REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Boryszew ma po trzech kw. 137 mln zł zysku netto, chce rozwijać się w e-mobility

2022-11-10 18:18
publikacja
2022-11-10 18:18

Grupa Boryszew po III kw. 2022 r. osiągnęła 5,2 mld zł przychodów, 357 mln zł wyniku EBITDA (320 mln zł bez zdarzeń jednorazowych) i 137 mln zł zysku netto - poinformowała spółka w komunikacie. Grupa stawia na rozwój na rynku e-mobility i zapowiedziała otwarcie dwóch zakładów w Meksyku oraz Chinach.

Boryszew ma po trzech kw. 137 mln zł zysku netto, chce rozwijać się w e-mobility
Boryszew ma po trzech kw. 137 mln zł zysku netto, chce rozwijać się w e-mobility
/ materiały dla mediów

W ocenie prezesa Boryszewa Wojciecha Kowalczyka, wyniki grupy są bardzo dobre, pomimo widocznego już spowolnienia gospodarczego oraz wyzwań związanych z cenami energii elektrycznej i gazu.

Po trzech kwartałach 2022 roku EBITDA na działalności kontynuowanej bez zdarzeń jednorazowych wyniosła 320 mln zł, natomiast raportowana 356,6 mln zł wobec 290,4 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Wzrost tego wskaźnika nastąpił pomimo braku spółek Elana PET i FŁT Polska, które sprzedaliśmy w ostatnich kwartałach 2021 roku oraz Hutmen, który zakończył działalność z końcem 2021 roku" – powiedział Kowalczyk.

CAPEX grupy Boryszew po trzech kwartałach 2022 roku wyniósł 167 mln zł, z czego 103 mln zł to inwestycje w segment motoryzacyjny.

"Wrzesień to miesiąc wysokiej sprzedaży w Grupie Maflow, która głównie jest efektem zwiększonej produkcji części do aut elektrycznych, sam zakład Maflow w Toruniu potroił sprzedaż w tym zakresie. Z tego względu zdecydowaliśmy się na uruchomienie zakładów w kolejnych lokalizacjach w Meksyku oraz w Chinach pod produkcję komponentów do „e-cars”. Zakładam, że nasz kolejny zakład w Dalian i nowy meksykański zakład w San Luis Potosi zostaną uruchomione w 2023 roku. Pamiętajmy też, że wyniki trzeciego kwartału w Motoryzacji są tradycyjnie niższe ze względu na sezon wakacyjny" – dodał prezes Boryszewa.

Wartość nowych kontraktów w segmencie Motoryzacja, z datą zakończenia na 2035 rok, na koniec trzeciego kwartału 2022 roku wyniosła 557 mln euro. Po 9 miesiącach bieżącego roku zakontraktowano 24,6 mln euro, z czego niemal 82 proc. dotyczyło aut elektrycznych.

Ponad 60 proc. sprzedaży Grupy Boryszew jest realizowane w segmencie Metale. Po trzech kwartałach 2022 roku przychody w tym segmencie przekroczyły 3,3 mld zł, natomiast EBITDA (bez zdarzeń jednorazowych) wyniosła 292 mln zł.

"Wyniki segmentu Metale nadal są dobre, jednak nie tak spektakularne, jak w drugim kwartale tego roku. Widzimy już pierwsze efekty spowolnienia gospodarczego, np. w branży budowalnej. Dodatkowo mieliśmy przedłużony remont w jednym z naszych kluczowych zakładów. Mamy jednak bardzo mocno zdywersyfikowaną grupę klientów w różnych segmentach rynku, co pozwala nam minimalizować ryzyka wiążące się z osłabieniem makroekonomicznym gospodarki" - powiedział prezes Wojciech Kowalczyk.

Grupa Boryszew utrzymuje wskaźnik zadłużenia (dług netto do EBITDA) na poziomie 1,7.

Kapitał obrotowy grupy spadł o 7,7 proc. rok do roku, a spółka odczuwa problem wysokich cen kluczowych dla Boryszewa metali.

Grupa Boryszew jest grupą przemysłową specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych i stali oraz chemii przemysłowej. Grupa zatrudnia niemal 9 tys. pracowników w 35 zakładach zlokalizowanych w 11 krajach, na 4 kontynentach. Grupa Boryszew jest notowana na GPW w Warszawie. W 2021 roku osiągnęła ponad 6,3 mld zł przychodów. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
imponujace - pamietam ich jak startowali na GPW

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki