REKLAMA

BIK: główny cel złodziei danych osobowych to grupa 20-40 latków

2021-03-05 09:42
publikacja
2021-03-05 09:42
fot. VideoFlow / Shutterstock

Dziś nie wystarczy pilnować swojego dowodu osobistego, trzeba aktywnie korzystać z dostępnych narzędzi, by chronić swoje dane osobowe, hasła, loginy, kody dostępowe - apeluje Biuro Informacji Kredytowej, zwłaszcza do 20-40 latków – grupy, którą złodzieje danych są ostatnio szczególnie zainteresowani.

Eksperci BIG zwracają uwagę, że skala oszustw z wykorzystaniem cudzej tożsamości nie maleje. "19 razy dziennie każdy z nas jest potencjalnie narażony na wyłudzenie. W IV kwartale 2020 r. odnotowano 1943 prób wyłudzeń, z których 9 było na kwoty przekraczające 1 mln zł" - wynika z raportu infoDok. Najwyższą kwotę przestępcy próbowali wyłudzić w woj. podkarpackim - 4,4 mln zł.

"Nie wszystkie próby wyłudzeń kredytów udaje się wychwycić. W zdecydowanej większości dotyczy to kredytów zaciąganych bez intencji zwrotu pożyczonych środków, czyli tzw. fraudów bankowych" - czytamy w piątkowej informacji prasowej. Wyniki tych analiz wskazują, że takich przypadków jest rocznie na kwotę ok. 600 mln zł.

Jak wskazano, oszuści stosują różnorodne metody, próbując oszukać nieświadome osoby lub zdobyć i wykorzystać ich dane. Ze względu na coraz powszechniejsze przenoszenie naszej aktywności do świata cyfrowego, oszustwem, którego skala dynamicznie rośnie w ostatnim czasie, jest phishing - podkreślają eksperci BIK. "Podszywanie się przez oszustów pod legalne firmy, stosowanie przy tym nazw stron internetowych i adresów e-mail łudząco przypominających autentyczne, nazywamy phishingiem" – tłumaczy cytowany w informacji prasowej Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa BIK.

Zwraca uwagę, że to metoda, która coraz szerzej rozprzestrzenia się w czasie pandemii - wykorzystuje ludzką naiwność, brak spostrzegawczości albo po prostu podatność na socjotechniki. To metoda, której ofiarami padają zarówno osoby starsze, jak i młodzi. "Wystarczy kliknąć w pośpiechu w link zamieszczony w specjalnie w tym celu spreparowanym fałszywym e-mailu, z prośbą o potwierdzenie danych personalnych, np. dotyczących przesyłki, podczas gdy tak naprawdę nieświadomie przenosimy się na stronę oszusta" - wskazuje. Specyfika tej metody polega m.in. na celowym zastosowaniu błędu ortograficznego w nazwach. Dlatego zachowujmy baczną uwagę, od kogo dostajemy korespondencję, z rozwagą podawajmy swoje dane i nie klikajmy pochopnie w linki w wiadomościach e-mail – przestrzega ekspert.

Jak wynika z informacji, odnotowanych przez stołeczną Policję, w ostatnich tygodniach oszuści obrali za cel ataków osoby w przedziale wiekowym 20 - 40 lat. "Osoby młode uległy innej +sprawdzonej metodzie+ – socjotechnice, polegającej na podszywaniu się złodzieja pod policjanta. W ten sposób doszło nawet do wyłudzenia na wysokie kwoty" - mówi cytowany w informacji prasowej podkomisarz stołecznej Policji Rafał Retmaniak.

W przypadku tego typu oszustwa, schemat jest prosty - przestępcy zmodyfikowali sposób sprawdzony niegdyś na osobach starszych, licząc na naiwność młodych. Wypróbowany mechanizm oszustwa adaptują, kontaktując się za pomocą urządzeń, z których najczęściej korzystają 20-to, 40-to latkowie, ich potencjalne ofiary.

"Ponieważ ofiarami przestępstw związanych z wykorzystaniem swoich danych osobowych stają się osoby młodsze, które potrafią sprawnie posługiwać się telefonem komórkowym, zachęcamy do nagrywania takich rozmów i zawiadamiania Policji nie tylko w przypadku dokonania przestępstwa, ale także usiłowania" - mówi Retmaniak.

Nasze dane w internecie czy w rejestrach publicznych, także mogą stać się łupem przestępcy, mogą być wykorzystane do wyłudzenia kredytów, pożyczek, zakupów drogich urządzeń, czy założenia firmy na skradzione dane - przestrzega BIK. Radzi by korzystać z narzędzi ochrony danych - np. alertów BIK, które automatycznie ostrzegają o próbie wykorzystania skradzionych danych na naszą szkodę.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wyrobnik
Podasz swoje dane do BIKu to też nie ma gwarancji, że nie będzie stamtąd wycieku.
zenonn
"zachęcamy do nagrywania takich rozmów"
Jak się nagrywa rozmowę telefoniczną smartfonem?
W większości smartfonów, opcja ta została wycofana.
Bezkarni bandyci prawnicy i funkcjonariusze powinni byc karani najwyższą przewidzianą karą
kartofel, krokodyl,kura, pies, zero już dawno powinni gnić.
Fuj

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki