REKLAMA
ZAGŁOSUJ

CBŚP: rozbito gang, który wyłudził ok. 140 mln zł na fikcyjnej sprzedaży złota i srebra

2016-08-03 08:00
publikacja
2016-08-03 08:00

Prawie 140 mln zł podatku VAT wyłudził gang, który fikcyjnie handlował złotem i srebrem. Grupa została rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów. W sprawie zatrzymano dotychczas 41 osób; 7 zostało aresztowanych.

fot. thetaXstock / / thetaXstock

Członkowie grupy wyszukiwali młode, bezrobotne osoby, często w trudnej sytuacji życiowej. Korzystając z ich danych założyli w sumie około 60 fikcyjnych firm. Rolą +słupów+ było wystawianie faktur dokumentujących fikcyjny obrót granulatem srebra i złota - poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

W końcowym okresie przestępczej działalności grupa "handlowała" też - fikcyjnie - kilkukilogramowymi figurkami ze złota. Wyroby z metali szlachetnych miały trafiać do krajów członkowskich UE - m.in. Niemiec i Włoch. W ten sposób grupa miała możliwość wyłudzania zwrotu podatku VAT; chodzi o różnice w stawkach tego podatku deklarowanych do urzędów skarbowych" - wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

Jak podała w środę policja, w ostatnim czasie funkcjonariusze CBŚP w Katowicach, współdziałając z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz urzędami kontroli skarbowej w Katowicach i Bydgoszczy, zatrzymali kolejne dwie osoby należące do tej zorganizowanej grupy. To mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Postępowanie toczy się od ponad trzech lat - poinformowała PAP Karina Spruś z gliwickiej prokuratury.

Wyjaśniła, że członkowie grupy rzeczywiście mieli pewne ilości granulatu metali szlachetnych niewiadomego pochodzenia, który wykorzystali do popełniania przestępstw. Obrót tym towarem nie miał żadnego uzasadnienia. Były to jedynie pozorne transakcje pomiędzy wieloma podmiotami, których celem było wyłudzanie zwrotu podatku VAT - zaznaczyła prok. Spruś.

Do tej pory w głównym wątku śledztwa funkcjonariusze zatrzymali 41 podejrzanych w wieku od 24 do 56 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i wyłudzenia VAT.

Decyzją sądu siedmiu głównych podejrzanych zostało aresztowanych. Wobec pozostałych - wśród których są głównie słupy - zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju i policyjny dozór.

Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych na poczet grożących im kar o wartości blisko 5 milionów złotych. Jak mówią śledczy, sprawa ma skomplikowany i wielowątkowy charakter, z uwagi m.in. na zasięg przestępczej działalności grupy.

Skala popełnianych przestępstw jest bardzo duża, a sprawcy działali w różnych krajach europejskich. Dlatego trudno określić jak długo jeszcze potrwa śledztwo - powiedziała prok. Spruś. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. (PAP)

kon/ pru/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Sebus
Wystarczy likwidacja głupiego VATU i nie ma co kraść. I cala banda kontrolerów nie będzie miała co robić.
~fhjff
Arabic vat dla wszystkim 7% be odpisow I nie beda kradli
~Monit
Brakuje dobrego monitoringu i rozpoznania rzeczywistości przez odpowiednie osoby. Proceder ma się dobrze, ponieważ np. złoto inwestycyjne ma 0% VAT, a biżuteria jest 23% VATem. Z resztą z deweloperką jest podobnie, gdzie cegły są z 23% VATem, a mieszkania z 8%. Jest różnica - zatem też się kradnie. Szkoda że tak mało Brakuje dobrego monitoringu i rozpoznania rzeczywistości przez odpowiednie osoby. Proceder ma się dobrze, ponieważ np. złoto inwestycyjne ma 0% VAT, a biżuteria jest 23% VATem. Z resztą z deweloperką jest podobnie, gdzie cegły są z 23% VATem, a mieszkania z 8%. Jest różnica - zatem też się kradnie. Szkoda że tak mało osobą zależy na zrobieniu porządku. Rozwiązaniem jest wprowadzenie jednej równej stawki na wszystko - bez odliczeń ( wtedy zamiast 500+ powinno być np. 475+ na wszystkie dzieci ;-) )
~Ubaw
To strasznie skomplikowane aby odkryć, że bezrobotny raptem zakłada firmę i zaczyna obracać złotem - zwłaszcza gdy takich firm powstaje KILKADZIESIĄT TYSIĘCY. Państwo straciło 149 milionów, ale odzyska MOŻE 5 milionów i weźmie na utrzymanie kilkadziesiąt osób.
~Obywatel
Obecne podatki (CIT, PIT, VAT itd), składki, akcyzy, ulgi, obligacje SP, przywileje etc. mogłyby całkowicie zniknąć... W zamian podatek <9% od przelewu/wypłaty gotówki. 9 % z kwoty obsłużonej przez KIR w 2015 (~387 mld PLN) to więcej niż budżet Polski na ten rok (~343 mld PLN z deficytem). Budżet mógłby mieć nadwyżkę Obecne podatki (CIT, PIT, VAT itd), składki, akcyzy, ulgi, obligacje SP, przywileje etc. mogłyby całkowicie zniknąć... W zamian podatek <9% od przelewu/wypłaty gotówki. 9 % z kwoty obsłużonej przez KIR w 2015 (~387 mld PLN) to więcej niż budżet Polski na ten rok (~343 mld PLN z deficytem). Budżet mógłby mieć nadwyżkę rzędu 44 mld PLN. Można by zwolnić z podatku przelewy pomiędzy własnymi rachunkami. Zamiast nadwyżki można też zmniejszyć podatek od przelewów/wypłat gotówki do 8% i otrzymamy kwotę 344 mld PLN.
isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000153
www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/statystyki-systemow-rozliczeniowych-krajowej-izby-rozliczeniowej-s-a-w-grudniu-2015-r-,121.html
~buba
Ale urzędnicy zdają sobie sprawę że to wina przepisów, ale ich o zdanie nikt nie pyta.
Przepisy wychodzą z ministerstwa a oni już wiedzą co pisać by się "znajomym" krzywda nie stała. Czasami przepis obowiązuje miesiąc lub dwa i tylko ten kto go pisał wie jak z luki skorzystać.

A powyższy przypadek
Ale urzędnicy zdają sobie sprawę że to wina przepisów, ale ich o zdanie nikt nie pyta.
Przepisy wychodzą z ministerstwa a oni już wiedzą co pisać by się "znajomym" krzywda nie stała. Czasami przepis obowiązuje miesiąc lub dwa i tylko ten kto go pisał wie jak z luki skorzystać.

A powyższy przypadek to już recydywa w sposobie wyłudzania. Żenuła.
~buba
Żebyśmy się dobrze zrozumieli.
Przepisy wychodzą z ministerstwa przechodzą przez komisję a tam no cóż, a to przecinek, a to "i" wpadnie - "cuda Panie" ;) I nikt odpowiedzialności za to nie ponosi.

Mnie zastanawia tylko jedno w tych komisjach siedzą ludzie którzy później w mediach tak głośną
Żebyśmy się dobrze zrozumieli.
Przepisy wychodzą z ministerstwa przechodzą przez komisję a tam no cóż, a to przecinek, a to "i" wpadnie - "cuda Panie" ;) I nikt odpowiedzialności za to nie ponosi.

Mnie zastanawia tylko jedno w tych komisjach siedzą ludzie którzy później w mediach tak głośną krzyczą jakie to przepisy złe i niezrozumiałe, ale żaden z redaktorów nie potrafi im tego wytknąć. Szkoda.
~lolopindolo
A wystarczyłoby ZLIKWIDOWAĆ PODATEK VAT i skomplikowane mechanizmy wyłudzania by upadły, a wraz z nimi tysiące osób kontrolujących i kosztujących nas podatników dziesiątki milionów rocznie. W zamian wprowadzić podatek od przychodu rzędu 1% i zero problemów.
~aa
Podatek obrotowy już był i było mnóstwo przekrętów, stąd wprowadzono VAT.
VAT jest dobry, jedno kontrolerzy dziwnie ślepi. Swoi kradną pełną parą.
Ukarać przykładnie należałoby najpierw prawodawców.
~SONDA
Czy uważasz, że urzędnicy nie pojmują, że te całe patologie z podatkami występują przez skomplikowane przepisy, zwroty, sroty i inne dyrdymały?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie, specjalnie tworzą takie przepisy, żeby można było kraść.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki