Bank Światowy: Polska wśród najatrakcyjniejszych krajów UE dla firm i pracowników

Kraje północnej Europy, Niemcy, Estonia, Łotwa oraz Polska oferują największe możliwości dla firm i pracowników w Unii Europejskiej, wynika z raportu Banku Światowego. Bank podkreśla, że Polska najszybciej na świecie - oprócz Korei Płd. - przesunęła się do krajów o wysokich dochodach z grupy o średnich dochodach.

(fot. Michał Tuliński / FORUM)

"Kraje północnej Europy, Niemcy, Estonia, Łotwa oraz Polska oferują największe możliwości dla firm i pracowników w Unii Europejskiej, ponieważ zdecydowana większość młodych - w tym pochodzących z gorzej sytuowanych środowisk - posiada w tychże krajach podstawowe umiejętności oceniane w badaniu PISA, zaś firmy mają dobre warunki do rozwoju. Kraje północnej Europy i Niemcy korzystają także z otoczenia wspierającego innowacje, co sprawia, że gospodarki te stają się liderami pod względem produktywności" - czytamy w raporcie "Growing United: Upgrading Europe's Convergence Machine".

"Dziesięć lat po ostatniej fali akcesji [do UE] nowe państwa członkowskie odnotowują wzrosty należące do najwyższych na świecie: Polska najszybciej na świecie - oprócz Korei Płd. - przesunęła się do krajów o wysokich dochodach z grupy o średnich dochodach" - czytamy dalej w raporcie.

Według Banku Światowego, postęp technologiczny wspiera najlepiej zarabiających pracowników i najlepsze firmy w dobrze rozwiniętych regionach. Gdzie indziej z kolei - w słabszych regionach - przyczynia się do większego bezrobocia i biedy.

"Unia Europejska to wyjątkowy przykład 'maszyny konwergencji' od ponad 60 lat napędzającej wzrost gospodarczy i dobrobyt ludzi oraz firm w Europe. Konwergencja nie jest jednak dana raz na zawsze. Stąd też potrzeba konkretnych działań, tak aby wszyscy z tego postępu korzystali" - powiedziała prezes Banku Światowego Kristalina Georgieva, cytowana w komunikacie poświęconym raportowi.

"Aby rozwój był dalej możliwy, ludzie powinni mieć umiejętności pozwalające korzystać z istniejących możliwości. Większy dostęp do edukacji i szkoleń, w połączeniu z lepszym otoczeniem biznesu pozwoli utworzyć więcej miejsc pracy dla większej liczby ludzi" - dodała Georgieva.

W raporcie wskazano również, że można zrobić więcej, aby wspierać europejską przedsiębiorczość. Rosnąca w ciągu ostatnich 20 lat różnica w produktywności pomiędzy południową a północną Europą ilustruje wyzwania z jakimi boryka się obecnie kontynent. Od końca lat 90. do dziś, wzrost produktywności w Europie północnej zwolnił z 2 procent do 1,5 procent, zaś w Europie południowej to spowolnienie jest dwa razy szybsze.

Niska jakość edukacji w niektórych regionach UE dodatkowo sprzyja powstawaniu gospodarczych i społecznych nierówności pomiędzy bogatymi i biednymi. W połowie krajów UE ponad 20% piętnastolatków nie posiada podstawowych umiejętności czytania ze zrozumieniem i umiejętności matematycznych. W krajach takich jak Bułgaria, Malta, Rumunia czy Słowacja ten odsetek przekracza 30%, podała instytucja.

"Europa ma jedne z najlepszych systemów edukacji na świecie - systemy, które dają szanse zdecydowanej większości uczących się, wyposażając ich w ważne umiejętności poznawcze. Kraje z takimi systemami edukacji - Estonia, Finlandia, Dania, Irlandia, Holandia czy Polska - są dobrze przygotowane do tego, by w przyszłości pracownicy mogli korzystać z przyspieszających zmian technologicznych" - czytamy w raporcie.

Poprawa otoczenia biznesu w UE pozwoliłaby firmom rozwijać się także na szczeblu regionalnym, dzięki innowacjom i nowym technologiom, podkreślił także Bank Światowy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 12 newconnect

"przesunęła się do krajów o wysokich dochodach" - uwaga ta Pani jest z Bułagarii bo Niemka czy Angielka by chyba nie powiedziała że Polska to kraj o "wysokich dochodach". Chyba że poznała na jakiejś konferencji dla mądrych głów osobiście byłego wójta z Pcimia. A jak tak to rozumiem.

! Odpowiedz
1 21 wmq

Według Banku Światowego kraj o wysokich dochodach ma PNB per capita (Produkt Narodowy Brutto na osobę) powyżej 12 235 dolarów. Według wszystkich statystyk Polska ten próg przekroczyła – na razie nieznacznie. Wyżej już nie ma żadnych innych progów, nawet jeżeli dany kraj ma np. 2- lub 3-krotnie wyższe PNB na osobę niż Polska – ciągle to będzie kraj o wysokich dochodach.

Tutaj kryteria Banku Światowego: https://blogs.worldbank.org/opendata/new-country-classifications-income-level-2017-2018
Tutaj lista krajów wg PNB (nominalnego) na osobę: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GNI_(nominal,_Atlas_method)_per_capita
PKB (nominalne) na osobę: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 17 _jasko

"Dziesięć lat po ostatniej fali akcesji [do UE] nowe państwa członkowskie odnotowują wzrosty należące do najwyższych na świecie: Polska najszybciej na świecie - oprócz Korei Płd. - przesunęła się do krajów o wysokich dochodach z grupy o średnich dochodach". Zdecydowanie za mało precyzji w tym przekazie: awans zawdzięczamy przecież dobrej zmianie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 25 lopez_emigrant

Czy ten artykuł jest sponsorowany?

Odnośnie edukacji w Polsce. Wystarczy porozmawiać z kilkoma doświadczonymi nauczycielami, żeby dojść do wniosku, że fala idiotów wkrótce zaleje polski rynek pracy.

Odnośnie rozwoju zawodowego w Polsce. Jeśli naganiacz frajerów nazywany przez pracodawców handlowcem jest szczytem sukcesu w UE, to warunki rozwoju w Polsce na tle UE są imponujące.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 24 wmq

Jedyne co się nigdy nie zmienia, to narzekanie starych ludzi na to, że młode pokolenia są głupsze, mniej przystosowane lub gorzej wykształcone niż oni. To się nie zmieniło od setek lat.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.