REKLAMA

Auto Partner chce utrzymać rentowność na wysokich poziomach

2020-09-18 14:10
publikacja
2020-09-18 14:10
fot. Robert Gardziński / FORUM

Auto Partner, którego marża netto po I półroczu wzrosła do 5,51 proc., chce w 2020 roku utrzymać rentowność na wysokich poziomach - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes wiceprezes spółki Piotr Janta. Dodał, że do końca roku grupa podejmie decyzję o uruchomieniu drugiego magazyny centralnego, może za granicą.

"Drugie półrocze, patrząc po tych kilku miesiącach, które mamy już za sobą, zapowiada się optymistycznie. Nie mamy sygnałów, świadczących o nadzwyczajnych zdarzeniach na rynku, które mogłyby negatywnie wpłynąć na naszą działalność. Pozytywnie patrzymy na drugie półrocze zarówno pod kątem przychodów, jak i rentowności. Naszym celem w roku 2020 jest utrzymanie rentowności na wysokich poziomach" - powiedział wiceprezes.

"Dążymy do realizacji naszych ubiegłorocznych zapowiedzi w zakresie powrotu w 2020 roku do rentowności netto zbliżonej do 2018 roku" - dodał.

Po pierwszym półroczu rentowność netto grupy wzrosła o 1,48 p.p. do 5,51 proc. W 2018 roku rentowność netto dystrybutora części samochodowych wyniosła 5,1 proc.

Skonsolidowane przychody dystrybutora części samochodowych po I półroczu 2020 roku wzrosły o 7 proc. do 767,8 mln zł. Z tego sprzedaż eksportowa wzrosła o 18 proc. do 321,6 mln zł, a w kraju utrzymała się na zbliżonym poziomie rdr (446,2 mln zł). Zysk netto grupy po I półroczu wzrósł o 56 proc. do 45,3 mln zł.

W ocenie wiceprezesa, zaraportowane lipcowe i sierpniowe dynamiki przychodów są wysokie, wrzesień upływa bardzo dobrze, październik sezonowo - w związku z jesiennymi przeglądami i wymianami opon - sprzyjał zwykle wysokiej sprzedaży części.

W samym lipcu sprzedaż grupy wzrosła o 18,61 proc. do 165,14 mln zł. W sierpniu zwiększyła się o 16,05 proc. do 145,8 mln zł. Narastająco styczeń-sierpień sprzedaż grupy wzrosła o 9,6 proc. do 1,079 mld zł.

W bieżącym roku Auto Partner miał podjąć decyzję odnośnie otwarcia nowego magazynu typu hub w zachodniej Polsce.

"Do końca 2020 roku powinna zapaść decyzja dotycząca utworzenia drugiego magazynu centralnego. Jest duża szansa, że będzie on znajdował się poza granicami Polski. Wydaje się, że z związku ze stałą ekspansją zagraniczną większą korzyścią będzie ulokowanie go poza Polską. Wstępnie planujemy uruchomienie nowego magazynu na przełomie 2021/2022" - powiedział Janta.

Grupa w Polsce ma m.in. magazyn centralny w Bieruniu o powierzchni ponad 40 tys. m kw. oraz hub, czyli duży magazyn przeładunkowy zaopatrujący filie, w Pruszkowie, o powierzchni 8,5 tys. m kw. Ma także magazyn w czeskiej Pradze.

Dystrybutor części samochodowych działa w Polsce oraz eksportuje do ponad 20 krajów. Najważniejsze kierunki to: Czechy, Słowacja, Austria, Łotwa, Ukraina, Austria, Niemcy i Węgry.

Auto Partner ma obecnie 91 filii.

"W ostatnim czasie nie otworzyliśmy żadnej nowej filii. Planujemy otwarcie kilku, ale może się to przesunąć do początku przyszłego roku, bo obserwujemy pewne przeciąganie decyzji biznesowych przez nowych, potencjalnych partnerów" - powiedział wiceprezes.

Odnosząc się do ostatnich zapowiedzi rządu odnośnie możliwości podniesienia akcyzy na sprowadzane do Polski auta używane, Janta odpowiedział: "Nie spodziewam się, by takie rozwiązanie zostało wprowadzone w tej formie. A nawet jeśli, to nie widzę negatywnego wpływu na naszą działalność. W Finlandii czy Norwegii, gdzie są duże utrudnienia w imporcie aut używanych, park samochodowy jest jednym z najstarszych w Europie. W takiej sytuacji należy oczekiwać wydłużenia wieku parku samochodowego w Polsce, bo ludzie będą jeszcze dłużej użytkowali auta, co oznacza równie duże zapotrzebowanie na części".

We wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd rozważa powrót do regulacji, która podnosi akcyzę na samochody używane. Regulacja ma sprawić, by takich aut nie opłacało się do Polski sprowadzać.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki