REKLAMA

Banki o ustawowych wakacjach kredytowych – „wdrożenie niemożliwe”

Michał Kisiel2020-06-17 14:11analityk Bankier.pl
publikacja
2020-06-17 14:11
fot. Anatol Chomicz / FORUM

Wdrożenie wakacji kredytowych nie jest możliwe w proponowanej formie, twierdzi Związek Banków Polskich w opinii, która trafiła do Senatu. Bankowcy wskazują, że na szereg problemów technicznych oraz zagrożenia dla stabilności sektora w Polsce.

Ustawa nazywana „Tarczą antykryzysową 4.0” trafiła do Senatu. Jednym z jej elementów są tzw. ustawowe wakacje kredytowe, czyli propozycja zawieszenia rat kredytów konsumenckich i hipotecznych na okres do 3 miesięcy. Rozwiązanie bardzo różni się od zawieszenia spłaty rat oferowanego przez banki od wybuchu pandemii.

Ustawowe wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób, które po 13 marca 2020 r. utraciły pracę lub główne źródło dochodu. Wystarczające ma być złożenie wniosku o zawieszenie wykonywania umowy kredytowej. Nie będzie konieczne udowodnienie utraty pracy. Projekt zakłada, że we wniosku kredytobiorca składać będzie tylko odpowiednie oświadczenie.

Procedura starania się o wakacje kredytowe nie przewiduje rozpatrywania wniosku przez kredytodawcę. Obowiązkiem instytucji będzie w terminie 14 dni od doręczenia aplikacji potwierdzenie klientowi otrzymania dokumentu. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia wykonania umowy. W trakcie korzystania z wakacji kredytowych nie będą naliczane odsetki ani pobierane opłaty. Jedynym obciążeniem dla klienta mogą być składki ubezpieczeniowe.

Bankowcy punktują projekt

Projekt spotkał się z krytyką ze strony banków. Najważniejsze argumenty przeciwko ustawowym wakacjom kredytowym w proponowanym kształcie znalazły się w opinii przesłanej do Marszałka Senatu przez Związek Banków Polskich.

Bankowcy podkreślają po pierwsze negatywny wpływ proponowanej ustawy na stabilność sektora. W dokumencie wymieniono m.in. szereg niekorzystnych dla banków zmian zachodzących w otoczeniu – spadek przychodów odsetkowych w wyniku obniżenia stóp procentowych i zbliżający się wzrost odsetka kredytów zagrożonych. Jeśli dodać do tego uszczuplenie przychodów w wyniku wakacji kredytowych, to okaże się, że „szereg mniejszych banków może odnotować stratę”, wskazano w opinii ZBP.

Druga grupa uwag obejmuje bardziej techniczne kwestie, które w części znalazły się także w krytycznych stanowiskach organizacji grupujących instytucje pożyczkowe. Wśród nich wymieniono m.in.:

  • Brak czasu na przygotowanie się do nowych regulacji, brak regulacji przejściowych.
  • Niejasne określenie warunku skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych. Nie wiadomo, co oznacza utrata głównego źródła dochodów w przypadku osób, które zatrudnione są w innej formie niż umowa o pracę.
  • Brak jakiejkolwiek weryfikacji spełnienia ustawowego warunku przez kredytobiorcę. ZBP proponuje, by co najmniej klient składał oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
  • Pominięcie kwestii identyfikacji klienta podczas składania wniosku o wakacje kredytowe.

„Projekt przewiduje zawieszenie wykonania umowy z dniem doręczenia wniosku, od strony operacyjnej jest to niemożliwe do wykonania” – podkreślono w uwagach Związku Banków Polskich. Banki oczekują, że przewidziany zostanie czas na rozpatrzenie aplikacji i wyeliminowanie ewentualnych błędów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
samsza
Związek Banków Polskich i NBP alarmują, że źle się dzieje ?
https://businessinsider.com.pl/firmy/raport-nbp-dot-sektora-bankowego-w-polsce-w-czasie-koronawirusa/wsek973
We wszystkich władzach sami geniusze, podejmujący jedynie słuszne decyzje... skąd się to bierze?
greatmongo
Banki to klasyczny oszust. Firma kumpla nie dostala wakacji od jednego z bankow bo miala opoznienia w platnosci kredytu. To kredyt automatycznie sciagny z konta i nigdy opoznienie nie bylo wieksze niz 2 dni....

eagleeye
Pierwsi dostali kasę od NBP czytaj Państwa (tarcza 1.0), a teraz "środkowy palec" pokazują
zzibi2
ale że kto niby dostał kasę od Państwa bo sugerujesz że banki, ale żaden bank komercyjny nie dostał
eagleeye odpowiada zzibi2
Było dokapitalizowanie przez NBP komercyjnych banków ??.
marianpazdzioch odpowiada eagleeye
Nie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki