Ten transfer to przekazywanie przez "nabycow Bitcoina" pieniedzy tworcom Bitcoina przez te wlasnie dziure. W zamian za przekazane srodki '"nabywca" uzyskuje tytul wlasnosci do dziury we wlasnym sejfie, przez ktora zlodziejowi przekazal swoja aktywa. Moze miec tylko nadzieje, ze inny idiota odkupi od niego te dziure. Dziura moze byc coraz wieksza, tzn. kolejny nabywca w zamian za dziure w sejfie bedzie oproznial swoj sejf z coraz wiekszej ilosci gotowki ...otrzymujac w zamian tylko tytul wlasnosci do dziury. Oczywiscie bedzie wierzyl, ze dziura jest warta tyle, ile srodkow ze swojego sejfu przez te dziure przekazal. ...I tak do ostatniego pechowca w tym lancuszku.
~Adam B odpowiada ~DD
DD, po części masz rację. Jest to kompletnie wirtualny pieniądz i nie ma pokrycia w niczym.

Kiedyś banknoty miały pokrycie złocie i mogłeś je wymieniać na złoto kiedykolwiek zapragnaleś na złoto. To były sprawiedliwe czasy i mozna bylo mieć zaufanie do emitenta i banknotów. Jednak te czasy minęły.

Teraz, banknoty to
DD, po części masz rację. Jest to kompletnie wirtualny pieniądz i nie ma pokrycia w niczym.

Kiedyś banknoty miały pokrycie złocie i mogłeś je wymieniać na złoto kiedykolwiek zapragnaleś na złoto. To były sprawiedliwe czasy i mozna bylo mieć zaufanie do emitenta i banknotów. Jednak te czasy minęły.

Teraz, banknoty to wirtualny pieniądz, właśnie taki jak bitcoin.

I teraz pytanie. Wolisz, żeby rządy emitowały potworną ilość pieniędzy i w ten sposób niejawnie cię okradały, poprzez psucie wartości nabywczej pieniądza? Czy wolisz zaufać wirtualnej walucie, do której nikt nie będzie maczał palców.

Oczywiście, Bitcoin się wciąż rozwija, ale piękne jest to, że jest międzynarodowy. Kolejny ogromny plus, to anonimowość. W końcu Urząd Skarbowy się do ciebie nie przy...przy.

Takie są plusy

Adam B
~Eryk
Zaraz zaraz przecież kilka dni temu słyszałem tu że bitcoin to przyszłość i tylko on się liczy i nawet nie może stać koło złota.tylko że złoto tanieje od 2 lat i drożało od kilkunastu, a bitcoin w kilka tygodni idzie w górę i w kilka godzin w dół o 200 USD hihihih zobaczymy kiedy dojdzie do 3 tyś USD a potem w weekend do 15 USD .Zaraz zaraz przecież kilka dni temu słyszałem tu że bitcoin to przyszłość i tylko on się liczy i nawet nie może stać koło złota.tylko że złoto tanieje od 2 lat i drożało od kilkunastu, a bitcoin w kilka tygodni idzie w górę i w kilka godzin w dół o 200 USD hihihih zobaczymy kiedy dojdzie do 3 tyś USD a potem w weekend do 15 USD .
Bitcoin to wynalazek wynalazków i oszustów spekulacyjnych naciągaczy.
~jesh
w koncu ze wzgledu na pranie lewych pieniedzy i ich transfer do politycznie stabilnych krajów sie na tym polozy lape i sie zabroni uzywania BTC, wlasnie ze ze wzgledu na to ze nie mozna go konrtolowac i nie ma politykow ktorzy znowu okradajac ludzi podatkiem emisyjnym i bankierow ktorzy maja dostep do pieniadza fiducjarnego zanim w koncu ze wzgledu na pranie lewych pieniedzy i ich transfer do politycznie stabilnych krajów sie na tym polozy lape i sie zabroni uzywania BTC, wlasnie ze ze wzgledu na to ze nie mozna go konrtolowac i nie ma politykow ktorzy znowu okradajac ludzi podatkiem emisyjnym i bankierow ktorzy maja dostep do pieniadza fiducjarnego zanim straci na wartosci w pierwszej kolejnosci, tylko ze mozna przy jego pomocy transferowac mniej lub bardziej 'lewe' pieniadze do systemu...
~wyciule
skąd to znamy-łancuszek św. antoniego zarobi twócra i poczatkowi resze to banka i płacz,buuuhhhhaaaa
~buaaha
niemożliwe , juz się zaczyna płacz ? czyżby? ale się nie mogę doczekać tego płacu pisku i ryku :D:D:D buahaha gamonie buhahaha (turlam się ze smiechu)
~OLE
co za debil cały czas rży buhahha ? nie macie innych odgłosów ? tak to jakiś osioł odgłosy wydaje !

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki