REKLAMA

Bosak: Podatek Belki haniebny i niesprawiedliwy

2020-06-24 15:20
publikacja
2020-06-24 15:20
Bosak: Podatek Belki haniebny i niesprawiedliwy
Bosak: Podatek Belki haniebny i niesprawiedliwy
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Ustanowienie progu, poniżej którego nie będzie się płacić tzw. podatku Belki (podatku od dochodów kapitałowych) zadeklarował w środę w Inowrocławiu (Kujawsko-pomorskie) kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Ocenił, że obecnie jest to podatek haniebny i niesprawiedliwy.

"Powinien zostać ustanowiony próg podatku Belki, limit, poniżej którego tego podatku się nie płaci. Jeżeli podatek od zysków kapitałowych ma jakiekolwiek uzasadnienie, to u osób, które naprawdę obracają wielkim kapitałem, natomiast zwykły obywatel, zwykły inwestor tego podatku nie powinien płacić" - powiedział Bosak na konferencji prasowej.

fot. / / Bankier.pl

Dlatego kandydat Konfederacji postuluje ustanowienie "progu podatku Belki poniżej którego ten podatek nie obowiązuje". "Jeżeli są osoby, które mają bardzo duże zasoby kapitałowe, odnoszą wielkie zyski niech zapłacą od tego podatek" - stwierdził Bosak.

Według niego, w sektorze finansowym ustawienie takiego progu i zróżnicowanie zasad dla "małych i dużych" nie jest czymś nadzwyczajnym, a identycznie jest z gwarantowaniem depozytu. Zaznaczył, że depozyty bankowe są w 100 proc. gwarantowane w przypadku banku do pewnego poziomu przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a powyżej tego jest to ryzyko indywidualnego oszczędzającego.

Zdaniem Bosaka, "podatek Belki działa antyrozwojowo, jest problemem w budowaniu dobrobytu i realizacji celów, które założył rząd premiera Mateusza Morawickiego kilka lat temu w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

"W strategii tej jednym z milowych kamieni, które mieliśmy osiągnąć jako gospodarka, było zwiększenie inwestycji. Wiadomo, że aby zwiększyć inwestycje trzeba zwiększać poziom oszczędności, tymczasem oszczędności w Polsce są obłożone podatkiem Belki" -

Kandydat stwierdził, że 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych jest zarówno zmorą zwykłych Polaków, którzy chcą mieć chociaż minimalną poduszkę finansową i odkładają sobie z tego co zarobią, jak również wszystkich drobnych inwestorów, którzy inwestują na rynku kapitałowym i próbują osiągnąć zysk.

Dodał, że nie jest to niski podatek, a - jak uznał - jest "szczególnie haniebny" w sytuacji, kiedy jest wysoka inflacja.

"Jest to całkowicie nieracjonalne. Sytuacja, w której oszczędzamy, trzymając pieniądze na kontach w banku, a wiemy, że banki mają rolę w gospodarce, kredytują różnego rodzaju inwestycje, tracimy oszczędności, a jeszcze do naszej straty dokładany jest dodatkowy podatek. To zniechęca do oszczędzania, napędza konsumpcję ponad miarę i na kredyt. Wiemy dobrze, że PKB w Polsce jest nakręcane wydatkami konsumpcyjnymi, a nie inwestycjami" - stwierdził kandydat.

Dodał, że to niszczy zainteresowanie Polaków oszczędzaniem i próbowaniem swoich sił na rynku inwestycyjnym, a przede wszystkim rodzi uzasadnione poczucie niesprawiedliwości.

Tzw. podatek Belki - podatek od zysków kapitałowych, wprowadzony został w 2002 r. Jego stawka wynosi 19 proc. Podatek pobierany jest od dochodów kapitałowych uzyskanych przez osoby fizyczne, czyli np od zysków z lokat, kont oszczędnościowych czy obligacji. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
janjanekjachu
chcecie mieć większe inwestycje ? Zostawcie podatek, tylko pobierajcie go wtedy, gdy ktoś wyciąga pieniądze z GPW, a jeśli przeznacza je na dalsze inwestycje to go wtedy nie pobierajcie.

Gwarantuję, zakładam się o beczkę piwa, że INWESTYCJE pięknie wzrosną !!!
teken
Ja bym zlikwidował daytrading i podatek od dywidendy, wtedy giełdę można byłoby powoli nazywac inwestowaniem a nie grą jak w pokera czy ruletkę, oazą dla spekulantów
blablak odpowiada teken
Jedni chca decydowac za ludzi w ktore dni tygodnia moga kupowac i sprzedawac. Inni, jak czesto. Jeszcze inni -jak duzo pieniedzy potrzeba obywatelowi. Witamy homo sovieticus na forum.
konik_garbusek
I co z tego, ze nawet moze znieśliby (chociaz oczywiscie nie zniosą). Za 3-5 czy 10 lat przyjdzie jakiś idiota i znowu to wprowadzi. Wystarczy jeden powiew w drugą stronę w polityce lewica na prawice czy odwrotnie i przebudowuje sie cały system. To jest chore i takie rzeczy powinny byc zmieniane wiekszoscią konstytucyjną I co z tego, ze nawet moze znieśliby (chociaz oczywiscie nie zniosą). Za 3-5 czy 10 lat przyjdzie jakiś idiota i znowu to wprowadzi. Wystarczy jeden powiew w drugą stronę w polityce lewica na prawice czy odwrotnie i przebudowuje sie cały system. To jest chore i takie rzeczy powinny byc zmieniane wiekszoscią konstytucyjną albo minimum, z 5-10 letnim vacatio legis - są ludzie, którzy zyją z renty inwestycyjnyej, to wcale nie muszą byc wielkie oszczednosci, zwykła dywidenda kilkaset dolarów miesięcznie i NIGDY nie wrócą do kraju, w którym podatki na nowy rok od stycznia mozna zmienić w listopadzie ubiegłego roku.
blablak
Nie widzialem w Polsce jeszcze rzadow prawicy. Od 1939 rzadza u nas jedni lub drudzy socjalisci.
zenonn
Belkowizna od depozytu dla biedoty już jest nieistotna.
Oprocentowanie zero, podatek zero.
Gracze giełdowi, biorcy dywidend się martwią belkowizną.
Ciemny lud wierzy RTV, KK, łaknie plusów. Z czegoś te fanaberie trzeba finansować.
teken
Na dobry początek zwolnić 100 tys urzędników, wycofać 13,14,15,16,17 wyprawki, 500 plus i inne plusy i cyk 50 mld mniej do wydania i jeszcze starczy na obniżenie Vatu.
blablak odpowiada teken
Ja bym 500+ zostawil: dla rodzin zarabiajacych powyzej jakiejs kwoty -zarabia -znaczy obrotny i trzeba zachecic takich ludzi do prokreacji a nie patole zyjaca z socjali.

Patol przepijajacy caly zasilek nie nauczy potomstwa jak sobie radzic w zyciu wiec inwestycja w taka grupe spoleczna to strata pieniedzy.
grzegorzkubik
Dokładnie tak jest. Jestem ciekaw jak tam idzie inicjatywa Zaorskiego i innych inwestorów. Ja się podpisałem pod tym by podatek Belki zniknął.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki