REKLAMA

Australia wprowadzi do obiegu monety z wizerunkiem króla Karola III od 2023 roku

2022-09-13 07:37
publikacja
2022-09-13 07:37

Australijska mennica królewska od 2023 r. będzie biła monety z wizerunkiem nowego króla Karola III zamiast ze zmarłą królową Elżbietą II - ogłosił we wtorek wiceminister skarbu Andrew Leigh. Wizerunek króla nie pojawi się automatycznie na banknocie pięciodolarowym, na którym obecnie widnieje podobizna Elżbiety II.

Australia wprowadzi do obiegu monety z wizerunkiem króla Karola III od 2023 roku
Australia wprowadzi do obiegu monety z wizerunkiem króla Karola III od 2023 roku
fot. BUTENKOV ALEKSEI / / Shutterstock

Bicie nowej monety rozpocznie się, gdy tylko do mennicy dotrze oficjalny, zatwierdzony przez Pałac Buckingham wizerunek nowego króla.

Zgodnie z prawem na wszystkich australijskich monetach musi widnieć wizerunek brytyjskiego monarchy, który jest również głową państwa w Australii. Od 1953 r. na monetach umieszczano podobiznę zmarłej w czwartek królowej Elżbiety II.

Od 1966 r., gdy obowiązującą walutą stał się dolar australijski wyprodukowano ponad 15 mld monet z wizerunkiem królowej - zaznaczył Leigh. Jej podobizna na monetach była zmieniana sześć razy, ostatnio w 2019 r. Po 2023 r. monety z królową będą w dalszym ciągu legalnym środkiem płatniczym.

Profil królowej Elżbiety II widniejący na monetach był zwrócony w prawą stronę, wizerunek Karola III będzie skierowany w lewą. Zmiana sposobu przedstawiania władców na monetach to tradycja sięgająca XVII wieku. Od tego czasu wizerunek każdego kolejnego monarchy był na monetach skierowany w przeciwnym kierunku niż jego poprzednika - wyjaśniono na stronie rodziny królewskiej.

W Australii wizerunek królowej Elżbiety II widnieje również na banknocie pięciodolarowym. Nie zostanie on jednak automatycznie wymieniony na podobiznę króla, ponieważ Elżbietę II umieszczono na banknocie "ze względu na jej osobowość, nie status monarchini" - wyjaśnił Leigh.

Wiceminister dodał, że przyszły obraz tych banknotów będzie przedmiotem obrad rządu, ale z decyzją nie należy się spieszyć. Przy rozważaniu osób, które mogłyby się pojawić na nowej edycji tych banknotów będą brani pod uwagę również przedstawiciele rdzennych ludów Australii - zaznaczył. 

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki