REKLAMA

Trwa walka o przywrócenie dostaw ciepła do warszawskich dzielnic po awarii

2019-12-11 13:30, akt.2019-12-12 10:18
publikacja
2019-12-11 13:30
aktualizacja
2019-12-12 10:18

Do wszystkich dzielnic Warszawy dociera już ciepło. W nocy gorąca woda popłynęła także do Ursusa - poinformował w czwartek stołeczny ratusz . Miasto dodało, że dla ruchu kołowego wciąż pozostaje zamknięta wschodnia jezdnia ul. Powsińskiej, na odcinku od ul. św. Bonifacego do al. W. Witosa.

/ fot. Paweł Guraj / Twitter

Jak przekazało miasto, w środę wieczorem i w nocy udało się wznowić dostawy ciepła do wszystkich dzielnic Warszawy. Ostatnią z nich był Ursus, gdzie gorąca woda tłoczona jest bezpośrednio z Elektrociepłowni Siekierki, położonej dwa kilometry od miejsca awarii.

Stołeczny ratusz poinformował też, że ekipy techniczne Veolii Energii Warszawa, dostawcy ciepła dla stolicy, nieustannie pracują nad usunięciem wszystkich skutków awarii.

"Trwają działania, które mają umożliwić także wznowienie dostaw ciepła do budynków położonych najbliżej miejsca zdarzenia, czyli obrębu ulic: Antoniewska, Trasa Siekierkowska, Idzikowskiego, Puławska, Limanowskiego, Gołkowska" - podał Kamil Dąbrowa, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy i dodał, że według dotychczasowych ustaleń uszkodzeniu uległa jedna z dwóch magistrali (o średnicy 1100 mm) dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

Miasto poinformowała również, że dla ruchu kołowego wciąż pozostaje zamknięta wschodnia jezdnia ul. Powsińskiej, na odcinku od ul. św. Bonifacego do al. W. Witosa. Objazd tego fragmentu drogi został poprowadzony przez ul. św. Bonifacego, Jana III Sobieskiego do al. W. Witosa.

Tym objazdem, w kierunku do centrum, kursują również autobusy linii 131, 180, 185 i 187, a także nocne N33 i N83. Linia 165 w kierunku EC Siekierki jedzie ul. Św. Bonifacego z pominięciem Powsińskiej. Zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego można na bieżąco śledzić na stronie: www.wtp.waw.pl.

Awaria rozpoczęła się w środę rano

Zgłoszenie awarii ciepłowniczej na wysokości ul. Powsińskiej 67 wpłynęło do straży pożarnej w środę ok. godz. 9.45. "Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą wodą, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej" - przekazywał PAP kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej. Mazowiecka straż pożarna informowała, że na miejscu powstało rozlewisko wody o długości ok. 600 m, gdzie utknęło ok. 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

Jak jest przyczyna awarii?

Według wstępnych ustaleń wiadomo, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach - przekazała spółka w komunikacie spółka Veolia Energia Warszawa S.A.

Jak poinformowała spółka do awarii sieci ciepłowniczej doszło w rejonie ul. Powsińskiej i Gołkowskiej.

/ fot. Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy / Facebook

Poinformowała też, że ze względu na duży wyciek wody z sieci została awaryjnie zakłócona praca wszystkich źródeł, czyli elektrociepłowni i ciepłowni produkujących ciepło dla Warszawy.

"Widziałem moment awarii, gdy jechałem do sklepu. W górę z ziemi buchnął gejzer gorącej wody wysoki na kilka metrów" - opowiadał jeden z mieszkańców ul. Idzikowskiego. Natomiast pracownik służb działających na miejscu mówił, że na ul. Idzikowskiego samochody stały w gorącej wodzie.

Trzaskowski: Koszty awarii ciepłowniczej spoczywają na spółce Veolia

Spółka Veolia Energia Warszawa S.A zapewnia, że awaria ciepłownicza przy ul. Powsińskiej powinna zostać usunięta w przeciągu 10 godzin od jej zaistnienia, czyli do 22:00 - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawa Rafał Trzaskowski powiedział podczas konferencji prasowej, że rozmawiał z prezesem prywatnej firmy Veolia Energia Warszawa S.A., która dostarcza ciepło do warszawskich domów. Jak poinformował Trzaskowski, prezes Veolii zapewnił prezydenta stolicy, że służby spółki cały czas działają, żeby usunąć awarię i zbadać jej przyczyny.

Zarówno koszty ewentualne spowodowane awarią ciepłowniczą, jak i koszty usunięcia jej przyczyn spoczywają na spółce Veolia - podkreślił w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował także o zarządzeniu kontroli dostaw ciepła w żłobkach, szkołach i szpitalach w pobliżu miejsca awarii.

Według prezydenta stolicy, władze miasta wspólnie z policją i strażą pożarną zadbały o wszystkich, którzy znaleźli się w miejscu awarii. Potwierdził też, że dwie osoby z poparzeniami trafiły do szpitala.

Prezydent Warszawy poinformował, że zarządził kontrole we wszystkich szkołach, żłobkach i szpitalach, które znajdują się w pobliżu miejsca awarii.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jasiustasiu01
Taki mam wrażenie, że to nie przypadek. Nie mogą przeboleć przegranej w Wa-wie.
A oni są zdolni do wszystkiego.
_jasko
Mi też się wydaje podejrzane dlaczego brat prezesa, jak rządził w Warszawie, nie powymieniał tych wszystkich starych rur ciepłowniczych.
Ten sam Lech nie kwapił się do modernizacji i rozbudowy „Czajki”, którą rozpoczęto w 2009 roku.
Ale gdy nastąpi jakaś awaria bez problemu znajduje się ofiarę do bicia.
samsza
To podważanie hasła "taki mamy klimat", a niby jest ze stajni tuska
wnr
ktróra to już rua pękła Rafciowi?
lzkd
Kolejna awaria w ciągu roku. Przypadek?
com
Warszawiacy się nie nudzą pod rządami Rafała Trzaskowskiego. Jak obstawiacie, jaka kolejna będzie awaria? Ja typuję awarię sieci elektroenergetycznej
detektorjusia
Cały postępowy świat zaniepokojony czy w słynnym hostelu LGBT jest ciepło...?
loool
Biblijna Sodoma i Gomora. W starych legendach jest zawsze część prawdy.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki