REKLAMA

Brigitte Bardot ukarana grzywną 20 tys. euro za rasistowskie uwagi

2021-11-07 06:00
publikacja
2021-11-07 06:00
Brigitte Bardot ukarana grzywną 20 tys. euro za rasistowskie uwagi
Brigitte Bardot ukarana grzywną 20 tys. euro za rasistowskie uwagi
fot. CAROLE AMAR / / MAXPPP

Francuska aktorka Brigitte Bardot, która pisząc w 2019 r. o złym traktowaniu zwierząt na Reunion, nazwała mieszkańców wyspy „tubylcami, którzy zachowali swoje dzikie geny”, została ukarana przez sąd w Saint-Denis grzywną w wysokości 20 tys. euro za publiczne zniewagi o charakterze rasistowskim.

Aktorka porównała położony na wyspie na Oceanie Indyjskim francuski departament zamorski Reunion do „wyspy diabła” ze „zdegenerowaną populacją wciąż przepojoną (...) barbarzyńskimi tradycjami, które są jej korzeniami”.

W 2019 Bardot wysłała list otwarty do ówczesnego prefekta Reunion, twierdząc, że do jej fundacji przychodzą skargi na „barbarzyńskie traktowanie” zwierząt przez mieszkańców Reunion.

Prowadząca działającą na rzecz ochrony zwierząt fundację gwiazda kina odnosiła się w piśmie do mniejszości Tamilów na Reunion, która wyznaje hinduizm i składa kozy w ofierze.

List aktorki wywołał oburzenie na wyspie. Ówczesna minister ds. terytoriów zamorskich Annick Girardin wysłała w odpowiedzi list otwarty do Bardot, w którym stwierdziła, że „rasizm to nie opinia, to zbrodnia”.

Oskarżony o współudział w wygłaszaniu publicznych zniewag sekretarz prasowy 87-letniej Bardot, Bruno Jacquelin, który wysłał list na polecenie aktorki, został ukarany grzywną w wysokości 4 tys. euro.

Słowa pani Bardot są obraźliwe i krzywdzące - oceniła prokurator Berengere Prudhomme podczas rozprawy.

„Obrona zwierząt to całe życie Brigitte Bardot. Cierpienie zwierząt jest rzeczywistością na Reunion” - stwierdziła natomiast prawniczka aktorki Catherine Moissonier.

Bardot przeprosiła już wcześniej mieszkańców Reunion, tłumacząc gwałtowny ton swojego list "tragicznym losem" zwierząt na wyspie.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki