Komornik skazany na 2,5 roku bezwzględnego więzienia

Na karę 2,5 roku bezwzględnego więzienia, grzywnę i 5-letni zakaz wykonywania zawodu skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Nidzicy byłego komornika sądowego Sebastiana Sz., oskarżonego o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Wyrok nie jest prawomocny.

Komornik skazany na 2,5 roku bezwzględnego więzienia - zdj. ilustracyjne
Komornik skazany na 2,5 roku bezwzględnego więzienia - zdj. ilustracyjne (fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

W ocenie sądu oskarżony, który był komornikiem przy Sądzie Rejonowym w Działdowie, dopuścił się naruszeń prawa, prowadząc na przełomie 2011 i 2012 roku postępowanie egzekucyjne z majątku nidzickiego przedsiębiorcy Wiktora Chruściela.

Zgodnie z wtorkowym wyrokiem Sebastian Sz. został skazany na 2,5 roku bezwzględnego więzienia, 25 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz wykonywania zawodu i obowiązek naprawy szkody na rzecz poszkodowanego przedsiębiorcy, w wysokości ok. 200 tys. zł.

Jak powiedziała uzasadniając wyrok sędzia Elżbieta Lewandowska, komornik sądowy wykonując swoje czynności miał świadomość swego postępowania, opierał się na zaniżonych wycenach ruchomości i w ten sposób działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Jak wyjaśniła sformułowanie +korzyści majątkowej+ może dotyczyć nie tylko bezpośrednio komornika, ale i innej osoby; w tym przypadku potencjalnych nabywców majątku z warsztatu.

"Ponieważ komornik doprowadził do znacznego pokrzywdzenia dłużnika, to takie postępowanie powinno znaleźć odzwierciedlenie w wymiarze kary, stąd orzeczona wobec komornika kara bezwzględnego więzienia"- powiedziała sędzia Lewandowska.

Majątek znajdujący się w warsztacie samochodowym prowadzonym przez Wiktora Chruściela - felgi, śruby i opony, których wartość rynkowa mogła sięgnąć kilku milionów złotych, zostały wycenione początkowo na 400 tys. zł. Po kolejnej wycenie ich wartość oceniono jeszcze niżej - na 109 tys. zł. Ponadto ruchomości zostały sprzedane z wolnej ręki mimo, że kodeks postępowania cywilnego wymaga przeprowadzenia publicznej licytacji.

Obok komornika na ławie oskarżonych zasiedli także dwaj biegli, którzy według prokuratury, wydając opinię na zlecenie komornika, rażąco zaniżyli wartość majątku przedsiębiorcy. Pierwszego z nich Michała B. sąd skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i 3-letni zakaz wykonywania zawodu. Drugiego z biegłych Arkadiusza B. sąd uniewinnił. Wyrok jest nieprawomocny.

Komornik został już wcześniej skazany

Sebastian Sz. nie był obecny na publikacji wyroku. Jego obrońca mec. Zbigniew Terlik powiedział dziennikarzom, że będzie składał w imieniu swego klienta apelację. "Ja nie twierdzę, że egzekucja była prowadzona w całości prawidłowo, ale czym innym jest prowadzenie egzekucji, od czego komornik jest ubezpieczony a co innego popełnienie przestępstwa umyślnego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, które zarzuca się memu klientowi - podkreślił mec. Terlik.

Wiktor Chruściel powiedział dziennikarzom, że jest częściowo zadowolony z finału sprawy. "Nie jestem człowiekiem mściwym i nie chodzi mi o to, by komornik zgnił w więzieniu, prosiłem sąd o karę surową i sprawiedliwą i taką orzekł sąd. Zdziwiła mnie natomiast wysokość naprawienia szkody orzeczona przez sąd, to zaledwie ułamek tego, co straciłem" - powiedział Chruściel.

Dodał, że ma duży żal do sędziego nidzickiego sądu, który odrzucał skargi na czynności komornicze a także do banku, któremu, jak ocenił Chruściel - w istocie nie zależało na odzyskaniu należności. Jak dodał, bank godził się na sprzedaż z wolnej ręki ruchomości, za które w sumie po egzekucji komorniczej uzyskał 30 tys zł. Natomiast zadłużenie przedsiębiorcy w banku wynosiło 1,3 mln zł.

Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego radca prawny Lech Obara podkreślił, że wyrok jest satysfakcjonujący, bo jest to pierwszy wobec komornika w Polsce wyrok bezwzględnego więzienia, o ile zostanie utrzymany w apelacji. Dodał, że na drodze cywilnej będzie dochodził wraz z Wiktorem Chruścielem faktycznie poniesionej przez niego szkody.

Niezależna senator Lidia Staroń, która interweniowała w ministerstwie sprawiedliwości w sprawie Wiktora Chruściela powiedziała po ogłoszeniu wyroku dziennikarzom, że złożyła skargę na sędziego, który nadzorował czynności komornicze w tej sprawie. Jak mówiła, w sprawie musi także odpowiedzieć prokurator, który umorzył początkowo postępowanie w sprawie komornika.

B. komornik Sebastian Sz. został już prawomocnie skazany w podobnej sprawie w 2014 r. Za zaniżanie wartości sprzętu rolniczego i sprzedanie go umówionemu nabywcy Sąd Okręgowy w Olsztynie wymierzył mu wówczas karę roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Zakazał mu wówczas wykonywania zawodu przez pięć lat. Sebastian Sz. musiał też wpłacić 30 tys. zł grzywny i zwrócić pokrzywdzonym rolnikom z Siedlisk pod Giżyckiem prawie 60 tys. zł. (PAP)

ali/ mbo/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~kitek

Zapytam jeszcze raz - jak mógł dokonywać czynności komorniczych skoro ma zakaz wykonywania działalności na 5 (czyt pięć lat) w roku 2014 ? ( doczytałem zdarzenia Pana Chruściela były w 2012 - ok sprostowanie)
Czyli to nie był komornik ale jawny bandyta w majestacie prawa !!!! tylko 2,5 roku? - chwała za to sędzinie że była odważna uderzyć w ten komorniczy kał, ale jak ja bym zarąbał tyle majątku to skazała by mnie na co najmniej 8lat . A że miał wspólników to już "zorganizowana działalność przestępcza".... To ile to już leci latek ? Pan prokurator się nie popisał ......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~kappa

Jako przedstawiciel Państwa Polskiego za Celowe i Umyślne działanie Bezwzględne więzienie na okres conajmniej 10 lat . Bez możliwości zwolnienia .

! Odpowiedz
0 3 ~Dawid

Śmieszna ta kara... Można człowiekowi zniszczyć życie i niemal uniknąć kary. Tu powinien być dożywotni zakaz wykonywania pracy i albo znacznie dłuższa odsiadka, albo zdecydowanie wyższe odszkodowanie.

! Odpowiedz
0 2 ~lolopindolo

No i jak tu nie wierzyć ludziom, gdy mówią i piszą, że w Polsce działa mocna sitwa prokuratorsko-sądowniczo-komornicza i ma się świetnie od wielu lat, bo pomogły w tym wieloletnie rządy tzw: sił demokratycznych :-)

! Odpowiedz
0 3 ~AS

kilka milionów wycenil na 400 tys a później na 100 tys - a ma oddać 200 tys do tego RECYDYWISTA. popatrzeć warto na tego kto to kupił - za towar o wartości kilku milionów zapłacić 100..

! Odpowiedz
0 11 ~ra

dlaczego tak mało ???a gdzie przepadek mienia jego i jego rodziny!!!!

! Odpowiedz
0 5 ~łotake

czyli co ukradł to jego . POLSKA TO FAJNA KRAJA

! Odpowiedz
0 13 ~KKK

oby w wiezieniu pod cela spotkala go nalezna sprawiedliwosc

! Odpowiedz
2 20 ~Dżejms

Dlatego obywatel musi mieć broń. Ktoś przychodzi jako bandyta - no chyba bandyta - sąd potwierdził w końcu - to można się bronić i zatłuc na miejscu.

! Odpowiedz

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl