REKLAMA

Biden: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA

2022-06-29 10:25, akt.2022-06-29 17:26
publikacja
2022-06-29 10:25
aktualizacja
2022-06-29 17:26
Biden: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA
Biden: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA
fot. @POTUS / / Twitter

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

"Myślę, że jest to szczyt, na którym będzie pisana historia. (...) Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną NATO oraz potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu do obrony każdego centymetra naszego terytorium. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego to atak na wszystkich (członków NATO - PAP)" - zadeklarował prezydent USA przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

"Podczas tego szczytu przywódcy państw członkowskich przyjmą historyczny wniosek o członkostwo Finlandii i Szwecji (w Sojuszu). Ich decyzja, by porzucić tradycyjną, historyczną neutralność, sprawi, że będziemy silniejsi i bezpieczniejsi. Moim zdaniem wysyłamy jasny sygnał, że NATO jest silne, zjednoczone, a kroki, które podejmiemy na tym szczycie, jeszcze bardziej zwiększą naszą kolektywną siłę" - ocenił amerykański przywódca.

Zapowiedział, że w związku z zagrożeniem wojną Stany Zjednoczone zwiększą swoją obecność wojskową w Europie. Wśród działań tych wymienił utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce, zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu, wysłanie dwóch dodatkowych szwadronów F-35 do Wielkiej Brytanii, zwiększenie rotacyjnej obecności w krajach bałtyckich i Rumunii oraz rozmieszczenie dodatkowych sił obrony przeciwlotniczej w Niemczech i we Włoszech.

Biden oświadczył, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza.

"Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej +NATO-izację+" - podkreślił prezydent USA.

Wiceszef MSZ: obecność struktur dowódczych armii USA w Polsce jest niezwykle ważna

Decyzja prezydenta USA Joe Bidena o utworzeniu stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce to przejaw zacieśniającej się współpracy między krajami; obecność struktur dowódczych armii USA w Polsce jest niezwykle ważna - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

W środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński komentując dla PAP zapowiedź Bidena ocenił, że jest to "przejaw zacieśniającej się współpracy między USA i Polską". Jego zdaniem współpraca powinna polegać nie tylko na przenoszeniu jednostek wojskowych, ale właśnie struktur dowodzenia. "To jest niezwykle ważne, to właśnie w krajach, które są na pierwszej linii potencjalnego ataku, obecność struktur dowódczych jest niezwykle istotna, żeby bezpośrednio mogły reagować na zagrożenia, które są tu najbardziej realne" - dodał.

Według Jabłońskiego to "efekt wielu lat bardzo ciężkiej pracy całej polskiej dyplomacji. "Cały czas pracujemy nad tym, aby obecność sojusznicza była większa, bo to po prostu wzmacnia nasze gwarancje bezpieczeństwa" - powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że Rosja w strategii NATO nie może być określana mianem "partnera", jak ma to miejsce od 2010 roku, gdyż "jest państwem, które ma wrogie zamiary". "Jeśli ktoś chciałby traktować Rosję jako partnera, to albo jest ślepy na rzeczywistość, albo po prostu działa w interesie Putina" - dodał.

Wiceszef MSZ wyraził również zadowolenie z faktu porozumienia członków NATO w sprawie przyjęcia do Sojuszu Szwecji i Finlandii. "To jest bardzo dobra wiadomość dla europejskiego bezpieczeństwa i niezwykle ważny sygnał także w kontekście zdolności NATO do odstraszania Putina" - dodał.

Ocenił, że Putin atakując Ukrainę chciał pokazać, że "NATO jest sojuszem de facto nieistniejącym, niezdolnym do jakichkolwiek działań". "Okazało się, że nie tylko jest zdolne do realnych działań, ale też jest coraz mocniejsze, chcą do niego wstępować kolejne państwa" - podkreślił.

"Mamy do czynienia z historycznymi zmianami w polityce państw, które dotąd zachowywały pewnego rodzaju neutralność" - ocenił. Dodał, że Polska zabiega o to, aby "nasi sojusznicy jak najlepiej rozumieli skalę zagrożeń i jak najwłaściwiej na nie reagowali". "Dołączenie do NATO jest taką właściwą reakcją" - dodał.

Autor: Adrian Kowarzyk (PAP)

Ambasador Brzezinski: stała obecność naszych sił w Polsce to historyczne wydarzenie

To historyczne wydarzenie, nie korzystaliśmy wcześniej ze słowa "stała" w kontekście naszej obecności w Polsce i to dotyczy kwatery wojskowej w Poznaniu - oświadczył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

"Nie korzystaliśmy ze słowa +stała+ wcześniej, gdy mówiliśmy o naszych siłach tutaj i to dotyczy kwatery wojskowej w Poznaniu" - powiedział w środę w Warszawie ambasador Brzezinski. Ambasador podkreślił, że jest to historyczne wydarzenie.

Jak mówił, to ważny sygnał dla sojuszników USA, przede wszystkim dla Polaków, ale również innych, "odnośnie tego, na ile geostrategicznie kluczowe jest znaczenie Polski dla bezpieczeństwa NATO, szczególnie w kontekście wschodnim". "To jest z kolei moim przesłaniem dla samych już Polaków: Polska jest bezpieczna" - podkreślił Brzezinski.

Według niego to również przesłanie dla Władimira Putina. "Cytując prezydenta (USA Joe) Bidena: będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO i to określenie, to stanowisko sił powinno stać się wzmocnieniem tego" - oświadczył ambasador.

Rozmawiałem długo z prezydentem Joe Bidenem; uzasadniał decyzję o stałej obecności sił amerykańskich w Polsce tym, że Polacy muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo, a każda część terytorium NATO musi być chroniona - mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Biden dziękował również Polakom za ich pomoc dla ukraińskich uchodźców - dodał dyplomata.

To historyczna decyzja i bardzo ważny krok - mówił o utworzeniu w Poznaniu stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA Brzezinski.

"Ta decyzja wymagała odwagi (...) prezydent Biden okazał zdecydowaną postawę i powiedział: to jest właśnie to, co należy zrobić, bezpieczeństwo Polaków musi zostać zapewnione, terytorium NATO musi być chronione i zapewnimy to dzięki stałej kwaterze głównej w Polsce" - mówił Brzezinski.

Dyplomata przekazał również dziennikarzom, że w piątek odbył z Bidenem w Białym Domu niemal godzinną rozmowę w cztery oczy. "Prezydent Biden przekazał mi jak bardzo jest dumny i zainspirowany polską reakcją na kryzys humanitarny związany z Ukrainą, rozmawiał ze mną o tym długo, o tym głębokim humanitaryzmie, który polska prezentuje wobec polskich uchodźców; on powiedział +thank you+, ja mówię - dziękuję" - powiedział ambasador.

Podczas konferencji prasowej Brzezinski został zapytany, czy obecność kwatery głównej V Korpusu w Polsce zakończy się w momencie, kiedy Rosja opuści terytorium Ukrainy. Ambasador podkreślił, że w tej kwestii bardzo znaczące jest słowo "stała", zaznaczył, że nie oznacza ono tego samego, co "czasowa" bądź "chwilowa" obecność.

"Jestem tutaj, aby powiedzieć wam, że (...) mówimy o stałej obecności kwatery głównej oraz dowództwa w Poznaniu. Będziemy tu na stałe" - akcentował ambasador. Zauważył, że obecność sił amerykańskich na terytorium naszego kraju wiąże się z zagrożeniem, które wytworzyła Rosja w tym regionie świata.

Pytany przez PAP o liczbę żołnierzy, którzy będą stacjonować w Poznaniu, Brzezinski nie chciał podać konkretnych danych. Przypomniał, że w chwili obecnej jest w Polsce ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy, podkreślając jednocześnie, że jest ku temu "powód strategiczny".

"W tej chwili dodajemy do tego stałą obecność naszego dowództwa w Poznaniu i dodajemy garnizon wojskowy, aby wspierać te kwaterę dowodzenia. To są absolutne kluczowe kroki, które wymagały naprawdę dużej odwagi i dynamiki dowodzenia ze strony prezydenta USA Joe Bidena jako decydenta politycznego" - mówił Brzezinski. Dodał, że prezydent zwrócił uwagę na to, że ten krok "na pewno zostanie zauważony w Rosji".

Dyplomata przekazał, że podczas rozmowy w Białym Domu Biden zadawał mu wiele pytań, m.in. o to, co inspiruje Polaków do takiego wspierania Ukrainy. "Powiedziałem mu: panie prezydencie, dla Polaków to jest drugi 1939 rok. Prezydent Biden doskonale wiedział, co miałem na myśli" - zaznaczył Brzezinski.

"To czas, kiedy Ameryka i Polska współpracują w zakresie bezpieczeństwa bliżej, niż kiedykolwiek wcześniej w historii; jestem z tego dumny" - podkreślił ambasador.

Prezydent: Dowództwo V Korpusu w Polsce - decyzja, na którą czekaliśmy od dawna

Dowództwo V Korpusu armii USA w Polsce, to decyzja, na którą czekaliśmy od dawna; po raz pierwszy w naszym regionie Europy - właśnie w Polsce - zostaje ustanowiona stała obecność armii amerykańskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W środę w Madrycie prezydent podkreślił, że "prezydent USA Joe Biden jasno i wyraźnie powiedział, że po raz pierwszy w historii NATO, tutaj, na wschodniej flance NATO - właśnie w Polsce - zostaje ustanowiona stała obecność armii amerykańskiej, w postaci wysuniętego dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych".

"To wiadomość i decyzja, na którą czekaliśmy od dawna, o którą zabiegaliśmy; chcę z wielką satysfakcją powiedzieć, że dzisiaj tutaj na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej prezydent Joe Biden jasno i wyraźnie powiedział, że taka decyzja została podjęta, a więc to dowództwo V Korpusu będzie zlokalizowane w Polsce, właśnie w ramach stałej obecności armii Stanów Zjednoczonych w naszej części Europy, a faktycznie w naszym kraju. Bez wątpienia to fakt, który bardzo mocno wzmacnia nasze bezpieczeństwo i stanowi dodatkową gwarancję w obecnej, bardzo trudnej sytuacji" - stwierdził Duda.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (79)

dodaj komentarz
anty12
Szykujcie kasę wolacy, to będzie nas spoko kosztować. Jarus dziś nie wziął leków i namówili frajera na wydatki. A chory umysłowo wszystko podpisze. Wolacy zapłacą, starczy im miska ryżu.
karbinadel
Ruska trollia aktywna jak nigdy, obok polonu its_ i zoomka wciąż nowe kacapy się pojawiają jak wyjątkowo durny "tecdswv4t"
darius19
jest i "pozhoga" Trolle w amoku. A to przeciez Putler to wszystko zaserwowal...
polonu
i niech piją śmietanę od polskich krów z wolnego wybiegu .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
300_pala
Głodnemu chleb na myśli …
A
Jak będą latynosi?
tecdswv4t
Dziewczęta z Poznania już się cieszą na zacieśnienie stosunków z Armią USA, która nie będzie musiała ich gwałcić jak ta ze wschodu. I tym sposobem zmieszanie ras, jest na dobrym torze. Już widzę jak Prezydent Poznania pan Jacek Jaśkowiak. Wita pierwszego mulata w poznańskiej klinice położniczej. Spełnię się wreszcie jego marzenia.
zoomek
Tak widocznie wychowaliśmy córki że CHCĄ z tymi usańskimi gorylami mieć dzieci a nie z nami.
Porażka jednym słowem.
tecdswv4t
Ciekawe kto z Polaków zrobił taki szurnięty naród, i wmówił, że Rosjanie już siedzą za miedzą i zaraz wejdą do Polski? No kto ? Przecież więcej powinniśmy się bać Niemców, którzy rozpoczęli te kaźnie narodów, dając tym samym przyzwolenie Rosji. Ale my jak porąbani plujemy na Rosję, a przyjaźnimy się z pokoleniem katów z Niemiec,Ciekawe kto z Polaków zrobił taki szurnięty naród, i wmówił, że Rosjanie już siedzą za miedzą i zaraz wejdą do Polski? No kto ? Przecież więcej powinniśmy się bać Niemców, którzy rozpoczęli te kaźnie narodów, dając tym samym przyzwolenie Rosji. Ale my jak porąbani plujemy na Rosję, a przyjaźnimy się z pokoleniem katów z Niemiec, a nawet ucierając im dupencje tym w wieku starczym!. Nic poszanowania ambicji do siebie nie mamy. Polacy to naród bez honoru i jeszcze mają pretensje, że zagranica dla nas nie ma poważania i wkręca w kłopoty jak może. Tak Biden-owcy będą walczyć w imieniu Polaków. Weźcie się, grzmotnijcie, w te swoje puste makówki. Oni mają jak zwykle inny skryty plan.
dariuszpiasecki
A kto zagwarantuje że nie wejdą? Przed wojną na Ukrainie myślałem że Rosjanie w XXI wieku to dziwny, ale cywilizowany naród. Po zaatakowaniu Ukrainy i bestialskich mordach na cywilach jest już jest pewne że to bandycki, bydlęcy naród który powinien mieć non-stop przystawiony pistolet do łba w postaci NATO, inaczej wyczuje słabość A kto zagwarantuje że nie wejdą? Przed wojną na Ukrainie myślałem że Rosjanie w XXI wieku to dziwny, ale cywilizowany naród. Po zaatakowaniu Ukrainy i bestialskich mordach na cywilach jest już jest pewne że to bandycki, bydlęcy naród który powinien mieć non-stop przystawiony pistolet do łba w postaci NATO, inaczej wyczuje słabość i zaatakuje.

Powiązane: Szczyt NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki