Chińska i amerykańska produkcja w górę

założyciel SpotData.pl

Dwie największe gospodarki świata – Chiny i Stany Zjednoczone – zwarte są w klinczu wojny handlowej. Ale dane przemysłowe napływające z tych krajów jakby dopasowały się do uroczystego momentu osiągnięcia pierwszego istotnego porozumienia w tej wojnie. Przemysł w obu krajach wykazuje lekkie ożywienie, co może być sygnałem wychodzenia cyklu przemysłowego z dołka.

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w listopadzie o 6,2 proc. rok do roku, najmocniej od czerwca. Jak widać na wykresie, letnio-jesienny dołek minął. Produkcja w Stanach Zjednoczonych spadła w listopadzie o 0,8 proc. rok do roku, co oznacza poprawę w porównaniu z październikiem (spadek o 1,3 proc.) i wynik wyraźnie lepszy od oczekiwań rynkowych. W przypadku USA ważniejsze niż ledwo widoczne odbicie w dynamikach rocznych jest odbicie w dynamikach miesięcznych – zmiana produkcji w listopadzie wobec października była najwyższa od dwóch lat.

(SpotData)

Coraz więcej sygnałów układa się w obraz stopniowego ożywienia koniunktury przemysłowej na świecie w 2020 r. Do tego obrazu nie pasuje tylko jeden element: Europa. Tu dane wciąż są słabe, a ostatnie odczyty wskaźników PMI za grudzień były gorsze od oczekiwań. Może Europie pomoże wyjaśnienie krótkookresowych niepewności związanych z brexitem.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 6 ajwaj

Stawiam na Smoka-Dragona chinskich przyjaciól
""nie zatrzymasz biegu Jangcy (6300km) bejsbolem"" > Konfucjusz (551-479 p.n.e.)

Kal-boje stawiaja na sakcje, "regime change" i buble wojenne,
ChRL rozwijaja swiatowa wspólprace (z korzyscia dla 2. stron) i przyjazn narodów

! Odpowiedz
26 5 ajwaj

Witac to na przykladzie Kuby (gdzie Fidel Castro zlikwidowal "agencje torzarzyska" Jankesów i ich pognal do diabla).

Chinczycy pomagaja np. linia kolejowa przez piekna wyspe, masoni
Jankesi-anglosasi próbuja od 60 lat masakrowac kubanskim przyjaciólom gospodarke. Mimo bandyckich poczynan PKB +0,5 %

""Sektor turystyczny, główny generator dochodów dla kraju wyspiarskiego, został poważnie dotknięty amerykańskimi ograniczeniami dotyczącymi statków wycieczkowych, statków wycieczkowych i prywatnych samolotów z trasami ze Stanów Zjednoczonych na Kubę.""

http://www.xinhuanet.com/english/2019-12/18/c_138639462.htm

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 jacyna2017

Z zaślepionymi wielbicielami Chińczyków (jeśli ci wogóle wygrają), będzie jak z miłośnikami wszelkich lewicowych komunisto-nazistów - trafią do chińskich obozów pracy i zatęsknią za pax Americana. 'Kapitaliści (czyt. użyteczni idioci), aby zarobić, sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy' Lenin 1917

! Odpowiedz
1 5 grzegorzkubik

Instytucje finansowe pokazują propagandę na maxa a w listopadzie przed świętami spadła sprzedaż detaliczna w USA. Wygląda na to, że traderzy drożej kupują i więcej niż normalny przeciętny Amerykanin w sklepie. To się zemści.

! Odpowiedz
1 2 open_mind

„Jak widać na wykresie, letnio-jesienny dołek minął. A autor za rozsiewanie oficjalnej propagandy może trafić do „dołka”. Gdzie Np. Fed jak szalony dofinansowuje banki i „zakazuje” nazywać to kolejnym QE !!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.