Celem MDG na '19 wzrost wolumenu sprzedaży; spółka nie wyklucza sprzedaży aktywów (wywiad)

Celem Medicalgorithmics na 2019 rok jest wzrost wolumenu sprzedaży - poinformował PAP Biznes prezes Marek Dziubiński. Grupa zastanawia się czy nie będzie potrzebować dodatkowego kapitału na rozwój, rozważa różne opcje m. in. sprzedaż aktywów.

Kurs Medicalgorithmics od początku 2018 roku spadł o ok. 78 proc. Grupa odnotowała w pierwszym półroczu 93,7 mln zł przychodów wobec 102,5 mln zł przed rokiem. W samym drugim kwartale przychody wyniosły 49,2 mln zł wobec 61,1 mln zł rok wcześniej. Zysk netto po pierwszej połowie roku wyniósł 8,5 mln zł wobec 13 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. W samym drugim kwartale grupa odnotowała 3,2 mln zł zysku netto wobec 12 mln zł przed rokiem.

"Nie jestem zadowolony z wyników pierwszego półrocza z dwóch powodów. Po pierwsze nie zrealizowaliśmy założeń związanych ze wzrostem biznesu, o czym zdecydowała działalność w Stanach Zjednoczonych. Po drugie obserwujemy spadek średniej stawki za jedno badanie" - powiedział PAP Biznes prezes Marek Dziubiński.

"Pozytywne w wynikach jest to, że istotnie przekroczyliśmy cele sprzedażowe na pozostałych rynkach, poza USA. Uplasowaliśmy więcej urządzeń niż zakładaliśmy i podpisaliśmy umowy z nowymi partnerami biznesowymi" - dodał.

Wskazał, że celem grupy na 2019 rok jest wzrost wolumenu sprzedaży.

"Chcemy w USA obniżać koszty i zwiększać liczbę wykonanych badań" - dodał.

Na początku października Medicalgorithmics rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Jak poinformował prezes, powodem rozpoczęcia przeglądu jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, czyli spadek średniego przychodu na badanie i rozważania dotyczące zmiany modelu biznesowego.

"Zastanawiamy się też, czy - w związku z naszymi planami rozwoju - w przyszłości nie będziemy potrzebować dodatkowego kapitału. Rozważamy różne opcje m. in. sprzedaż aktywów" - powiedział PAP Biznes prezes Marek Dziubiński.

Medicalgorithmics jest dostawcą rozwiązań w diagnostyce kardiologicznej, w szczególności w zakresie analizy sygnału EKG.

W marcu 2016 roku, poprzez swój podmiot zależny – Medicalgorithmics US Holding Corporation - spółka nabyła 75 proc. udziałów w amerykańskiej firmie Medi-Lynx. Wartość tej firmy na koniec 2016 roku wynosiła 22,2 mln USD. Spółka podała w półrocznym raporcie, że w 2018 roku nie stwierdzono przesłanek utraty wartości.

Głównym źródłem przychodów grupy Medicalgorithmics jest sprzedaż usług diagnostycznych świadczonych na rzecz pacjentów w Stanach Zjednoczonych przy wykorzystaniu systemu PocketECG służącego do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca. Obecnie grupa funkcjonuje w USA "poza siecią" - jako dostawca usług bez podpisanych długoterminowych umów z ubezpieczycielami prywatnymi.

"W USA rozważamy rozpoczęcie funkcjonowania jako dostawca w sieci ubezpieczeniowej. Stawki za badania spoza sieci są coraz mniejsze, więc sensowność ich uregulowania z ubezpieczycielami jest coraz większa. Kiedyś działanie w modelu poza siecią było korzystniejsze finansowo" - powiedział prezes Marek Dziubiński

Jak poinformował, negocjacje dotyczące umów długoterminowych mogą potrwać od 6 do 12 miesięcy.

"Potrzebujemy czasu, aby wynegocjować satysfakcjonujące stawki. Po pierwsze chcemy zapewnić sobie stałe i przewidywalne przychody, a po drugie chcemy otworzyć sobie możliwość pozyskiwania nowych klientów, dla których bycie w tak zwanej sieci jest kluczowe dla podpisania umowy" - powiedział prezes.

Obecnie około 40 proc. przychodów grupy pochodzi od ubezpieczyciela państwowego, a reszta od ubezpieczycieli prywatnych.

"Zakładamy, że w drugiej połowie roku średnia stawka za badanie pozostanie na podobnym poziomie. Mając to na uwadze optymalizujemy nasze koszty operacyjne, w szczególności w USA" - powiedział Dziubiński.

W połowie października kończy się kadencja obecnego prezesa działającej w USA spółki zależnej Medi-Lynx.

"Ze względu na to, iż w ostatnich dwóch latach wolumen pacjentów nie rośnie w zakładanym tempie, zdecydowaliśmy się powołać nową osobę do kierowania biznesem w USA. Wybraliśmy już konkretną osobę, z którą dopinamy formalności" - powiedział prezes.

Dziubiński zapowiadał podczas wrześniowej konferencji, że najważniejszymi celami strategicznymi dla nowego prezesa Medi-Lynx będzie obniżenie kosztów o minimum 10 proc. w 2019 roku oraz roczny wzrost przychodów ze sprzedaży na poziomie minimum 20 proc. Grupa informowała też, że chce intensyfikować swoją działalność poza Stanami Zjednoczonymi.

"Obecnie nasz biznes poza Stanami Zjednoczonymi generuje około 3 proc. przychodów i odpowiada za prawie 5 proc. EBITDA. Jest to model biznesu o wyższej rentowność. Na koniec 2019 roku spodziewamy się, że około 10 proc. wyniku EBITDA będzie pochodzić spoza USA" - powiedział prezes Marek Dziubiński.

"W Kanadzie mamy zagwarantowane w umowie zakupy określonej liczby urządzeń, firma z którą współpracujemy zamienia swoje dotychczasowe urządzenia na nasze" - powiedział prezes.

W czerwcu 2018 roku spółka podpisała umowę na dystrybucję i sprzedaż systemu do diagnostyki arytmii z nowym partnerem strategicznym z Kanady, firmą m-Health Solutions, która zobowiązała się do kupna i aktywacji tysiąca urządzeń PocketECG w pierwszym roku współpracy.

W lipcu 2018 roku Medicalgorithmics podpisała również umowy na dystrybucję usług przy użyciu technologii PocketECG z kolejnymi spółkami z grupy Vingmed w Norwegii i Szwecji. Dotychczas spółka współpracowała z grupą na terenie Danii. Umowy zobowiązują partnera do zakupu i aktywacji minimum 600 urządzeń PocketECG w ciągu dwóch lat oraz minimum 20-proc. wzrostu zamówień w kolejnych latach.

"Liczymy na wzrost biznesu na tym rynku. (...) W Indiach z kolei zamierzamy wkrótce otworzyć własną spółkę, poprzez którą będziemy świadczyć usługi diagnostyczne. W tym przypadku model biznesowy jest podobny do USA - będziemy pobierać opłaty za przeprowadzone badania" - powiedział prezes Marek Dziubiński.

Grupa prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami. Jednym z kluczowych projektów grupy jest PocketECG CRS - urządzenie i system do rehabilitacji kardiologicznej.

"Jesteśmy na etapie rozpoczynania pilotaży w szpitalach w Stanach Zjednoczonych. Celem tych pilotaży jest lepsze zrozumienie potrzeb klientów oraz ustalanie modelu biznesowego i finansowego dla tego projektu. Na koniec pierwszego kwartału powinniśmy już mieć te informacje" - powiedział prezes.

Medicalgorithmics jest notowany na GPW w Warszawie od lutego 2014 roku.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl