REKLAMA

Budownictwo obiektów publicznych w '12 wzrośnie o 3 proc.; następnie do '15 dynamika ujemna - PMR

2012-10-11 13:20
publikacja
2012-10-11 13:20

Wartość produkcji budowlanej w segmencie budynków użyteczności publicznej wzrośnie w 2012 r. o 3 proc. i osiągnie 7,5 mld zł - prognozuje firma badawcza PMR. Zdaniem analityków firmy, w następnych latach wartość kontraktów na budowę obiektów publicznych będzie maleć aż do 2015 r., kiedy na rynku pojawią się środki unijne z kolejnej perspektywy budżetowe na lata 2014-2020.

Firma PMR prognozuje, że w 2012 r. wartość produkcji budowlanej w segmencie budynków użyteczności publicznej osiągnie 7,5 mld zł, co oznacza realny wzrost o 3 proc. względem 2011 r.

"Jednakże kolejne lata będą dla branży dużym wyzwaniem, na co wpływ będą miały takie czynniki jak: dobiegająca końca realizacja inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych oraz nadchodzący okres zacieśnienia fiskalnego i wysoki poziom zadłużenia samorządów. Nadchodzący okres spowolnienia widać już w pogarszających się danych o pozwoleniach budowlanych za I poł. 2012 r., co świadczy o malejącej aktywności inwestycyjnej podmiotów publicznych" - napisano w raporcie.

"Jednakże pomimo mniejszej liczby planowanych inwestycji segment ten wciąż będzie dostarczał wykonawcom wielu wartościowych kontraktów, niezwykle cennych w obliczu malejącej liczby projektów infrastrukturalnych. W chwili obecnej w fazie przetargowej lub planowania znajduje się kilkadziesiąt znaczących inwestycji, z których zdecydowana większość zlokalizowana jest w 10 największych miastach kraju" - dodano.

Zdaniem autorów badania, znaczącej poprawy sytuacji w tym segmencie oczekiwać można od 2015 r. wraz ze startem inwestycji współfinansowanych z budżetu unijnego na lata 2014-2020. (PAP)

nik/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki