REKLAMA

Chińska i amerykańska produkcja w górę

Ignacy Morawski2019-12-18 08:17założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-12-18 08:17
Chińska i amerykańska produkcja w górę
Chińska i amerykańska produkcja w górę
fot. Oleg Elkov / / Shutterstock

Dwie największe gospodarki świata – Chiny i Stany Zjednoczone – zwarte są w klinczu wojny handlowej. Ale dane przemysłowe napływające z tych krajów jakby dopasowały się do uroczystego momentu osiągnięcia pierwszego istotnego porozumienia w tej wojnie. Przemysł w obu krajach wykazuje lekkie ożywienie, co może być sygnałem wychodzenia cyklu przemysłowego z dołka.

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w listopadzie o 6,2 proc. rok do roku, najmocniej od czerwca. Jak widać na wykresie, letnio-jesienny dołek minął. Produkcja w Stanach Zjednoczonych spadła w listopadzie o 0,8 proc. rok do roku, co oznacza poprawę w porównaniu z październikiem (spadek o 1,3 proc.) i wynik wyraźnie lepszy od oczekiwań rynkowych. W przypadku USA ważniejsze niż ledwo widoczne odbicie w dynamikach rocznych jest odbicie w dynamikach miesięcznych – zmiana produkcji w listopadzie wobec października była najwyższa od dwóch lat.

fot. / / SpotData

Coraz więcej sygnałów układa się w obraz stopniowego ożywienia koniunktury przemysłowej na świecie w 2020 r. Do tego obrazu nie pasuje tylko jeden element: Europa. Tu dane wciąż są słabe, a ostatnie odczyty wskaźników PMI za grudzień były gorsze od oczekiwań. Może Europie pomoże wyjaśnienie krótkookresowych niepewności związanych z brexitem.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj
Stawiam na Smoka-Dragona chinskich przyjaciól
""nie zatrzymasz biegu Jangcy (6300km) bejsbolem"" > Konfucjusz (551-479 p.n.e.)

Kal-boje stawiaja na sakcje, "regime change" i buble wojenne,
ChRL rozwijaja swiatowa wspólprace (z korzyscia dla 2. stron) i przyjazn narodów
ajwaj
Witac to na przykladzie Kuby (gdzie Fidel Castro zlikwidowal "agencje torzarzyska" Jankesów i ich pognal do diabla).

Chinczycy pomagaja np. linia kolejowa przez piekna wyspe, masoni
Jankesi-anglosasi próbuja od 60 lat masakrowac kubanskim przyjaciólom gospodarke. Mimo bandyckich poczynan PKB +0,5 %

""Sektor
Witac to na przykladzie Kuby (gdzie Fidel Castro zlikwidowal "agencje torzarzyska" Jankesów i ich pognal do diabla).

Chinczycy pomagaja np. linia kolejowa przez piekna wyspe, masoni
Jankesi-anglosasi próbuja od 60 lat masakrowac kubanskim przyjaciólom gospodarke. Mimo bandyckich poczynan PKB +0,5 %

""Sektor turystyczny, główny generator dochodów dla kraju wyspiarskiego, został poważnie dotknięty amerykańskimi ograniczeniami dotyczącymi statków wycieczkowych, statków wycieczkowych i prywatnych samolotów z trasami ze Stanów Zjednoczonych na Kubę.""

http://www.xinhuanet.com/english/2019-12/18/c_138639462.htm
jacyna2017
Z zaślepionymi wielbicielami Chińczyków (jeśli ci wogóle wygrają), będzie jak z miłośnikami wszelkich lewicowych komunisto-nazistów - trafią do chińskich obozów pracy i zatęsknią za pax Americana. 'Kapitaliści (czyt. użyteczni idioci), aby zarobić, sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy' Lenin 1917
grzegorzkubik
Instytucje finansowe pokazują propagandę na maxa a w listopadzie przed świętami spadła sprzedaż detaliczna w USA. Wygląda na to, że traderzy drożej kupują i więcej niż normalny przeciętny Amerykanin w sklepie. To się zemści.
open_mind
„Jak widać na wykresie, letnio-jesienny dołek minął. A autor za rozsiewanie oficjalnej propagandy może trafić do „dołka”. Gdzie Np. Fed jak szalony dofinansowuje banki i „zakazuje” nazywać to kolejnym QE !!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki