BBC: Trump zerwał z tradycją kolacji w Białym Domu z okazji końca ramadanu

Prezydent USA Donald Trump zerwał z liczącą niemal 20 lat tradycją wydawania kolacji w Białym Domu z okazji kończącego ramadan święta Id al-Fitr. Tradycję zapoczątkowała Hillary Clinton za prezydentury swego męża Billa Clintona - podaje w poniedziałek BBC.

(fot. Joshua Roberts / FORUM)

Według BBC sekretarz stanu USA Rex Tillerson odrzucił wniosek dotyczący zorganizowania przyjęcia w Białym Domu z okazji święta, które na Bliskim Wschodzie przypadało w niedzielę, a w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu dzień później.

W maju agencja Reutera podała, że Tillerson nie zgodził się z rekomendacją biura ds. religijnych i spraw międzynarodowych w Departamencie Stanu, aby na koniec ramadanu wydać specjalną kolację.

BBC przypomina, że Trump jest krytykowany za swą antymuzułmańską retorykę. Podczas kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi apelował m.in., aby w ramach przeciwdziałania terroryzmowi amerykańskie służby nadzorowały meczety w kraju.

Trump wydał oświadczenie z okazji Id al-Fitr. "W imieniu narodu amerykańskiego wraz z Melanią składam serdeczne życzenia muzułmanom, którzy obchodzą Id al-Fitr" - napisał.

"Podczas świętego miesiąca ramadanu muzułmanie w Stanach Zjednoczonych przyłączyli się do tych z całego świata, koncentrując się na aktach wiary i miłości. Teraz, obchodząc Id wraz z rodziną i przyjaciółmi, kontynuują tradycję pomagania sąsiadom i łamania się chlebem z ludźmi wszystkich profesji" - dodał.

"W czasie tego święta musimy pamiętać o znaczeniu miłosierdzia, współczucia i życzliwości. Wraz z muzułmanami na całym świecie Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zaangażowanie, by pozostać wiernymi tym wartościom" - napisał Trump, kończąc oświadczenie tradycyjnym muzułmańskim pozdrowieniem.

Tillerson także opublikował komunikat z "najlepszymi życzeniami dla wszystkich muzułmanów obchodzących Id el-Fitr".

Pierwsza prezydencka kolacja na koniec ramadanu odbyła się za prezydentury Thomasa Jeffersona w 1805 roku z okazji wizyty tunezyjskiego wysłannika. Tradycję zorganizowania takiej kolacji wznowiła w 1996 roku ówczesna pierwsza dama Hillary Clinton, a od 1999 roku takie przyjęcia na koniec ramadanu odbywały się już co roku. Uczestniczyli w nich prominentni przywódcy muzułmańscy, dyplomaci i przedstawiciele władz. (PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 ~Marek

Bartek, to samo można powiedzieć o poście przed Wielkanocą. 40 dni poszczą aby nażreć się w Wielkanoc. Albo o abstynencji w sierpniu, itd. Aby cywilizować innych potrzebny jest dialog, a ta kolacja była ważną okazja ku temu.

! Odpowiedz
0 2 ~Maciej11

I bardzo dobrze zrobił.

! Odpowiedz
3 8 ~Bartek

Bez urazy ale ten ramadan to prymitywizm. Caly dzien nie jedza i nie piją a wieczorem obzeraja sie na fulla. Ani to zdrowe ani logiczne...

! Odpowiedz
2 18 ~Janusz

Akty wiary i milosci. Dobre zarty...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil