Cena miedzi się waha w oczekiwaniu na G20

2019-06-27 08:24
publikacja
2019-06-27 08:24
fot. KGHM /

Cena miedzi na giełdach metali waha się - są i zwyżki, i spadki notowań. Miedź na transakcjach 3-miesięcznych na LME w Londynie lekko zyskuje wobec notowanych w środę na zamknięciu handlu 5.988 USD za tonę - podają maklerzy.

Na giełdzie metali Comex w N.Jorku miedź drożeje o 0,3 proc. do 2,7250 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź staniała o 0,2 proc.

Inwestorzy czekają na sobotnie spotkanie przywódców dwóch największych gospodarek świata - prezydent USA Donald Trump spotka się w Osace z prezydentem Chin Xu Jinpingiem.

Trump poinformował w środę, że nałoży dodatkowe cła na chiński import, jeśli nie zdoła wynegocjować z przywódcą tego kraju porozumienia handlowego.

"Wprowadzę dodatkowe cła, bardzo istotne dodatkowe cła, jeśli się nie uda, jeśli nie osiągniemy porozumienia" - powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox Business Network.

Nie wykluczył przy tym, że na szczycie G20 w Japonii w najbliższy weekend uda się uzyskać z Xi porozumienie, które zapobiegnie takim sankcjom.

"Nawet jeśli wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami przestanie eskalować po spotkaniu Trump-Xi, presja nadal pozostanie" - mówi Qian Wan, ekonomistka Bloomberg w Hongkongu.

Dodaje, że "krucha" kondycja gospodarki Chin daje Xi mocniejsze nastawienie w negocjacjach handlowych z USA do osiągnięcia porozumienia niż jego amerykańskiemu partnerowi.

Chiński rząd i bank centralny próbowały stymulować wzrost mniejszych firm i sektora prywatnego w Chinach, ale będą musiały stawić czoła dużo poważniejszym wyzwaniom, jeśli spotkanie USA-Chiny "pójdzie nie tak", a krajowym eksporterom zagrożą 25-procentowe cła na towary do USA.

Tymczasem od 13 dni trwa strajk w chilijskiej kopalni miedzi Chuquicamata, należącej do koncernu Codelco. Protest ma potrwać do 28 czerwca. Władze Codelco powinny w tym czasie przedstawić pracownikom nowe propozycje płacowe.

Jest ryzyko, że na rynki nie trafi z powodu protestu ok. 10 tys. ton miedzi.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 54 dolary do 5.988,00 USD/t. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki