REKLAMA

Belgia wprowadzi testy na koronawirusa do samodzielnego wykonania w aptekach

2021-04-06 10:47
publikacja
2021-04-06 10:47
fot. Helen Sushitskaya / Shutterstock

Od wtorku rano apteki w Belgii sprzedają testy na obecność koronawirusa, które można wykonać samodzielnie. Stowarzyszenie farmaceutów wzywa, żeby nie stać przed aptekami od pierwszego dnia dystrybucji, ponieważ jeszcze nie wszystkie placówki zostały w pełni zaopatrzone.

Testy do samodzielnego wykonywania należą do strategii "trzech linii obrony" Belgii, dotyczącej badania rozprzestrzeniania się wirusa i ograniczania tego procesu.

Nadal dostępne są też badania PCR przeprowadzane w specjalnych centrach na terenie całego kraju oraz obowiązują dotychczasowe środki przeciwepidemiczne, jak utrzymywanie dystansu i noszenie maseczek.

Przewodniczący grupy roboczej belgijskich władz ds. testów Herman Goossens nie przewiduje na razie dystrybucji zestawów do przeprowadzania samodzielnego badania w supermarketach.

"Autotesty to nie słodycze" - powiedział na jednej z konferencji prasowych. "Rozprowadzanie ich najpierw za pośrednictwem aptek pozwala nam wytłumaczyć ludziom, jak należy ich używać" - argumentował.

Aptekarze apelują tymczasem, by nie szturmować od wtorku aptek, ponieważ nie wszystkie są jeszcze w pełni zaopatrzone.

"W zależności od zapotrzebowania może minąć kilka dni, a nawet tygodni, zanim wszystkie apteki zostaną zaopatrzone. Dystrybutorzy robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić aptekom autotesty, ale skonfigurowanie takiego procesu logistycznego wymaga czasu" - mówił w poniedziałek we flamandzkiej telewizji VTM Nieuws rzecznik prasowy belgijskiego stowarzyszenia farmaceutów APB Georges Verpraet.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Haha znowu propaganda "żeby nie oblegać aptek"//.. Kreujemy, kreujemy, nowe potrzeby ludzi.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki