REKLAMA

Awaria w EC Będzin. Tauron Ciepło uspokaja odbiorców

2023-11-28 16:55, akt.2023-11-28 17:54
publikacja
2023-11-28 16:55
aktualizacja
2023-11-28 17:54

Spółka Tauron Ciepło, największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, zapewniła dostawy ciepła do mieszkańców Sosnowca w czasie trwającej awarii w Elektrociepłowni Będzin - przekazała we wtorek rzeczniczka spółki Małgorzata Kuś.

Awaria w EC Będzin. Tauron Ciepło uspokaja odbiorców
Awaria w EC Będzin. Tauron Ciepło uspokaja odbiorców
fot. Maciej Jarzebiński / / FORUM

Według wcześniejszych informacji przedstawicieli spółki EC Będzin Wytwarzanie, w jej zakładzie, wytwarzającym ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, doszło w poniedziałek do awarii kotła parowego, a dzień wcześniej naprawiano awarię wymiennika ciepła. Trwają prace naprawcze; wznowienie dostaw ciepła ma nastąpić w końcu tego tygodnia - wynika z informacji firmy.

We wtorek rzeczniczka Tauronu Ciepło przekazała PAP, że w związku z informacją z soboty 25 listopada o awarii w elektrociepłowni EC Będzin, spółka podjęła natychmiastowe działania w celu zapewnienia ciągłości dostaw ciepła do mieszkańców Sosnowca.

"Wykorzystując możliwości techniczne systemu ciepłowniczego, zdecydowaliśmy o przełączeniu części odbiorców na inne źródła ciepła - Elektrociepłownię Katowice oraz Elektrownię Łagisza. EC Będzin jest producentem ciepła sieciowego, z którym Tauron Ciepło ma zawartą wieloletnią umowę sprzedaży ciepła" - zaznaczyła Kuś.

Rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy powiedział we wtorek, że miasto w związku z awarią zaprosiło na spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawicieli EC Będzin Wytwarzanie i Tauronu Ciepło, na którym pojawili się reprezentanci tylko tej drugiej firmy.

"Panowie z Tauron Ciepło odpowiedzieli na wszystkie nasze pytania. Niestety nie było przedstawicieli Elektrociepłowni Będzin, a to to przedsiębiorstwo ma problem i nie jest w stanie w tej chwili części naszych mieszkańców dostarczyć ciepła" - powiedział Rafał Łysy.

Jak dodał, firma Tauron Ciepło "stanęła na wysokości zadania", przepinając sieć i zapewniając dostawy z innych - należących do koncernu Tauron - źródeł ciepła. "Nie w każdej części naszego miasta uda się to ciepło dostarczyć jeden do jednego, w niektórych miejscach skoki temperatury mogą się pojawić" - zastrzegł.

We wtorek po południu pełnomocnik zarządu EC Będzin Wytwarzanie sp. z o.o. ds. komunikacji Sławomir Kucharski przesłał PAP "sprostowanie do wypowiedzi Prezydenta Sosnowca i faktów dotyczących spotkania kryzysowego", w którym zaznaczył, m.in., że zaproszenie na posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we wtorek na godz. 9. zostało "błędnie wysłane do EC Będzin S.A., niezależnego podmiotu od naszej spółki".

"W rezultacie EC Będzin Wytwarzanie sp. z o.o. zostało poinformowane o spotkaniu przez sztab kryzysowy dopiero o godzinie 8.31 tego samego dnia, co uniemożliwiło naszą obecność ze względu na krótki termin powiadomienia" - napisał Kucharski.

Wskazał też na "rozbieżność tematu spotkania z rolą EC Będzin Wytwarzanie". "Wyraźnie dementujemy informacje, jakoby tematem spotkania był problem z awarią w EC Będzin. Oryginalne zaproszenie na posiedzenie (...) jasno wskazywało na +omówienie problemów z dostarczeniem ciepła dla odbiorców indywidualnych oraz instytucjonalnych na terenie Sosnowca+ jako temat przewodni" - zaznaczył.

Wskazał też na rolę EC Będzin Wytwarzanie sp. z o.o. "Jako producent ciepła, nasze zadanie ogranicza się do dostarczania energii cieplnej do sieci operatora systemu ciepłowniczego. Nie zarządzamy bezpośrednio dostawami ciepła do odbiorców końcowych, gdyż leży to w gestii lokalnych operatorów systemu ciepłowniczego" - podkreślił Kucharski.

Napisał też, że "awaria kotła parowego zgłoszona przez naszą spółkę w dniu 27 listopada jest niezależnym zdarzeniem i nie wpływa bezpośrednio na dostawy ciepła dla mieszkańców Sosnowca, jako że obsługa miasta została przejęta przez lokalnego operatora systemu ciepłowniczego". "Również dementujemy informacje o awarii turbiny w miniony weekend, podkreślając, że naprawa wymiennika ciepła była zaplanowaną czynnością serwisową" - dodał.

Łysy mówił we wtorek, że obecnie problemy utrzymują się w rejonie sosnowieckiego osiedla przy ul. Narutowicza, Osiedla Piastów, gdzie EC Będzin, prócz ciepła sieciowego dostarcza ciepłą bieżącą wodę. Na dużych osiedlach Środula i Zagórze dostawy udało się przywrócić najszybciej.

W poniedziałkowym komunikacie spółka EC Będzin Wytwarzanie zapewniła, że wszystkie jej "zespoły techniczne pracują nieustannie, wykorzystując wszelkie dostępne środki, aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie zakładu".

W niedzielę spółka EC Będzin Wytwarzanie informowała "o trwających pracach naprawczych uszkodzonego wymiennika ciepła", co według niej nie miało bezpośredniego związku z poniedziałkową awarią kotła. "Obecna sytuacja jest oddzielnym zdarzeniem i nie ma żadnego związku z wcześniejszymi kwestiami technicznymi" - zastrzegła spółka.

Kucharski przekazał wówczas PAP, że w związku z problemami technicznymi elektrociepłownia czasowo zaprzestała dostaw ciepła, a jego dostarczanie do mieszkańców w całości przejęli operatorzy, czyli lokalne przedsiębiorstwa ciepłownicze, posiadające również własne źródła ciepła. Tym samym mieszkańcy nie powinni odczuć przestoju w elektrociepłowni.

"Jako producent ciepła, nasza rola sprowadza się do dostarczania energii cieplnej do sieci ciepłowniczej operatora systemu ciepłowniczego (...). W związku z tym, wszelkie problemy dotyczące ogrzewania w domach czy zakładach pracy powinny być kierowane bezpośrednio do zarządcy nieruchomości lub operatora systemu ciepłowniczego" - podał Kucharski.

Przedstawiciele elektrociepłowni prognozowali, że po zakończeniu naprawy wznowienie dostaw ciepła z EC Będzin do operatorów powinno nastąpić w końcu tego tygodnia.

Elektrociepłownia Będzin jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli.

Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.

Spółka Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie spółki wynosi ok. 1 tys. km. Dostarcza ona ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców.

autor: Mateusz Babak

mtb/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki