Bitcoinowa rakieta dotarła do 55 000 złotych

Na międzynarodowych giełdach kryptowalut kurs bitcoina pokonuje kolejne okrągłe poziomy. Jeszcze wczoraj emocjonowaliśmy się pokonywaniem poziomu 13 000 dolarów, tymczasem dziś padły kolejne – w nocy 14 000 dolarów, w południe 15 000 dolarów, a po południu 16 000 dolarów. Na polskim rynku bitcoin zbliża się do 60 000 złotych.

(Coindesk)

O godz. 18:41 kurs bitcoina mierzony indeksem BPI (Bitcoin Price Index) wynosił 15 204 dolarów, jednak ok. godz. 17:30 zanotowano rekordowy kurs na poziomie 16 615 dolarów. Zatem w ciągu godziny kurs bitcoina stracił 1 500 dolarów. To jednak wciąż oznacza kapitalizację rynku bitcoina przekraczającą ćwierć miliarda dolarów. Cały rynek kryptowalut wart jest natomiast już 405 mld dolarów, według danych serwisu Coinmarketcap. Patrząc na największe międzynarodowe giełdy bitcoina, na Bitfineksie (największa giełda w USA) notowania bitcoina o godz. 18:41 wynoszą 14 985, przy maksimum 15 700 dolarów, a na Bithumbie (największym rynku w Azji) kurs bitcoina wynosi już 19 189 dolarów. To właśnie tak duża różnica cen pomiędzy giełdą w Korei (gdzie panuje prawdopodobnie największa na świecie bitcoinowa mania), a innymi rynkami powoduje, że tak trudno obliczyć jeden, w miarę uniwersalny indeks kursu bitcoina.

Także na polskim rynku bitcoin osiągnął w nocy okrągły poziom – 50 000 zł. Praktycznie od północy na największej polskiej giełdzie kryptowalut - BitBay - notowania bitcoina w złotych dobijały się od dołu do tego poziomu i transakcje były zawierane po kursie 50 000 złotych. Dopiero nad ranem udało się w końcu ten okrągły poziom przekroczyć, ale od razu z dużym impetem i po południu notowania bitcoina zbliżyły się do poziomu 60 000 złotych. O godz. 18:41 kurs bitcoina wynosił 54 399 zł, a najwyższy kurs z ostatnich 24 godzin to 58 790 zł.

(BitBay)

Patrząc na stopy zwrotu, jakie przynosi bitcoin swoim inwestorom, może się wydawać, że kurs bitcoina będzie piął się tylko w górę. W ciągu ostatniej doby bitcoin zyskał 15 proc., a w ciągu ostatniego roku aż 1753 proc.

Analitycy ponownie zwracają uwagę, że na rynku bitcoina rozwija się efekt FOMO (z ang. fear of missing out). Oznacza to, że rośnie liczba inwestorów, nie biorących dotychczas udziału w rajdzie bitcoina, którzy patrząc na to, co dzieje się na tym rynku, zaczynają się po prostu bać, że nie zarobią na wzroście kursu. To przyciąga na rynek nowych inwestorów, którzy są gotowi zapłacić za bitcoina coraz więcej.

Z istotnych rynkowych doniesień, australijska giełda ASX, najważniejszy rynek w tym kraju, poinformowała, że chce wdrożyć technologię blockchain, aby korzystać z niej przy procesie zawierania transakcji akcjami. Blockchain to jest ta technologia, dzięki której bitcoin istnieje, zatem jest szansa, że wraz z technologią na rynek giełdowy może wkroczyć także handel bitcoinem i innymi kryptowalutami.

Kolejną dobra informacją dla kryptowalut jest pozytywny test sieci Lightning Network, która ma zapewnić nowy sposób dokonywania płatności bitcoinem. Jeśli sieć zostałaby wdrożona, część transakcji bitcoinem mogłaby przenieść się do nowej sieci, umożliwiającej zawieranie prywatnych transakcji, a następnie przekazywanie o nich informacji do sieci publicznej. Zwolennicy tego rozwiązania wskazują, że odciążyłoby to obecną sieć rozliczeniową bitcoina, która nie zawsze jest wydolna.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 jkl777

Jedno najwazniejsze pytanie: KOMU potrzebne sa w tym momencie tak duze operacje obliczeniowe, ze winduje cene i zwieksza chec wejscia do kopalni? KOREA PLN? USA? Ktos ma cos wiekszego do przeanalizowania. NASA ma jakis projekt? Moze cos znalezli? Nie przypadkiem od kilkunastu miesiecy ceny GPU skoczyly w gore. Trzeba pamietac, ze BITCOIN (kryptowaluta) jest najtanszym klastrem obliczeniowym. Nie trzeba budowac infrastruktury, serwisowac, konserwowac itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 oko1

Zamienię fizyka Au na bitcoin kto chętny łapka w górę kto nie w dół

! Odpowiedz
9 1 macryski

Wygrywaj bitcoiny co godzinę za wpisywanie kodów captcha! Nawet 200 $ w każdym losowaniu. Sprawdź https://goo.gl/ZZmgVL

! Odpowiedz
1 0 open_mind

Krótko i treściwie o Bitcon i panice rządów znajdziesz tu:
https://www.youtube.com/watch?v=VE6ZoDXJBdQ

! Odpowiedz
1 0 open_mind

I tu znajdziesz - to samo co ja pisałem parę dni temu o Alan Greenspan i jego ględzeniu w Tv
https://www.youtube.com/watch?v=nxqNWYJhUzc

! Odpowiedz
2 1 open_mind

Bitcon i koteria. W największej panice są koterie z samej góry: Naprężali się nadymali przekupywali robili wojny tworzyli banki oszukujące nas i wszystkie opłacalne im nieczystości świata, a tu im z boku niespodziewanie wręcz znikąd bez uprzedzenia wystrzeliły krypto z liderem Bitcon i w zasadzie mozolne ich nas ujarzmianie bankowe może odejść na śmietnik historii bo banksterzy z całą koterią okażą się niepotrzebni. Tak oni obecnie nie śpią spokojnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 rafixo

Zwykła waluta jest lepsza, rząd może ją drukować ile chce i wydawać gdzie chce, a w dodatku wszystkich płacących zwykłą walutą kontrolować i zmuszać do płacenia podatków, więc po co jakaś krypto waluta?

! Odpowiedz
2 14 2kbb

Jeżeli na Świecie trwa taki pęd na krypto waluty to Polski Rząd powinien stworzyć też taką w naszym kraju i zachęcić do inwestowania zachodni kapitał, Po nadmuchaniu bańki wyprowadzić wtedy z niej swoje udziały zarabiając kasę na nowe drogi lotniska i inne projekty gospodarcze i społeczne....Reszta gawiedzi może umoczyć ... To będzie bez znaczenia ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 39 rafixo

Bitcoin przestał być już walutą, coraz więc sklepów rezygnuje z niego, bo kurs tak szaleje, że nie da się kontrolować cen. Bitcoin to spekulacja i dopóki nie znajdzie się duży gracz, który będzie chciał szybko zrealizować zyski to będzie się pioł w nieskończoność.

! Odpowiedz
13 9 open_mind

Bitcon definicja: To Armada karaluchów których przerażeni bankierzy nie mogą kontrolować

! Odpowiedz