REKLAMA

Badania gleby uderzą Polaków po kieszeniach

2016-06-06 06:32
publikacja
2016-06-06 06:32

Niebawem pojawią się restrykcyjne wymogi, którym będzie musiała sprostać gleba. Ministerstwo Środowiska pracuje bowiem nad nowymi zasadami oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Obejmą one także osoby prywatne.

Badania gleby uderzą Polaków po kieszeniach / YAY Foto

Urzędnicy zaprojektowali nowe przepisy z myślą o największym biznesie: branżach energetycznej, paliwowej czy kolejowej. Problem w tym, że nie wyłączyli spod regulacji milionów Polaków, a także deweloperów sprzedających mieszkania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"

Koszt badania czystości ziemi jednoarowej działki to około 10 tysięcy złotych. Tego typu test powinno się powtarzać co 10 lat. Gorzej jeśli uzyskany wynik wskaże, że gleba wymaga oczyszczenia. To już wydatek nawet do 60 tysięcy złotych. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, będzie trzeba oczyszczać do skutku.

Lewiatan: koszty dla firm mogą wzrosnąć nawet o 700 procent

O konsekwencjach wyśrubowanych standardów ws. ochrony gleb informowała pod koniec maja Konfederacja Lewiatan.

Organizacja twierdziła, że z niewiadomych przyczyn MŚ narzuca bardzo wyśrubowane standardy dot. ochrony gleb. Wskazuje, że w przypadku niektórych zanieczyszczeń np. metali ciężkich czy benzenu zaproponowane wartości są ostrzejsze od obecnie obowiązujących standardów jakości gleby o kilkaset procent.

Takie regulacje mogą być akceptowalne w przypadku terenów uprawnych, rolnych, czy mieszkaniowych. W przypadku terenów przemysłowych nie powinno się stosować tych samych standardów.

Lewiatan wskazuje, że zanieczyszczenia gleb i gruntów w przemyśle mają bardzo często lokalny, punktowy charakter. To z kolei wymaga oceny każdego przypadku z osobna - mówiła zastępca dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, Agata Staniewska.

Ministerstwo Środowiska przekonywało jednak, że np. proponowane standardy ws. dopuszczalnych zawartości substancji w glebie powodujących ryzyko, zostały określone w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. Są one też w zdecydowanej większości takie same jak obecnie, kilka zliberalizowano, a jedynie w nielicznych przypadkach zostały one zaostrzone. Nowe standardy zostały utworzone na podstawie aktualnych danych naukowych w taki sposób, tak by zapewnić bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. Więcej w artykule "Lewiatan: projektowane przez MŚ przepisy ws. ochrony gleb uderzą w przemysł".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/vey/pbp

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~Tomasz
Bankier napisał, jak jakiś pudelek. Kompletnie nielogiczny tekst. Napisali:
1) Ministerstwo (...) pracuje (...) nad nowymi zasadami ...,
2) obejmą one także osoby prywatne.
Skoro Ministerstwo dopiero pracuje nad zasadami, to skąd Autor już wie, że te zasady obejmą także osoby prywatne?
Poza tym skąd Autor wziął
Bankier napisał, jak jakiś pudelek. Kompletnie nielogiczny tekst. Napisali:
1) Ministerstwo (...) pracuje (...) nad nowymi zasadami ...,
2) obejmą one także osoby prywatne.
Skoro Ministerstwo dopiero pracuje nad zasadami, to skąd Autor już wie, że te zasady obejmą także osoby prywatne?
Poza tym skąd Autor wziął ceny badań gleby?
Faktem jest, że obecnie w praktyce nie ma ochrony gleby przed zanieczyszczeniami. Truje się na potęgę.
~flc
Zwróćcie uwagę, że 1 ar to 100 m2. Myślę, że 95% działek w tym kraju jest znacznie większych.
~fsdsdfsdf
czyli koszt badania droższy od wartości działki :D:D:D:D:
~wewe
ta już to widze jak ktoś bada sobie 10 arową działkę za 100 000 zł...albo ktoś jest debilem i nie myśli albo bankier coś przekręca
~seth
10tys co 10 lat dla 1 arowej działki?

Niezły podatek, kataster to będzie przy nim pikuś!
~anty_pis_2016
spokojnie, grunty kultu religijnego będą badane na koszt podatnika Prawico-Katola
~socjalistyczne_zło
Z prawicą to nie ma nic wspólnego! to jest lewico-katola jak już, bo Kościół od zawsze był lewicowy i z samej definicji oraz działań to wynika. W polsce jest tylko kilka małych partii prawicowych i obecnie są poza sejmem, reszta to lewica.
~endi
Takie badania powinny być robione WYŁĄCZNIE w gospodarstwach ekologicznych z uwzględnieniem m.in. środków ochrony roślin i nawozów sztucznych aby dowieść czy dane gospodarstwo faktycznie jest ekologiczne , pozostałe powody tego typu badań uważam za bezpodstwane

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki