Biedroń: Wznowimy działania komisji majątkowej

Zamiast rozdawać publiczny majątek Kościołowi, Komisja Majątkowa sprawdzi, czy kolejne rządy przekazywały ten majątek w interesie, czy na szkodę Polek i Polaków - zapowiedział w sobotę lider Wiosny Robert Biedroń na warszawskiej konwencji wyborczej partii.

(fot. Leszek Wróblewski / FORUM)

"Musimy to sprawdzić, bo wiemy, że były nadużycia i to trzeba dobrze zweryfikować" - przekonywał Biedroń.

Lider Wiosny zwrócił się też z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o zawieszenie od września lekcji religii w szkołach. "Do czasu wyjaśnienia niejasnych relacji między państwem, a Kościołem, nauczanie lekcji religii powinno być zawieszone, a później wycofane. Potrzebujemy do tego tylko prostego rozporządzenia" - oświadczył Biedroń. "W zamian proponujemy więcej lekcji języka angielskiego" - dodał polity.

"Wiosna nie jest i nigdy nie będzie przeciwko wierze, bo każdy w Polsce ma prawo i musi mieć zagwarantowaną wolność sumienia i wyznania. My będziemy stać na straży tego prawa" - oświadczył lider Wiosny.

"Nie atakujemy religii, chcemy za to zerwać ten niezdrowy układ, między +tronem, a ołtarzem+, między politykami, a biskupami" - przekonywał Biedroń.

Żądamy powołania sejmowej komisji ds. zadośćuczynienia ofiarom Kościoła katolickiego – mówił Biedroń. Dodał, że komisja ta powinna mieć dostęp do wszystkich dokumentów tej instytucji.

Biedroń podkreślił, że w ciągu ostatnich 30 lat problemem pedofilii w Kościele nie zajął się "żaden rząd - ani lewicowy, ani prawicowy". "Politycy wszystkich partii łasili się do biskupów, obsypywali ich złotem i chronili przed prawem w zamian za poparcie" - zaznaczył lider Wiosny. "Żaden rząd do tej pory nie zrobił niczego, by przeciwstawić się odważnie i konsekwentnie wpływowi Kościoła na państwo, by ukrócić pedofilię w Kościele" - dodał.

Podkreślił, że Wiosna żąda powołania sejmowej komisji ds. zadośćuczynienia ofiarom Kościoła katolickiego, której projekt przygotowała fundacja "Nie lękajcie się". Zapowiedział także, że Wiosna poprze projekt obywatelski w tej sprawie.

Według Biedronia, komisja taka "musi dostać dostęp do wszystkich dokumentów kościelnych, zajmie się więc zbadaniem wszystkich przypadków pedofilii w Kościele". Dodał, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, a ofiary otrzymają zadośćuczynienie z pieniędzy Kościoła.

"Wiemy dzisiaj, że dowody na pedofilię są na wyciągnięcie ręki w kuriach biskupich w całym kraju. Wystarczy tylko chcieć, wystarczy mieć odwagę, wystarczy by zajęły się nim odpowiednie organy państwa i Wiosna do tego doprowadzi" - zapowiedział Biedroń. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk, Aleksander Główczewski

mchom/ ago/ par/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 rob1111

przed wyborami sami kozacy..a po wyborach wiadomo..garnac tylko dla siebie i kolesi..jak ktoś jest pedofilem to przecież nie będzie pracowal w wojsku , to nie jest nabyte , to nie choroba ,bo chorobę można wyleczyć , taki się już urodzil..i będzie dazyc żeby to osiagnac..i nie można mu na to pozwolić..

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 rob1111 odpowiada (usunięty)

Jeżeli chodzi o księży to mogę Cie zapewnić ze nie brakuje dziewczyn..wystarczy mieć pieniądze ..nie w tych czasach ..chodzi o to ze probuje się wykorzystywać sytuacje z pedofilami nad która nikt nie panuje..do załatwiania poparcia i niszczenia wiary katolickiej..mnie nikt nie namawial żebym był hetero..

! Odpowiedz
1 7 open_mind

Skoro jesteśmy przy Biedroniu to: Pedofilia wśród homoseksualistów jest stokrotnie wyższa niż w normalnych, heteroseksualnych przypadkach. Wystarczy prześledzić newsy z zachodnich mediów czy amerykańskich, gdzie dochodzi nawet do zabójstw. To powinno być motywem filmów, nie tylko fabularnych ale i dokumentalnych. Oczywiście reżyserzy typu Smarzowski, który walkę z kościołem wpisał sobie od dawna jako numer jeden swojego jestestwa, nie podejmą się tematu, bo. No właśnie, dlaczego? Dlaczego nikt nie nakręci takiego materiału? Ku przestrodze, ku pokazaniu prawdziwej twarzy ludzi borykających się z tym schorzeniem.
Powinien powstać film o pedofilii wśród homoseksualistów. Czekam na czas, gdy ktoś odważy się na taki film. Czyli tylko nie mów nikomu część 2 bo to jest współczesny problem, gdzie LGBT wesoło pomyka na ulicach miast w kolorowych pochodach a za kotarami ? Molestowanie nieletnich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 jkendy

Masz na to jakiś dowód czy wymyśliłeś ad hoc?

! Odpowiedz
2 6 obsservator

Biedroń już wie, że osiągnie bardzo słaby wynik, więc w akcie desperacji włączył tryb Korwina.

! Odpowiedz
9 18 lelo1949

Ukarać wszystkich pedofili,począwszy od kościoła,przez wszystkie profesje a skończywszy na środowisku artystycznym.......powołać jedną wielką komisję

! Odpowiedz
1 6 lelo1949

Patrząc na minusy nie wszystkim zależy na rozwiązaniu problemu pedofilii kompleksowo,wolą wybierać ,tego ukarać innego nie

! Odpowiedz
6 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 15 open_mind

Usunięty a było: Biedroń to – skrzyżowanie żubra z krową, czyli taki Żubroń ?.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil