REKLAMA

BBC: Trump proponował Kim Dzong Unowi przelot samolotem Air Force One

2021-02-22 09:43
publikacja
2021-02-22 09:43
fot. Jonathan Ernst / Reuters

Były prezydent USA Donald Trump proponował dyktatorowi Korei Płn. Kim Dzong Unowi „podwiezienie go do domu” samolotem Air Force One po spotkaniu na szczycie w Hanoi w lutym 2019 roku – powiedział brytyjskiej stacji BBC doradca Trumpa Matthew Pottinger.

Spotkanie w Hanoi, drugi w historii szczyt przywódców USA i KRLD, zakończyło się fiaskiem. Negocjacje w sprawie denuklearyzacji Korei Płn. załamały się, a Trump powiedział dziennikarzom, że „czasem trzeba odejść” od stołu.

Jednak zanim amerykańska delegacja opuściła miejsce spotkania, Trump złożył Kimowi propozycję, która „wprawiła w osłupienie nawet najbardziej zaprawionych dyplomatów” – pisze BBC.

„Prezydent Trump zaoferował Kimowi podwiezienie go do domu na pokładzie Air Force One. Prezydent wiedział, że Kim jechał do Hanoi przez kilka dni pociągiem przez Chiny i powiedział: +Mogę cię odwieźć do domu w dwie godziny, jeśli chcesz+. Kim odrzucił propozycję” – powiedział Pottinger, który wówczas był głównym ekspertem ds. Azji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Trumpa.

BBC zaznacza, że propozycja przelotu prezydenckim samolotem była zaledwie jedną z wielu niespodzianek związanych z więzią Trumpa i Kima, która narodziła się na ich pierwszym spotkaniu w Singapurze w czerwcu 2018 roku. Ówczesny doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział brytyjskiej stacji, że „Trump myślał, że znalazł nowego najlepszego przyjaciela”.

W Singapurze Trump zaskoczył członków swojego zespołu negocjacyjnego, gdy zgodził się na wstrzymanie wspólnych ćwiczeń wojskowych USA z Koreą Południową, na które od lat skarżył się Pjongjang. „Trump znienacka powiedział: +Zamierzam odwołać gry wojenne (jak nazywał te ćwiczenia). Nie są potrzebne, są drogie, a to go (Kima) uszczęśliwi+. Nie mogłem w to uwierzyć” – powiedział Bolton.

Były doradca zaznaczył, że Trump podjął tę decyzję bez konsultacji ze swoim zespołem. „To był niewymuszony błąd, ustępstwo, za które nie dostaliśmy nic w zamian” – ocenił.

Od szczytu w Hanoi rokowania nuklearne pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem znajdują się w martwym punkcie. Strona amerykańska wyjaśniła, że Korea Płn. żądała zniesienia nałożonych na nią międzynarodowych sankcji gospodarczych w zamian za jedynie częściową likwidację swojego programu zbrojeń nuklearnych, na co Waszyngton się nie zgodził.

Na zjeździe rządzącej partii w styczniu br. Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia jądrowe i budowę „najpotężniejszej siły militarnej”. Eksperci oceniają, że rozmowy z administracją nowego prezydenta USA Joe Bidena są obecnie mało prawdopodobne.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Spójrzcie jak można łatwo tworzyć wroga publicznego nr jeden. Jeśli tylko się CHCE.


"W Singapurze Trump zaskoczył członków swojego zespołu negocjacyjnego, gdy zgodził się na wstrzymanie wspólnych ćwiczeń wojskowych USA z Koreą Południową, na które od lat skarżył się Pjongjang. „Trump znienacka
Spójrzcie jak można łatwo tworzyć wroga publicznego nr jeden. Jeśli tylko się CHCE.


"W Singapurze Trump zaskoczył członków swojego zespołu negocjacyjnego, gdy zgodził się na wstrzymanie wspólnych ćwiczeń wojskowych USA z Koreą Południową, na które od lat skarżył się Pjongjang. „Trump znienacka powiedział: +Zamierzam odwołać gry wojenne (jak nazywał te ćwiczenia). Nie są potrzebne, są drogie, a to go (Kima) uszczęśliwi+. Nie mogłem w to uwierzyć” – powiedział Bolton."

"W Waszyngtonie Biden zaskoczył członków swojego zespołu doradców, gdy zgodził się na wstrzymanie działań przy sankcjach dla rurociągu Nord Stream 2. Na destabilizacje regionu w związku z rurociągiem skarży się m.in Polska i Francja. Biden znienacka powiedział: "Zamierzam nie nakładać kolejnych sankcji na podmioty budujące Nord Stream 2". Nie mogłem w to uwierzyć - powiedział doradca Bidena."
przemek_opinia
Znów krytyka Trumpa. A tak się robi dyplomację! Podrzuci go do domu samolotem. Wielkie co. Jeśli w ten sposób Trump uzyskałby większy szacunek i zaufanie lub sympatię prezydenta Koreii Północnej to można powiedzieć, że największy deal w historii. Inni nakładali sankcje, prowadzili rozmowy przez dziesięciolecia, a Znów krytyka Trumpa. A tak się robi dyplomację! Podrzuci go do domu samolotem. Wielkie co. Jeśli w ten sposób Trump uzyskałby większy szacunek i zaufanie lub sympatię prezydenta Koreii Północnej to można powiedzieć, że największy deal w historii. Inni nakładali sankcje, prowadzili rozmowy przez dziesięciolecia, a tu myk wystarczyło podrzucić gościa do domu samolotem. Albo drugi temat prostu byleby siać fetor. Jeśli odwołanie manewrów wojskowych ZNÓW sprawiłoby, że Kim Dzong Un poczułby się bezpieczniej przy Trumpie rozmowy mogłyby przyspieszyć w lepszym kierunku. Tak na prawdę manewry nic nie dają. Nato robi je w Polsce, Rosja w obwodzie kaliningradzkim lub na Białorusi i CO??? Coś to zmienia, układ sił dalej pozostaje taki jaki pozostaje. Odwołanie jednych manewrów w Korei Południowej nic nie zmieniło, ale teraz robi się z tego "burzę" jakby były to nieodpowiedzialne decyzje. A prawda jest taka, że Trump w roli dyplomaty sprawdzał się świetnie. Realizował swoje obietnice wyborcze manewrując w tematach które są trudne nie mając z żadnej strony wsparcia. Teraz sobie pooglądacie Bidena, który już wycofuje się z sankcji na Nord Stream 2 i zobaczycie dalszą szopkę w jego wykonaniu w stylu: róbta co chceta, ja mam wszystko gdzieś.... no chyba, że ktoś obrazi ruch murzynów z BLM wtedy będę walczył z "dominacją białych". Śmiechu warte.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki