REKLAMA

Bank Światowy podtrzymuje prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku

2021-01-05 17:30, akt.2021-01-05 19:05
publikacja
2021-01-05 17:30
aktualizacja
2021-01-05 19:05
Bank Światowy podtrzymuje prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku
Bank Światowy podtrzymuje prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku
fot. TexBr / / Shutterstock

Bank Światowy podtrzymuje prognozę z października, że PKB Polski w 2021 r. wzrośnie o 3,5 proc. - wynika z najnowszego raportu banku. W 2022 r. BŚ oczekuje wzrostu PKB Polski o 4,3 proc.

Raport nie zawiera uzasadnienia ani prognoz dla innych wskaźników w odniesieniu do Polski.

Wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 4 proc.

"Mimo iż globalna gospodarka podnosi się z załamania wywołanego pandemią, prognozowane ożywienie będzie słabe" - oznajmił Bank w komunikacie.

Rozwój gospodarczy w krótkim terminie pozostaje bardzo niepewny; w negatywnym scenariuszu, w którym uwzględniono dalsze rozprzestrzenianie się pandemii i opóźnienia w programie szczepień przeciw Covid-19, globalny wzrost gospodarczy może wynieść zaledwie 1,6 proc. Jednak efektywne kontrolowanie epidemii i przyspieszenia kampanii szczepień może sprawić, że wzrost w tym roku osiągnie 5 proc. - głosi raport.

W roku 2022 światowy PKB powinien wzrosnąć o 3,8 proc., ponieważ pandemia "wyrządziła trwałe szkody", mające wpływy na rozwój gospodarczy, takie jak ograniczenie inwestycji i zbyt niski poziom zatrudnienia - ocenia Bank Światowy.

W 2020 globalna gospodarka skurczyła się o około 4,3 proc. i była to najgłębsza recesja od II wojny światowej. W czerwcu Bank przewidywał, że koronawirus spowoduje w 2020 roku spadek globalnego PKB o 5,2 proc.

Druga fala pandemii sprawiła, że ożywienie w gospodarkach rozwiniętych zostało wyhamowane w trzecim kwartale minionego roku.

W Chinach wzrost w 2020 roku wyniósł około 2 proc., co oznacza, że gospodarka rozwijała się w najwolniejszym tempie od 1976 roku.

Pandemia znacznie zwiększyła ryzyko związane z zadłużeniem krajów rozwijających się; słaby wzrost gospodarczy w tych państwach grozi ewentualną utratą zdolności do obsługi istniejących długów - ostrzega Bank Światowy.

"Wspólnota międzynarodowa musi podjąć szybkie i radykalne działania, by nie dopuścić do tego, że narastanie długu wywoła serię kryzysów zadłużenia" - napisał w komunikacie prasowym jeden z wiceprezesów Banku Ayhan Kose.

Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w 2021 roku ma wynieść 3,5 proc. Bank Światowy skorygował w dół prognozy dla USA ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się pandemii i spadek popytu. W strefie euro wzrost gospodarczy powinien wynieść 3,6 proc.

Pandemia spowodowała spadek dochodu na osobę, który w krajach rozwijających się wyniósł 90 proc., pogrążając w biedzie miliony ludzi. Spadek zaufania inwestorów, rosnące bezrobocie i przerwy w edukacji lub pogorszenie jej jakości sprawiają, że szanse na szybkie poprawienie sytuacji tych ludzi są niewielkie - ocenia Bank.

tus/ asa/ fit/ mal/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
paull2
Bardzo proszę by przy tego typu artykułach dopisywać ZAWSZE i OBOWIĄZKOWO czy to wzrost PKB w ujęciu REALNYM czy nominalnym.
a najlepiej podawać trzy wartości:
- wzrost PKB w ujęciu nominalnym
-zakładana inflacja
-wyliczony wzrost PKB w ujęciu realnym.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
Szacun i pozdro dla kumatych.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki