REKLAMA

Bundeswehra najsilniejszą armią w Europie. Kanclerz Merz: Nikt nie odważy się nas zaatakować

2025-06-24 14:00, akt.2025-06-24 14:58
publikacja
2025-06-24 14:00
aktualizacja
2025-06-24 14:58

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz zarzucił Rosji brak gotowości do zawarcia pokoju z Ukrainą. Zapowiedział przekształcenie Bundeswehry w najsilniejszą konwencjonalną armię w Europie. Zapewnił Litwę, że jej bezpieczeństwo jest związane z bezpieczeństwem Niemiec.

Bundeswehra najsilniejszą armią w Europie. Kanclerz Merz: Nikt nie odważy się nas zaatakować
Bundeswehra najsilniejszą armią w Europie. Kanclerz Merz: Nikt nie odważy się nas zaatakować
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

„Putin rozumie wyłącznie język siły. Dążąc do pokoju (w Ukrainie) musimy posługiwać się takim samym językiem” – powiedział Merz we wtorek w Bundestagu. Wystąpienie szefa niemieckiego rządu poświęcone było zaplanowanym na ten tydzień spotkaniom na szczytach NATO w Hadze oraz UE w Brukseli.

„Swoimi zbrodniami wojennymi w Ukrainie Putin codziennie pokazuje, że są mu obojętne zasady wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył Merz. Prawdziwy trwały pokój zakłada - jego zdaniem - gotowość do pokoju wszystkich stron konfliktu.

„Rozpoczynając nową falę barbarzyńskich ataków na ukraińską ludność cywilną, Rosja pokazała, że nie jest gotowa do pokoju” – podkreślił kanclerz, przypominając niedawną wypowiedź Władimira Putina, że Rosjanie i Ukraińcy są jednym narodem i że „cała Ukraina należy do nas”.

Merz ostrzegł, że kapitulacja przed agresją i rezygnacja z własnego kraju nie doprowadzą do pokoju. „Nie takiego pokoju chcemy” – zaznaczył, polemizując z głosami pojawiającymi się szczególnie we współrządzącej SPD, wzywającymi do podjęcia dialogu z Moskwą.

Kanclerz Niemiec zauważył, że elementem twardej postawy wobec Rosji jest 18. pakiet sankcji przeciwko Rosji, który ma zostać przyjęty na szczycie w Brukseli. Sankcje mają uderzyć przede wszystkim w tzw. flotę cieni - statki, dzięki którym Kreml finansuje wojnę.

Merz określił rozpoczynający się we wtorek szczyt NATO mianem historycznego. „Uczestnicy zdecydują o znacznym zwiększeniu wydatków na bezpieczeństwo” – podkreślił. „Nie robimy tego, aby wyświadczyć przysługę prezydentowi USA. Robimy to z własnego przekonania, ponieważ Rosja aktywnie i agresywnie zagraża bezpieczeństwu i wolności całego obszaru euroatlantyckiego” – wyjaśnił szef niemieckiego rządu.

Jego zdaniem nie można wykluczyć, że Rosja będzie kontynuowała wojnę poza granicami Ukrainy. „Musimy być wspólnie tak silni, że nikt nie odważy się nas zaatakować” - powiedział.

Merz zapewnił, że Niemcy wykonają swoje zadania w ramach Sojuszu. Zapowiedział, że Bundeswehra stanie się najsilniejsza konwencjonalną armią Europy. Jak podkreślił, Niemcy będą bezpośrednio wspierać sojuszników na flance wschodniej NATO. Wspomniał o rozpoczęciu w kwietniu służby przez pierwszą część niemieckiej brygady na Litwie.

„Niemcy długo nie słuchali ostrzeżeń Bałtów o zagrożeniu przez imperialistyczną politykę Rosji. Zrozumieliśmy ten błąd i nie cofniemy się” – powiedział kanclerz, dodając: „Bezpieczeństwo Litwy jest także bezpieczeństwem Niemiec”.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa wyprzedaż Ford Pro. Poznaj najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Niemcy planują odbić Kaliningrad od Rosji. Litwa będzie im do tego potrzebna, zresztą Polska też. A na razie się zbroją, przyjdzie jeszcze czas na godzinę W.
piotr76
To chyba będą musieli zaciągać do armii importowanych inżynierów i lekarzy, bo rodowici Niemcy mają na militaryzm generalnie wyj***ne.
itso_egg
jaki przytomny wykształcony człowiek będzie słuchał bezwzględnych rozkazów psychopatycznych przełożonych oficerów by leciał tam zabił tego czy tamtego

planują chyba wzmocnić totalitaryzm żeby to osiągnąć
dariusz1976
Pytanie mam. Pewnie je cen zura skasuje ale zadam. Czy w tej bundeslgbt+werze mają 53 kible na wszystkich pci?
Czy oni mają z kogo tę armię zrobić?
1as
Chodzą słuchy, że mają z powrotem zbierać od nas swoich inżynierów z Somalii i wcielać siłowo.
mba_tomy
W Niemczech oficjalnie są 3 płcie. Męska, żeńska i tzw. zbiorczo nazwane "inne". A toalety widziałem tylko 2 rodzaje... więc dadzą radę.
nierzad
Skonczyla sie faza marchewki,zaczyna sie faza kija.
qbik_bank
Niemcy przez całe dekady nie potrzebowały dużej armii bo zdobywali powoli całą Europę nie karabinami tylko DYREKTYWAMI UNIJNYMI!

Teraz, gdy etap biurokracji się kończy to znów wstają stare zmory i chcą się zbroić co powinno być odebrane ALARMISTYCZNIE.

Skoro historycznie ZA KAŻDYM RAZEM, Niemcy wykorzystywali wojsko
Niemcy przez całe dekady nie potrzebowały dużej armii bo zdobywali powoli całą Europę nie karabinami tylko DYREKTYWAMI UNIJNYMI!

Teraz, gdy etap biurokracji się kończy to znów wstają stare zmory i chcą się zbroić co powinno być odebrane ALARMISTYCZNIE.

Skoro historycznie ZA KAŻDYM RAZEM, Niemcy wykorzystywali wojsko do ZŁYCH CELÓW to niech ktoś logicznie odpowie - dlaczego teraz miałoby być inaczej?
daniel85
Nikt wam tyle nie da co obieca polityk.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki